Surrealistyczna wyprawa w głąb telewizora CRT z PSA 2020

Surrealistyczna wyprawa w głąb telewizora CRT z PSA 2020

Surrealistyczna wyprawa w głąb telewizora CRT z PSA 2020
Bartosz Witoszka
01.06.2020 10:25

Nietypowa gra RPG, która poruszy problem życia w izolacji, doczekała się zbiórki na Kickstarterze.

Nie jest to nowa czy jakaś nad wyraz błyskotliwa myśl, ale przy okazji oglądania pierwszego zwiastuna PSA 2020 przypomniałem sobie, jak dużą rolę w odbiorze jakiegoś dzieła odgrywa ścieżka dźwiękowa. Tutaj postawiono na dynamiczny motyw rodem ze starych filmów policyjnych, co wzbudza raczej pozytywne skojarzenia, ale jak inny byłby odbiór, gdyby w zwiastunie produkcji Mikołaja "MIK0" Stojanowicza (w pracach uczestniczą też trzy inne osoby) użyto bardziej monotonnego, psychodelicznego utworu.

PSA 2020 Announcement Trailer

Wiecie, coś w stylu No Thing albo innej tego typu minimalistycznej propozycji od twórców gier niezależnych. Nie zmienia to jednak faktu, że PSA 2020 już na typ etapie wydaje się szalenie ciekawe, choć sam opisy gry jest z tych bełkotliwie-intrygujących. Główną bohaterką ma być Jane, która zasnęła przy starym telewizorze CRT i w wyniku pewnych problemów (tytuł ma poruszać kwestie zdrowia psychicznego i życia w czasach kwarantanny) budzi się… No właśnie, czy aby na pewno się budzi?

Całość bardzo mocno wygląda na historię w stylu "to wszystko był sen", co z jednej strony jest trochę leniwe ze strony twórców, jednak z drugiej, jeśli stoi za tym jakaś myśl i chęć powiedzenia czegoś więcej, to chyba warto dać temu szansę. A tutaj temat jakże nam wszystkim bliski, czyli rzeczywistość, w której nie powinniśmy wychodzić z domów i wszystkie problemy, jakie się z tym wiążą. Izolacja, brak kontaktu z innymi ludźmi, problemy zdrowotne spowodowane złym odżywianiem; znalazło się nawet miejsce dla papieru toaletowego, który na początku pandemii był popularnym memem (w PSA 2020 możemy go na przykład podpalić i użyć jako kuli ognia).

Inspiracją dla "MIK0" mają być takie tytuły, jak LSD Dream Emulator czy Yume Nikki, które są raczej tytułami niszowymi, ale właśnie ze względu na swoją oniryczną otoczkę i niepokojącą atmosferę znalazły grono oddanych fanów. PSA 2020 również ma być niestandardowym erpegiem i celować w podobną grupę odbiorców, dlatego zespół postanowił zwrócić się o pomoc do graczy, organizując zbiórkę na Kickstarterze.

W chwili pisania tego tekstu jest już 11 wspierających, których suma wpłat przekracza 400 dolarów. Deweloperzy wyznaczyli sobie cel 5566 dolarów, a do końca zbiórki zostało jeszcze 27 dni.

Bartek Witoszka

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)