Programy
Nie znaleziono pasujących programów.
Zobacz pozostałe wyniki wyszukiwania ›

Wiedźmin od CD Projekt RED ma już 10 lat. Redzi świętują razem z graczami

Strona głównaWiedźmin od CD Projekt RED ma już 10 lat. Redzi świętują razem z graczami
04.09.2017 12:52
Wiedźmin od CD Projekt RED ma już 10 lat. Redzi świętują razem z graczami
Paweł Olszewski
Paweł Olszewski
bDKbNNcm

Zleciało, nie?

bDKbNNbF

Dziesiąte urodziny pierwszego Wiedźmina od CD Projektu przypadają dopiero 26 października 2017. Pisząc "dopiero" mam tu na myśli fakt, że świętowanie rozpoczęto z miesięcznym wyprzedzeniem. Bo, trochę zaokrąglając, te 10 lat to jednak szybciutko zleciało.

"Jedynka" pojawiła się w 2007 roku, w zupełnie innych realiach jeżeli chodzi o gry wideo. W czasach, gdy te robiło się o wiele trudniej niż dziś. Gdy podział na PC i konsole jeszcze był wyraźny. A sam proces tworzenia gier, przynajmniej dla Polaków, był sporą zagadką. I nie mam tu na myśli tylko devów, ale całe otoczenie. Choćby nawet bankowców, którzy nieufnie podchodzili do tematu kredytowania części budżetu gry wideo. Dziś te same banki czy powiązane z nimi fundusze walczą o udziały w notowanych na giełdzie spółkach developerskich. Nie raz i nie dwa słyszeliśmy o tych pionierskich dla Redów czasach. I jeszcze nie raz usłyszymy, bo z okazji dziesiątych urodzin powstaje trochę wspominkowego materiału.

Warszawę odwiedził Danny O'Dwyer z kanału YouTube Noclip, gdzie ukazują się powstające dzięki zbiórkom społecznościowym dokumenty poświęcone grom wideo. Celem wycieczki do Polski były oczywiście wywiady z Redami, które staną się podstawą okolicznościowego wideo. Zanim to jednak powstanie, możemy obejrzeć krótką zajawkę materiału.

Celebrate The Witcher with Noclip @ PAX West

Jest to też jednocześnie reklama panelu, który już odbył się na tegorocznym PAX West. Rozmowę w ubiegły weekend prowadził wspomniany wyżej Danny O'Dwyer, goszcząc na scenie pięciu ludzi z CD Projekt RED. Jeżeli macie godzinę, to polecam seans.

PAX WEST 2017 - Celebrating the 10th Anniversary of The Witcher

A jak nie, to spójrzcie chociaż na dwa poniższe, króciutkie filmiki.

Świętujemy 10. rocznicę serii gier o Wiedźminie

The Witcher 3: Wild Hunt - Behind the Scenes - PAX WEST 2017

Jest co oglądać, będzie co oglądać. Także po polsku. Załoga Arhn.eu także przygotowuje swój własny dokument na temat Wiedźmina.

Zarówno w jednym, jak i w drugim powstającym materiale, mają pojawić się jakieś nowe fakty i ciekawostki zza wiedźmińskich kulis. Ciekawe, zważywszy na fakt, że przy różnych okazjach i rocznicach o serii naprawdę już wiele powiedziano i napisano.

bDKbNNbH

Redzi świętując 10 lat Wiedźmina wspominają też o Gwincie. Zarówno na okolicznościowym wideo, jak i podczas panelu na targach PAX. Warto tu jednak dodać, że nie wszystko z Wiedźminem od Redów z miejsca staje się sukcesem. Była przecież chłodno przyjęta planszówka (także w formie gry wideo). Była mobilna MOBA, o której dziś mało kto pamięta. Te nie do końca udane gry pokazują, że CD Projekt RED nie boi się eksperymentować. Pytanie, jak takie podejście, nabyte przy Wiedźminach doświadczenie, a także wolność artystyczna, którą podkreśla Iwiński, przełoży się na Cyberpunka.

Paweł Olszewski

bDKbNNcD