Ten emulator NES robi coś niesamowitego. Przekształca gry 2D w 3D

Ten emulator NES robi coś niesamowitego. Przekształca gry 2D w 3D

Ten emulator NES robi coś niesamowitego. Przekształca gry 2D w 3D
01.07.2020 12:39, aktualizacja: 01.07.2020 12:52

Zastaje sprite'y, zostawia wieloboki.

Z pozoru nie ma nic nadzwyczajnego w nowym emulatorze Nintendo Entertainment System, lub jak kto woli - po prostu NES. 3dSen jednak ma w rękawie bardzo ciekawą sztuczkę.

Najnowszy emulator, który pojawił się niedawno na Steamie potrafi transformować tytuły 2D z NES-a w gry 3D. Co więcej - pozwala także na rozgrywkę w rzeczywistości wirtualnej (VR).

Tak skomplikowany projekt wymagał dużego wysiłku. Prace nad nim zaczęły się aż pięć lat temu. 3Dsen jest w stanie dodać trzeci wymiar do około 70 różnych tytułów z NES-a. Wśród nich: Super Mario Bros. 3, The Legend of Zelda, Excitebike, Donkey Kong czy Castlevania.

Niby to kropla w morzu przepastnej biblioteki konsoli, ale jednak przekształcenie nawet jednej z gier to tytaniczny wysiłek (od kilku dni do kilku miesięcy). Wszystko wymaga ręcznego przerobienia oryginalnych sprite'ów w wieloboki, a także utworzenia trójwymiarowych modeli nieba (tzw. skyboxów).

Co ciekawe, 3Dsen najlepiej radzi sobie z konwertowaniem gier, które były raczej z natury mocno "dwuwymiarowe". Jeśli dany tytuł używał jakichś tricków z perspektywą i efektów pseudo-3D, to akurat przekształcić go jest bardzo trudno.

Tam gdzie udało się go wprowadzić - efekt końcowy jest jednak niezwykle imponujący i obfitujący w wiele subtelności. Nie jest to bynajmniej konwersja metodą "brutalnej siły".

https://www.youtube.com/watch?v=_MBHj9IGZgE&feature=emb_title

W przyszłości twórca emulatora Tran Vu Truc ma zamiar udostępnić zestaw swoich narzędzi, tak aby tej konwersji mógł sprobować każdy. Rezultaty mogą być bardzo różnorodne i odmienne od siebie, bo wszystko zależy od indywidualnego podejścia do procesu, a więc jedna gra mogłaby mieć kilka wersji w 3D.

https://www.youtube.com/watch?v=kWqzKVKiFnk&feature=emb_title

3Dsen ma również osobną wersję obsługującą VR (tu można sięgnąć po demo i ostatecznie ją zakupić).

Standardową edycję 3Dsen można zakupić na Steamie, co obecnie kosztuje 32,99 zł (nominalna cena 35,99 zł). Jest to oczywiście "goły" emulator, bo o ROM-y z grami musisz zadbać sam.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)