Techland wyda w Polsce Homefront: The Revolution. Nie oznacza to jednak, że wrocławianie przejmują wszystkie gry Koch Media

Techland wyda w Polsce Homefront: The Revolution. Nie oznacza to jednak, że wrocławianie przejmują wszystkie gry Koch Media14.01.2016 13:51
Techland wyda w Polsce Homefront: The Revolution. Nie oznacza to jednak, że wrocławianie przejmują wszystkie gry Koch Media
Paweł Olszewski

Techland oficjalnym wydawcą gry Homefront: The Revolution. "Oficjalnym wydawcą" nie oznacza jednak "wyłącznym partnerem", Cenega wciąż zajmuje się więc innymi grami niemieckiej firmy w Polsce. Np. This War of Mine: The Little Ones.

Techland = Dying Light. Racja. Ta firma to także kilka innych gier, ale równocześnie w Polsce funkcjonuje też Techland Wydawnictwo, czyli spółka zajmująca się dostarczaniem nam pudełkowych gier na PC i konsole.Firmaw zderzeniu z Cenegą czy cdp.pl wygląda niepozornie, ale tak naprawdę wydaje kilkadziesiąt tytułów rocznie. Do niedawna jeszcze napisałbym, że "głównie mniejszych", ale już tego nie napiszę. W maju nakładem Techlandu wyjdzie bowiem w Polsce Homefront: The Revolution.

Gra od Koch Media/Deep Silver, czylifirmyraczej kojarzącej nam się z Cenegą. I tutaj nic się nie zmienia, bo bycie "oficjalnym wydawcą" danejgrywcale nie gwarantuje wyłączności na wydawanie wszystkich ich gier na danym terytorium. Choć tak może się wydawać, bo jak uczy historia, pierwszy przeskakujący do nowego polskiego dystrybutora tytuł zwykle kończy się przejęciem całego portfolio. Było tak w rozgrywkach między LEM-em, cdp.pl (czy jeszcze CD Projektem) a Cenegą. Ale nie jest tak teraz, bo mimo faktu, że Techland jest "oficjalnym wydawcą" Homefronta, to Cenega pozostaje "oficjalnym wydawcą" ich innych gier.

Jest to o tyle ważne, że firma Koch Media, a konkretnie specjalizująca się w grachwideospółka córka Deep Silver, ostatnimi czasy stała się naprawdę istotnym zawodnikiem. Firma sporo zyskała na wydaniu... Dead Island produkcji Techlandu, które zostało prawdziwym hitem. Jako wydawca i właściciel marki zaplanowano na szybko sequel, a także rozpoczęto prace nad next-genową kontynuacją. Jejrozwój wpadł w tarapaty, ale nawet bez niego w portfolio firmy znajduje się Red Faction, Saint's Row czy Metro - serie przejęte po upadku THQ, z których dwie dostały już kontynuacje bądź reedycje. Red Faction też się prędzej czy później doczekamy, nie po to w końcu ktoś kupuję jakąś markę, żeby ta leżała w szufladzie. Homefront w przeciwieństwie do powyższych tytułów do Deep Silver nie przeszedł bezpośrednio z THQ, a z Cryteka, który wtedy zainwestował w grę, ale w wyniku problemów finansowych zaraz potem... sprzedał. Deep Silver zajmuje się też nadchodzącym na konsole This War of Mine: The Little Ones od 11bit i nim, zgodnie z tym co napisałem wcześniej, w Polsce zajmuje się już Cenega.

Homefront: The Revolution w planie wydawniczym Techland Wydawnictwo

Skomplikowane? Tylko trochę, ale warto śledzić kto co u nas wydaje. Nie chodzi tylko o dostępność poszczególnych gier, ta niezależnie od dystrybutora jest poprawna, ale np. wersje językowe. Cenega poza niszowymi japońskimi produkcjami właściwie wszystko wydaje w polskiej wersji językowej. Jeżeli nie zapewnia jej globalny wydawca, to do akcji wkracza ich QLOC. Techland wydał natomiast ostatnio kilka gier Telltale nawet bez polskich napisów. Czy Homefront: The Revolution też się ich nie doczeka? Nic oficjalnie jeszcze nie wiadomo, potraktujemy więc powyższy przetłumaczony trailer gry jako znak, że tym razem będzie dobrze.

Paweł Olszewski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)