Tymczasem w Minecrafcie: gracze budują działające dyski twarde

Na razie o niewielkich pojemnościach, ale i tak imponujące.

Tymczasem w Minecrafcie: gracze budują działające dyski twarde
marcindmjqtx

Wydany w 2009 roku Minecraft może się wydawać prymitywną grą o budowaniu z klocków (nadal natykam się na takie opinie). Tymczasem niejedna sześcioletnia gra może (o ile jeszcze istnieje) pozazdrościć mu popularności, a przede wszystkim kreatywnej społeczności. Może widzieliście już cuda świata i całe krainy odtworzone w Minecrafcie, ale takie projekty jak działający dysk twardy nadal robią wrażenie.

Jak działa taki dysk? Autor wyjaśnia: wykorzystuje pył czerwonego kamienia (redstone) jako przewodnik, który zasila przekaźniki (pistons). Sygnał może przechodzić przez stały klocek, ale nie przejdzie przez szklany. Tak powstają 1 i 0, prawda i fałsz. elementy systemu binarnego, którym posługuje się komputer.

fot. smellystring / imgur

Odczytywanie danych, to sprawdzanie, czy blok jest stały czy przezroczysty, a zapisywanie, to przełączanie z jednych na drugie i odwrotnie. By zbudować dysk wystarczy ten element pomnożyć wiele razy. Naprawdę wiele razy...

fot. smellystring / imgur

fot. SFT/ imgur

Jeśli chcecie zażartować, że zaraz ktoś zbuduje cały komputer... to to już się stało, bowiem dyski to nie pierwsze informatyczne projekty w Minecrafcie. W 2010 roku  gracz theinternetftw stworzył 16-bitowy komputer. Nawet przekaźniki zrobił sam, bo w grze jeszcze ich nie było. Od tamtego czasu powstało więcej takich projektów, są do zobaczenia na YouTube.

A jeśli chcecie ciągnąć żart dalej i napisać, że teraz trzeba na takim komputerze uruchomić Minecrafta, to też już się stało. W 2011 roku niejaki HansLemurson stworzył maszynę pozwalającą na granie w dwuwymiarową wersję Minecrafta:

Hans Lemurson's "Minecraft in Minecraft"

Praktycznie: by przechować ważącą 855KB kopię minecraftowego dysku na minecraftowym dysku smellystring potrzebowałby konstrukcji 855 razy większej.

Paweł Kamiński

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.