Valve pod lupą Komisji Europejskiej w sprawie różnic cenowych na Steamie

Jeśli urzędnicy dopatrzą się uchybień, na Valve i wydawców zostaną nałożone wielomilionowe kary.

Valve pod lupą Komisji Europejskiej w sprawie różnic cenowych na Steamie
Bartosz Stodolny

02.02.2017 18:32

Nie jest żadną tajemnicą, że ceny na Steamie różnią się w zależności od regionu, z którego dokonujemy zakupów. Inną kwotę (zwykle niższą) zapłaci gracz z Rosji, inną z Polski. Nie jest też tajemnicą, że gry kupione właśnie w Rosji nie będą działały w Wielkiej Brytanii, co dotyczy nie tylko bezpośrednich transakcji, ale też giftów.

Obraz

Akurat z tym Komisja jako takiego problemu nie ma, gorzej, że podobne różnice występują w krajach będących członkami Unii Europejskiej. Wspólnota została podzielona początkowo na trzy szczebelki cenowe, później natomiast z ostatniego zrezygnowano. I choć Valve nie stosuje już tych praktyk "z automatu", system nadal funkcjonuje z tą różnicą, że daje wydawcom wolną rękę.

Właśnie umowom z pięcioma wydawcami - Bandai Namco, Capcomem, Focus Home Interactive, Koch Media i ZeniMaksem - zamierza przyjrzeć się Komisja Europejska. Faktycznie czasem jest tak, że przeglądając oferty różnych sklepów innych niż Steam, możemy trafić na grę z dopiskiem, na przykład, "PL/CZ".

Obraz

Podobne dochodzenia prowadzone są też wobec kilku producentów elektroniki użytkowej, w tym Asusa, oraz biur podróży. W pierwszym przypadku chodzi o utrudnianie przez producentów ustalania własnych cen przez sklepy internetowe, w drugim o różnice w opłatach za noclegi wynikające z kraju, z którego dokonywane są rezerwacje.

Nas jednak interesują gry wideo, a Valve nie ma ostatnimi czasy szczęścia do tego typu spraw. W Stanach cały czas trwa dochodzenie w sprawie naruszenia prawa hazardowego, firma przegrała też proces z Australijską Federacją Konsumentów, efektem czego gry zostały w tym kraju oficjalnie uznane za towar, a na korporację nałożono karę wynoszącą trzy miliony dolarów australijskich.

Jeśli Komisja dopatrzy się uchybień, firmom grozi kara finansowa wynosząca do 30% wartości sprzedaży pomnożonej przez liczbę miesięcy, w czasie których dopuszczały się wykroczeń. Nie podano terminu zakończenia dochodzenia, ponieważ w przypadku tego typu spraw "nie ma określonego prawem czasu, w jakim należy je zamknąć".

Bartosz Stodolny

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.