Twórcy Super Meat Boya o piractwie: "mamy je w dupie"

Będąc twórcą gier, można mieć różne podejście do piractwa. Można złorzeczyć, przeklinać, płakać, walczyć z nim wszystkimi możliwymi sposobami... Albo mieć je gdzieś. Jak Team Meat, czyli twórcy niezależnego hitu ubiegłego roku - Super Meat Boya.

Twórcy Super Meat Boya o piractwie: "mamy je w dupie"
marcindmjqtx

Tak więc, cytat:

Nasza gra była piracona w ogromnych ilościach - mamy to w dupie. Jeśli ściągnięto za darmo, powiedzmy, 200 tysięcy sztuk SMB, to 200 tysięcy ludzi zagrało w tę grę. Jeśli im się spodobała, istnieje spore prawdopodobieństwo, że zauważą ją ich znajomi albo oni sami napiszą o niej na swoich blogach. A nie jest fajnie mówić, że lubi się grę, którą się ukradło, więc tego nie powiedzą. I w jakiś sposób to przerodzi się w sprzedaż. Niepoprawni optymiści? Tak uważa Piotrek Gnyp, redaktor naczelny Polygamii, który w takim podejściu nie widzi większego sensu.

Wolnym wyborem twórcy/wydawcy jest w jaki sposób udostępnia swoje dzieło - może rozdawać je za darmo, może sprzedawać. Stwierdzenie, że "nie jest fajnie mówić, że lubi się grę, którą się ukradło" jest dla mnie mocno naiwne, bo niby dlaczego osoba, która spiraciła grę ma w ogóle mieć z tym jakikolwiek problem? Owszem, buduje to świadomość marki, ale czy na pewno przekłada w znaczący sposób na większą sprzedaż? Dla mnie nie bardzo. Jeśli jednak zapytalibyście mnie, to mi bardzo podoba się podejście twórców SMB. "Róbmy swoje i nie przejmujmy się piractwem, z którym i tak nie wygramy". Tak to widzę. I trafia to do mnie, bo to racjonalne. A przy okazji, nie zakładając walki z piratami wszelkimi kosztami, nie wpływa w żaden sposób na uczciwych klientów (jak np. zabezpieczenia DRM - to przykład znany z produkcji największych firm).

A Wy? Uważacie panów z Team Meat za naiwnych czy racjonalnych?

Tomasz Kutera

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościsuper meat boypiractwo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.