To o co chodzi z tym Cthulhu? Czyli kolejne wieści z The Sinking City

To o co chodzi z tym Cthulhu? Czyli kolejne wieści z The Sinking City
Joanna Pamięta - Borkowska

05.12.2018 16:03

To nie tylko potwory.

Twórcy The Sinking City przedstawiają kolejne wideo - tym razem poświęcone mitologii stworzonej (chociaż on powiedziałby raczej: opracowanej) przez Howarda Phillipsa Lovecrafta. Wideo przeznaczone jest dla osób nieobeznanym z mitologią, czyli starym dla przypomnienia, młodym ku nauce:

Why is Lovecraft so important? | H.P. Lovecraft for beginners

W filmie przyjrzymy się bliżej sylwetce pisarza i bohaterom jego książek i opowiadań. Twórcy z Hogwares nie skupiają się jednak tylko na kreacjach potworów i istot z innego świata, ale też na psychologicznej i filozoficznej wymowie dzieł Lovecrafta. W ramach kosmicznego horroru ukazał on małość człowieka w obliczu milionów potężnych bytów zamieszkujących kosmos. Cthulhu należy do tych najbliższych naszemu wyobrażeniu bogów.

Z istnienia Cthulhu i jemu podobnych (zwanych Przedwiecznymi) zdaje sobie sprawę niewielu ludzi. Garstka miała okazję mieć z nimi do czynienia - i nigdy nie kończyło się to dla ludzi dobrze. I nie ma to nic wspólnego z intencjami czy motywami Przedwiecznych. Jest możliwe, że nawet nie zdają sobie sprawy z istnienia ludzi. Jesteśmy dla nich tak nieistotni, jak dla nas pojedyncza bakteria.

Obraz

W tym zresztą zawiera się groza twórczości Lovecrafta - w poczuciu nikłości ludzkiego istnienia w skali kosmosu. Przed nim znany był horror gotycki, pełen wampirów, starożytnych klątw i duchów, w którym zmagania człowieka ze złem stanowiły oś historii, często też kończyły się dobrze dla głównych bohaterów. Opowieści Lovecrafta są o wiele bardziej depresyjne i fatalistyczne. I prawie zawsze kończą się źle.

Kolejną istotną kwestią jest poczytalność bohaterów i stopniowe osuwanie się w szaleństwo na skutek wiedzy o prawdziwej naturze świata. W ciekawy sposób rezonuje to z osobista historią Lovecrafta, która pełna była dziwnych wizji. Pisarz był przekonany, że to, co opisuje, jest prawdą. Do samej śmierci w ubóstwie pozostał on niezrozumiany przez otoczenie, które uznawało go za szaleńca.

W dalszej części wideo dowiadujemy się o kontynuatorach twórczości pisarza z Providence i o tym, jaki wpływ jego mitologia wywarła na kulturę popularną.

The Sinking City jest grą studia Frogwares, która ukaże się 21 marca 2019 roku.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)