Twórca "Szatańskich wersetów" zachwycony możliwościami gier wideo

Salman Rushdie, pisarz, którego najbardziej znanym dziełem są z pewnością słynne "Szatańskie wersety" wspominał już o tym, że jedną z jego inspiracji są gry wideo (między innymi jego najnowsza książka będzie się do nich odnosić). Co jednak dokładnie tak go w nich interesuje? Czy widzi jakieś zagrożenia dla tradycyjnych form narracji ze strony gier?

marcindmjqtx

01.12.2010 | aktual.: 06.01.2016 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rushdie zachwycony jest zwłaszcza grami sandboksowymi, choć wprost tego nie mówi (podejrzewam, że po prostu nie zna branżowego słownictwa). Jako konkretny przykład pojawia się Red Dead Redemption. Pisarzowi podoba się jego otwarta forma i brak konieczności dochodzenia do zakończenia opowieści jedną główną drogą, możliwość wybrania własnej ścieżki. I oczywiście możliwość opowiedzenia kilku historii naraz.

Jak wpłynie to na tradycyjne formy narracji, zwłaszcza książki? Rushdie uważa, że na to pytanie jeszcze nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Zauważa także, że gry wideo mogą być pewnym niebezpieczeństwem dla klasycznego opowiadania historii - takiego, które ma jasny początek i zakończenie. Jego zdaniem to element naszego człowieczeństwa, a gry mogą go w pewnym stopniu zmienić.

Pełny wywiad z Salmanem Rushdim, nie tylko na temat gier wideo, znajdziecie na BigThink.

Tomasz Kutera

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościciekawostkiksiążki
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.