Warhammer 40,000: Mechanicus. Teoretycznie wymarzona turówka na Switcha [RECENZJA]

W praktyce wyszło jednak nieco inaczej.

Warhammer 40,000: Mechanicus. Teoretycznie wymarzona turówka na Switcha [RECENZJA]

09.08.2020 | aktual.: 09.08.2020 18:47

Jest coś w formule gier a'la XCOM takiego, że możemy mieć do czynienia z kolejną odtwórczą wariacją na ten temat, a i tak przymykamy na to oko i nam to nie przeszkadza. A gdy lądują one już na Switcha, to w ogóle – mamy wrażenie, że ta platforma została pod takie tytuły stworzona.

Obraz
Obraz

No nie było to najlepsze pierwsze wrażenie, ale całe szczęście – dalej było lepiej. Warto początkowo uzbroić się w cierpliwość, bo samo XCOM-owe mięsko w tej grze – w warhammerowym sosie jest jednak pyszne. Pod szorstką fasadą - bardzo wciągająca gra Warhammer 40,000: Mechanicus na pierwszy rzut oka specjalnie nie przeciąga. Jednak wkrótce po “usamodzielnieniu się” w grze można dostrzec spory potencjał.

Obraz

Są nim tutaj tzw. “punkty kognicji” (główna “waluta” w bitwach), będące luźnym dpowiednikiem punktów akcji, ale nie do końca. Jeśli chcemy przemieścić się w bardzo odległe miejsce, możemy to zrobić, ale taki manewr odbierze dodatkowy punkt kognicji. Z kolei ataki bronią - czy palną, czy białą w niektórych przypadkach punktów kognicji nie pobierają - zależy to od broni. Jednak potężniejszy oręż najczęściej takich punktów będzie potrzebować.

Obraz

Punkty kognicji możemy zregenerować albo specjalnymi kartami (zdobywamy je przez wypełnianie wyzwań w grze – tj. przechodzenie misji ze specyficznymi warunkami), tudzież odzyskać z automatu jeden z nich poprzez pasywną umiejętność w drzewku postaci, albo wysyłać serwo-czaszki, aby je zebrać ze specjalnych filarów (ale można z jednego z nich tylko raz na turę). Istnieje także umiejętność, która obniża wymóg punktów kognicji na następny atak o dwa – ale ma też to do siebie, że regeneruje się ona przez kilka tur po użyciu.

Obraz

Samo skompletowanie składu Tech-Priestów to także niemałe wyzwanie także w myśl “dużego ryzyka i dużych nagród”. Warto przy tym zadbać o to, aby jednostki potrafiły zarówno walczyć wręcz, jak i z daleka oraz to, aby nie wszystkie ataki pobierały punkty kognicji. Co z tego, jak cały nasz skład będzie miał najpotężniejsze bronie, skoro pula punktów ruchu jest współdzielona i być może nie każdy będzie mógł zasadzić swój najpotężniejszy cios?

Obraz

Kluczowe znaczenie ma tutaj także Blackstone, czyli waluta służąca do rozwoju postaci, a także pozwalająca na rozmieszczenie dodatkowych jednostek (pewnego rodzaju mięsa armatniego) - pozyskiwanie jego również wiąże się z ryzykiem (trzeba dojść do specjalnych terminali, a to może narażać nas na straty w misji).

Ciekawie również poprowadzona jest nawigacja przed podjęciem misji, gdy mamy widok taktyczny z przemieszczaniem się po labiryncie na poziomie mapy. Po drodze do celu napotykamy na pomniejsze pomieszczenia, gdzie często musimy podejmować decyzję, jak zachowamy się względem napotkanych postaci, czy instalacji mechanicznych.

W zależności od naszych decyzji, otrzymamy innego rodzaju nagrody (a czasem zostaniemy ukarani). Przy okazji musimy mieć świadomość, że im dłużej błądzimy z dala od głównego celu, tym później więcej przeciwników wybudzi się do walki z nami. Po raz kolejny działa tutaj przywoływana kilkukrotnie tutaj filozofia “high risk – high reward”.

Obraz
Obraz

Dlaczego? Przede wszystkim przez to, że sceneria nie odróżnia się dostatecznie mocno kolorystycznie od jednostek. Po drugie, tryb rozmieszczania jednostek przed bitwą jest kompletnie nieczytelny - właśnie przez mało praktyczne i jeszcze gorszy estetycznie dobór barw. Tym bardziej na 6,2-calowym ekranie LCD.

Obraz

Może to być spory minus dla osób, które planowały zakup gry z myślą o graniu wyłącznie poza domem / nie przed telewizorem.  Czy poleciłbym Mechanicusa? Gdyby nie skłonność do wysypywania się gry, Mechanicusa z kilkoma drobnymi zastrzeżeniami (względem trybu przenośnego oraz palety barw) bym bez wahania polecił. Jednakże czuję moralny imperatyw, abyście wy, jako potencjalni odbiorcy poczekali, aż gra zostanie w pełni załatana, a wtedy – z czystym sumieniem Mechanicusa bym polecił.

Obraz

OCENA: 3/5

Platforma: Nintendo Switch Producent: Bulwark Studios Wydawca: KalypsoMediaGroup Data premiery: 17.07.2020

Wersja PL: brak Grę do recenzji podrzucił Koch Media Poland, polski wydawca gry. 

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.