Tabi Kaeru - dziwna rzecz w świecie gier

W oczekiwaniu na żabkę

Tabi Kaeru - dziwna rzecz w świecie gier
Joanna Pamięta - Borkowska

19.02.2018 | aktual.: 19.02.2018 11:58

Kiedy już wydaje się, że rynek gier niczym mnie nie zaskoczy, pojawia się coś takiego... i co dziwniejsze, sprzedaje się.

Po przeczytaniu serii artykułów na temat nowej mobilki Tabi Kaeru (旅かえる) - po naszemu Podróżująca Żaba lub Powrót z Podróży, bo tytuł zawiera grę słów - ściągam sobie aplikację na telefon. Gra została stworzona przez japońskie studio Hit-Point Co., Ltd., dostępna jest wyłącznie w języku japońskim. Uczyłam się trochę chińskiego, a Japończycy na pewnym etapie pożyczali od nich krzaczki, więc zakładam, że przynajmniej nie dokonam niechcący wirtualnych zakupów.

Obraz

Google Play z automatu tłumaczy opis gry: "Na podróż ulubionych żaba! Dlaczego nie można spalić trochę wścibski?" Trochę niepokoi mnie następujące dalej "Lewa typu aplikacja", ale co tam.

Po instalacji aplikacji, w moim telefonie zamieszkuje żabka. Domyślam się, że mam nadać jej imię. Niech będzie Bulba. Żaba ma uroczy domek, przed którym rosną sobie koniczynki. Rośliny trzeba zbierać, to podstawowa waluta w aplikacji. Można za nie kupować żywność i sprzęt na wyprawy - koce, namioty, miseczki, latarenki. Potem wybieramy, co żaba ma ze sobą zabrać w podróż. I tyle. Żaba wróci za dwie godziny, może za cztery dni. Czasu rzeczywistego!

Obraz

Bulby nie ma łącznie jakieś dwie godziny. Przywozi ze sobą egzotyczne potrawy - pamiątki z dalekich krajów. Otrzymuję też bilet na loterię, ale nie zagram, póki nie uzbieram pięciu. Chcę ją znowu wysłać, ale żaba musi odpocząć. Ja, cierpliwa opiekunka, w nagrodę za oczekiwanie dostaję proste animacje: Bulba dwie godziny je zupę, potem dwie godziny czyta. Spokojne życie żabki brzmi kusząco, prawda? W końcu znowu znika...

Obraz

Im więcej naszykujemy dla niej prowiantu i sprzętu, tym dłużej będzie wędrować i do tym ciekawszych miejsc trafi. Zobaczymy je wszystkie na pocztówkach. Czasem zawitają do nas towarzysze, którzy mogą z nią podróżować.

I teraz najlepsze: od swej premiery w grudniu gra nazbierała przeszło 30 milionów ściągnięć, a znakomitą większość klientów (bo aż 95%) stanowią Chińczycy. Produkcja stała się w ich kraju absolutnym hitem, wydali na nią już ponad dwa miliony dolarów w mikropłatnościach (Japończycy, dla porównania, zaledwie sto tysięcy). Jaka jest tego przyczyna? Chiński portal xinhuanet.com cytuje studentkę, Zhao Wenqi:

A więc to tak. Na dodatek słowo "żaba" (蛙 wā) jest w języku chińskim homonimem dla "lalki / dziecka" (娃 wá).

Obraz

Gracze czują się jak rodzice pakujący dla dziecka lunch i posyłający je do szkoły albo na wycieczkę. W Chinach młodzi ludzie często przeprowadzają się ze wsi do dużych miast, zostawiając rodziny. Tam czeka na nich dwunastogodzinny dzień pracy, wielogodzinne dojazdy, natomiast tym, którzy zostają w małych miejscowościach, bardziej opłaca się dojeżdżać do fabryk, niż pracować lokalnie na roli. Co się dzieje z ich dziećmi? Proste, zostawiają je z dziadkami. Z jednej strony nie dziwi mnie potrzeba zarobienia większych pieniędzy, z drugiej kłóci się to z wpajanymi od dzieciństwa tradycyjnymi wartościami, zgodnie z którymi najpierw rodzic opiekuje się dzieckiem, a potem dziecko rodzicem.

Obraz

Na popularność aplikacji zwróciły już uwagę chińskie władze. Rządowa gazeta Rénmín Rìbào – "Dziennik Ludowy" ostrzega przed graniem: "Żyjcie pełnią życia, nie bądźcie samotnikami hodującymi żaby".

Grę stworzyła 26 latka, Mayuko Uemura, pracownica Hit-Point. Nigdy nie programowała. Studio Hit-Point Co., Ltd jest też odpowiedzialne za grę Neko Atsume, w której hoduje się kotki.

Obraz

Jeśli chcielibyście na własnej skórze przekonać się, jak to jest mieć żabę, w sieci pojawiły się instrukcje dla użytkowników anglojęzycznych, tłumaczące, jak znaleźć aplikację i które przyciski za co odpowiadają.

Ciekawe, czy gra przyjmie się na innych rynkach. Różni się bardzo od typowej apki, wymagającej nieustannej uwagi - aby przypadkiem nie przepadły wirtualne zasoby - albo ciągłego "tycania" ekranu. To gra nastawiona na czekanie, a zachodnie społeczeństwa nie są zbyt cierpliwe. Przyznam jednak, że zmusza do refleksji. Może odwiedzę jutro mamę?

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościandroidios
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.