W Belgii też nie będzie lootboxów

Walki o portfele graczy ciąg dalszy.

W Belgii też nie będzie lootboxów
Joanna Pamięta - Borkowska

26.04.2018 | aktual.: 26.04.2018 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Belgia zadeklarowała, że systemy loot boksów obecne w takich grach jak FIFA 18, Overwatch czy CS:GO są nielegalne w świetle belgijskiego prawa dotyczącego hazardu. Ichni minister sprawiedliwości, Koen Greens zapowiedział, że tego typu zawartość ma być natychmiast usunięta z gier, zaś uchylenie się od nakazu poskutkuje karą w wysokości 800 000 euro lub nawet pięcioletnim więzieniem.

Czym kierował się belgijski rząd podczas podejmowania tej decyzji? Ważne były dwa czynniki: czy nabycie loot boksów wiąże się z dużymi profitami oraz na ile rezultat losowania zawartości zależy od zdolności grania a na ile od zwykłego szczęścia.

Obraz

Kontrowersje wokół loot boksów pojawiły się w związku z tzw. agresywnym modelem mikrotransakcji, który wprowadzony został w Star Wars Battlefront II. Kiedy okazało się, że w celu odblokowania zawartości gry ludzie dostają alternatywę: 2000 dolarów albo 4 500 godzin rozgrywki, w sieci zawrzało. Electronic Arts wycofało się z tego procederu, by po czasie wrócić z systemem MT, który jednak nie pozwala na kupowanie loot boksów za realną walutę. Co ciekawe, obecnie produkcja EA spełnia belgijskie normy.

Belgia nie ustaliła jeszcze terminu, w którym w wymienionych grach mają zniknąć loot boksy. Zapowiedziała, że jest otwarta na dyskusje z twórcami gier odnośnie tej kwestii.

Przypomnę, że jakiś czas temu Dominik Gąska pisał o Holandii oraz o echach afery wokół Battlefronta, które dotarły do Polski. Myślę, że w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wielu podobnych oświadczeń rządów innych krajów.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościelectronic artsoverwatch
Komentarze (5)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.