Van Gogh i Minecraft. Gwiaździsta Noc wygląda tu przecudownie
Gwiaździsta Noc to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów, jakie kiedykolwiek powstały. Youtuber ChrisDaCow postanowił oddać hołd Van Goghowi odtwarzając jego obraz w Minecrafcie.
25.05.2022 15:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chociaż większość społeczeństwa może sądzić, że Minecraft to tylko jedna z wielu popularnych gier dla dzieci, to wielu dorosłych również znajduje w niej swoją odskocznię. I potrafią tam stworzyć niepowtarzalne rzeczy. Wcześniej widzieliśmy już odtworzone Śródziemie z Władcy Pierścieni, projekt Build The Earth czy wiele innych.
Tym razem jednak Minecraft nie przyciągnął uwagi architektów, ale entuzjastów sztuki. ChrisDaCow odtworzył słynny obraz Van Gogha - Gwiaździstą Noc. I zrobił to fenomenalnie. Kiedy się na to patrzy, można odnieść wrażenie, że trójwymiarowy obraz wygląda jeszcze lepiej, niż oryginał.
Gwiaździstą Noc Van Gogh namalował w czerwcu 1889 roku, a prace trwały około miesiąca. Podobnie było w przypadku ChrisDaCow, któremu odtworzenie sceny zajęło blisko 30 dni. Następnie swoje dzieło przedstawił na 8-minutowym filmie, który znajdziecie poniżej.
Minecraft i dzieła sztuki - to świetnie się łączy
Mogłoby się wydawać, że to nic trudnego. Jednakże youtuber postarał się, aby uzyskać odpowiednią perspektywę i odzwierciedlić każde pociągnięcie pędzlem najlepiej jak tylko się da. Potrzebował do tego między innymi wiedzy inżynierskiej. Sam Chris przyznaje, że przedtem nie był entuzjastą twórczości Van Gogha.
"Postawiłem sobie cel, ponieważ gwiaździsta noc wydaje się być tak pięknym miejscem na spacery" – mówi Chris w rozmowie z PC Gamer. "Chciałem móc spojrzeć w górę z wnętrza miasta i zobaczyć Gwiaździstą Noc Van Gogha! Co zabawne, nie byłem wielkim fanem van Gogha, zanim zacząłem, ale po stworzeniu całej konstrukcji jest zdecydowanie moim ulubionym artystą" - dodaje Chris.
Niestety na własne oczy nie zobaczymy tego dzieła. Ze względu na wykorzystanie specjalnej perspektywy, serwer nie mógł być udostępniony publicznie.
Arkadiusz Stando, redaktor prowadzący Polygamii