Świnie potrafią grać w gry. Ciekawy eksperyment naukowców z USA
Świnie to w świetle nauki najinteligentniejsze zwierzęta domowe, choć niekoniecznie powszechnie się o nich tak mówi. Amerykańscy naukowcy dowiedli właśnie, że te stworzenia potrafią obsługiwać joystick i rozumieją, do czego służy, a nawet sprawia im to przyjemność.
Cztery świnie - Hamlet i Omelette (rasa Yorkshire) oraz Ebony i Ivory (rasa Panepinto) miały okazję pobawić się prostą grą wideo, polegającą na nakierowywaniu kursora na ściany za pomocą joysticka. Jak to robiły? Nosem.
Jest to dość niezwykłe, bo ekran znajdował się w bliskiej odległości od zwierząt, które są dalekowidzami, a na dodatek w przeciwieństwie do ludzi i ssaków naczelnych - nie mają dłoni i kciuków. Najbardziej imponujące dla prowadzącej badania prof. Candace Croney z Uniwersytetu Purdue było jednak to, że świnie potrafiły w ogóle zrozumieć zależność między poruszaniem joysticka a poruszaniem elementów.
Co więcej - zdaje się, że elektroniczna rozrywka naprawdę przypadła im do gustu. W trakcie badania świnie miały otrzymywać jedzenie z dozownika jako nagrodę po pokonaniu poziomu, tak aby wzmocnić ich zaangażowanie. Po pewnym czasie urządzenie jednak zepsuło się i nie mogły już być wynagradzane.
Czy przestały grać? Oczywiście, że nie. Robiły to, bo odpowiadało im towarzystwo ludzi, którzy wspierali ich miłymi słowami. "Sposób naszych interakcji ze świniami ma dla świń znaczenie" - powiedziała prof. Croney.
Co ciekawe nie każda ze świń radziła sobie jednakowo dobrze. Na przykład Ivory trafiał na ściany z 76 proc. skutecznością, podczas gdy Ebony ta sztuka udawała się jedynie w 34 proc. prób.
Niestety świńska idylla nie trwała wiecznie i zwierzęta po pewnym czasie "wyrosły z grania". Dosłownie! Po 12 tygodniach eksperymentu urosły już na tyle, że nie były w stanie dokończyć swoich sesji z grą.
Badacze są jednak zgodni, że poczynania testowanych świń były zamierzone i nieprzypadkowe. "To badanie udowadnia ogromną plastyczność umysłową świń" - możemy wyczytać w opracowaniu amerykańskich naukowców.
"Być może nie poznaliśmy jeszcze wszystkich możliwości uczenia się i reagowania tych zwierząt" - uważa prof. Candace Croney. Autorzy badania chcieliby w przyszłości sprawdzić inteligencję zwierząt na ekranach dotykowych.