Teaser teasera zapowiedzi teasera, czyli Watch Dogs 2 i Battlefield 1 próbują podgrzać atmosferę przed E3

Strona głównaTeaser teasera zapowiedzi teasera, czyli Watch Dogs 2 i Battlefield 1 próbują podgrzać atmosferę przed E3
07.06.2016 13:31
Teaser teasera zapowiedzi teasera, czyli Watch Dogs 2 i Battlefield 1 próbują podgrzać atmosferę przed E3
Patryk Fijałkowski
Patryk Fijałkowski

W kwestii hakerskiej gry Ubisoftu przynajmniej poznaliśmy też datę jej premiery. Ale poza tym branżowe strategie marketingowe niezmiennie rodzą chęć złożenia dłoni na czole.

Ciemne pomieszczenie. Widzimy tylko czyjąś rękę trzymającą smartfona. Zamiast muzyki burczy nudny ambient. Tajemniczy bohater wciska coś bez patrzenia na wyświetlacz, ani chybi hakuje, zdolniacha, a w tle zmieniają się niewyraźne obrazy. Wciska. Dalej wciska. Widzimy tylko rękę, burczy ambient, bohater wciska. Mija trzydzieści sekund. Wciska. Wyciemnienie.

Watch Dogs 2 - Hello World

I nagroda dla najsłabszego teasera zapowiedzi wędruje do... Watch Dogs 2! Co następne? Dwuminutowa zajawka Kratosa wiążącego sandały? Piętnaście sekund z Maksem Paynem jedzącym w milczeniu płatki? Mam nadzieję, że deweloperzy Watch Dogs 2 mają więcej pomysłów na grę niż marketingowcy na jej reklamę. O tym przekonamy się może jutro, kiedy otrzymamy już pełnoprawny zwiastun.

No, ale przynajmniej już teraz mamy coś więcej, bo IGN przypadkowo wygadał się z datą premiery - Watch Dogs 2 pojawi się 15 listopada 2016 roku. Swoją drogą redakcja amerykańskiego portalu chyba naprawdę musi wywalić osobę odpowiedzialną za umieszczanie bannerów na stronie. W podobny sposób wyszła przecież na jaw data premiery Overwatch.

326807225668950058

Ale wracając do nieco absurdalnej praktyki zwiastunów zwiastunów... Gorączka przed E3 udzieliła się również twórcom Battlefielda 1. Teaser tej gry trwa 15 sekund i zaprasza do oglądania pełnego trailera 12 czerwca. Cóż, w tym wypadku przynajmniej cokolwiek dzieje się przez tą 1/4 minuty...

Battlefield 1 - EA Play 2016 Teaser Trailer

Ile jeszcze takich stymulantów hajpu przyjdzie nam obejrzeć do targów? Ile razy wydawcy będą namawiać nas do niezdrowego podniecenia łydką głównego bohatera albo krótką migawką zapowiedzi, która właśnie została zapowiedziana? Nasza pseudotajemnicza branża od dawna wiedzie prym w kwestii mielenia materiałów promocyjnych, o czym na łamach Polygamii już 7 lat temu pisał Zygmunt Miłoszewski:

Cóż, teaser Watch Dogs 2 jest zdecydowanie idealnym przykładem tego rebusowania. Długo przed E3 w te absurdalne tony uderzył też Titanfall 2 ze swoim teaserem, na którym widzimy Mieczysława...

Titanfall 2 Zwiastun – PS4, Xbox One i PC

... czy Gears of War 4, idąc w klasyczny już (o zgrozo) zwiastun zwiastuna:

A pamiętacie jeszcze pierwszą zapowiedź Star Wars Battlefront? To cholerstwo dopiero zostawiało niedosyt... A mówiło, rzecz jasna, tyle co nic. W końcu ta gra w tamtym momencie nawet nie istniała. EA nabyło prawa do Gwiezdnych Wojen zaledwie miesiąc wcześniej.

Star Wars: Battlefront Teaser Trailer

Historia pokazuje, że tego typu zabawy mogą czasem narobić więcej szkody niż planowanej przez twórców ekscytacji. Wynika to głównie z wygórowanych oczekiwań graczy pompowanych zagadkowymi teaserami, a czasami nawet z nieporozumienia, jak miało to ostatnio miejsce z zapowiedzią MGS-owej maszyny pachinko, do której wykorzystano sceny ze Snake Eatera odtworzone na silniku The Phantom Pain. Gracze coraz częściej wyczuleni są na skąpe zapowiedzi i niepotrzebną enigmę, zatem sztucznie generowany szum może niekiedy zrykoszetować uprzedzeniem. Ja się na przykład do Watch Dogs 2 uprzedziłem.

Patryk Fijałkowski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)