Tworzysz mody do ARK: Survival Evolved? Deweloper ci za nie zapłaci

A nawet zatrudni. Oczywiście jeśli jesteś wystarczająco dobry.

Tworzysz mody do ARK: Survival Evolved? Deweloper ci za nie zapłaci
Bartosz Stodolny

Nie jestem zwolennikiem stwierdzenia: „Zrób za darmo, będziesz miał do portfolio”, ale jest jedna dziedzina, w której nie tylko ma ono uzasadnienie, ale po prostu się sprawdza. Chodzi o modyfikacje do gier, których twórcy są żywym dowodem na to, że czasem opłaca się pracować za darmo.

Opłaciło się na przykład autorom dwóch modów do ARK: Survival Evolved. Pierwszy stworzył dodatek o nazwie Primitive+, który zmusza graczy do korzystania z prehistorycznych narzędzi celem czynienia postępów w grze. Drugi natomiast zaprojektował inspirowaną światem Tolkiena mapę będącą dwukrotnie większą od domyślnego obszaru gry. Obaj pracują teraz w Studio Wildcard odpowiedzialnym za ARK.

ARK: Survival Evolved - The Center Official Trailer!

Działa to w ten sposób, że deweloperzy wyszukują najciekawsze mody w Warsztacie Steam, kontaktują się z ich twórcami i oferują im zapłatę za wcielenie ich pracy do gry, już jako jej oficjalnej części. Bardzo dobre jest też podejście studia Wildcard do modów w ogóle. Większość deweloperów i wydawców jasno zaznacza w umowach licencyjnych, że zawartość stworzona przez społeczność nie jest jej własnością. W przypadku ARK jest inaczej.

Mówi główny projektant gry Jeremy Stiglitz i studiu należy się za to pochwała, bo właśnie tak powinno to wyglądać. Na pewno pamiętacie cały szum wokół płatnych modów do Skyrima. Pomijając już kwestię wprowadzenia tego po cichu, system był po prostu niesprawiedliwy. Połowę zysku zgarniała Bethesda, Valve też brało swoją część, a dla twórców zostawały jakieś grosze. Tymczasem to właśnie oni wykonali lwią część roboty.

Szczególnie że mody to nie tylko kolorowe dzidy czy tak zwane „god itemy”. To często ogromne projekty, których tworzenie zajmuje lata. Project Brazil do Fallout: New Vegas albo Skywind, czyli przeniesienie całego Morrowinda na silnik Skyrima to tylko dwa przykłady tego, jak coś tworzonego przez grupę zapaleńców potrafi się rozrosnąć.

Fallout: Project Brazil Introduction

Takim osobom jak najbardziej należy się wynagrodzenie, choć na dłuższą metę lepszym rozwiązaniem dla nich jest to, co przytrafiło się autorom dodatków z początku tekstu. Są zresztą przykłady na to, że się da. Dean Hall nawiązał współpracę z Bohemią i stworzył DayZ Standalone, ale nie byłoby to możliwe, gdyby wcześniej nie zrobił DayZ w formie darmowego moda do drugiej Army. Garry Newman to kolejny przykład. Dogadał się z Valve, zaczął sprzedawać Garry’s Mod, a dziś jest właścicielem własnego studia pracującego nad Rust.

Mam nadzieję, że więcej deweloperów i wydawców pójdzie drogą studia Wildcard i dostrzeże, że jest to lepsze rozwiązanie niż po prostu płatne mody.

[Źródło: Kotaku]

Bartosz Stodolny

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościmodymodyfikacje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.