Twórca "Szatańskich wersetów" zachwycony możliwościami gier wideo

marcindmjqtx

01.12.2010 15:02, aktual.: 06.01.2016 15:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Salman Rushdie, pisarz, którego najbardziej znanym dziełem są z pewnością słynne "Szatańskie wersety" wspominał już o tym, że jedną z jego inspiracji są gry wideo (między innymi jego najnowsza książka będzie się do nich odnosić). Co jednak dokładnie tak go w nich interesuje? Czy widzi jakieś zagrożenia dla tradycyjnych form narracji ze strony gier?

Rushdie zachwycony jest zwłaszcza grami sandboksowymi, choć wprost tego nie mówi (podejrzewam, że po prostu nie zna branżowego słownictwa). Jako konkretny przykład pojawia się Red Dead Redemption. Pisarzowi podoba się jego otwarta forma i brak konieczności dochodzenia do zakończenia opowieści jedną główną drogą, możliwość wybrania własnej ścieżki. I oczywiście możliwość opowiedzenia kilku historii naraz.

Jak wpłynie to na tradycyjne formy narracji, zwłaszcza książki? Rushdie uważa, że na to pytanie jeszcze nikt nie jest w stanie odpowiedzieć. Zauważa także, że gry wideo mogą być pewnym niebezpieczeństwem dla klasycznego opowiadania historii - takiego, które ma jasny początek i zakończenie. Jego zdaniem to element naszego człowieczeństwa, a gry mogą go w pewnym stopniu zmienić.

Pełny wywiad z Salmanem Rushdim, nie tylko na temat gier wideo, znajdziecie na BigThink.

Tomasz Kutera

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)