Superwydajny laptop gamingowy w eleganckiej formie - sprawdziliśmy OMEN 15 od HP w akcji!

Czy gamingowy laptop zawsze musi być krzykliwy i ciężki? Nie! Od pewnego czasu są dostępne na rynku maszyny, które nie dosyć, że nie ustępują wydajnościom swoim większym braciom, to jeszcze wyglądają na tyle dobrze, że nie wstyd zabrać ich ze sobą na biznesowe spotkanie. Taki jest właśnie nowy OMEN 15 od HP , któremu mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej.

Superwydajny laptop gamingowy w eleganckiej formie - sprawdziliśmy OMEN 15 w akcji
Superwydajny laptop gamingowy w eleganckiej formie - sprawdziliśmy OMEN 15 w akcji
Źródło zdjęć: © materiały partnera

29.01.2021 16:18

Minimalistyczny design, ale z efektem wow

Utarło się, że gamingowe wzornictwo to feeria barw i agresywne formy, które zwracają na siebie uwagę, przywodząc na myśl w teorii kosmiczne i nowoczesne, a w praktyce dość jarmarczne skojarzenia. Na szczęście wraz z upływem lat ten trend się odwrócił i teraz osoby o bardziej minimalistycznych gustach mają z czego wybierać.

OMEN 15
OMEN 15© materiały partnera

OMEN 15 od HP to naprawdę piękna i elegancka maszyna z 15,6-calowym matowym ekranem Full HD o grubości zaledwie 2,25 cm i wadze 2,36 kg (bez zasilacza). Oczywiście nie jest to najlżejsza konstrukcja na rynku, ale pamiętajmy, że mówimy tu o wydajnym laptopie wyposażonym w zaawansowany układ chłodzenia, który wykonany jest w większości z wysokiej jakości stopów metali - w tym kontekście waga jest całkowicie uzasadniona. Choć to nie ultrabook to nadal możemy go wygodnie zapakować do plecaka czy torby i zabrać ze sobą w każde miejsce.

Z zewnątrz OMEN 15 prezentuje się schludnie – jedynym kolorowym akcentem na czarnej, matowej klapie jest lustrzane, odświeżone logo serii. Gumowe nóżki rozciągnięte na całej długości obudowy dbają o swobodny przepływ powietrza. Mimo metalowej konstrukcji klapę bez problemu da się podnieść jedną ręką.

OMEN 15
OMEN 15© WP

Prawdziwym sztosem w tym modelu, jeżeli chodzi o konstrukcję, jest matryca IPS z odświeżaniem 300 Hz! Niesamowicie pozytywnie wpływa ona na płynność wyświetlanego obrazu, nie tylko w grach, ale nawet w trakcie korzystania ze zwykłego, windowsowego interfejsu. Za komfort obrazu odpowiadają także wąskie (7 mm) ramki boczne.

Duża liczba portów

HP doskonale wie, że bez odpowiedniej liczby złączy i portów żaden gracz się nie obejdzie. W tym modelu na pewno nie będziemy narzekać ani na ich ilość, ani na rozmieszczenie.

OMEN 15
OMEN 15© WP

Wszystkie porty i złącza ulokowano po obu stronach laptopa - tył pozostawiono wyłącznie na wyloty gorącego powietrza. Z prawej strony znajdziemy dwa porty USB 3.1 typu A o przepustowości 5 Gb/s, Mini DisplayPort oraz Thunderbolt 3 o przepustowości 10 Gb/s.

OMEN 15
OMEN 15© WP

Z lewej strony zaś poza gniazdem zasilania znajdziemy port sieciowy, kolejny port USB typu A (5 Gb/s), port HDMI 2.0, gniazdo słuchawkowo-mikrofonowe oraz wieloformatowy czytnik kart pamięci.

Wnętrze pełne mocy

Nowy OMEN 15 występuje w dwóch wersjach. W pierwszej znajdziemy procesor AMD Ryzen 7 i kartę GeForce RTX 2060 oraz wyświetlacz Full HD 144 Hz. Nieco droższa konfiguracja zaś, którą mieliśmy okazję sprawdzić, zawiera procesor Intel Core i7-10750H 10. generacji, kartę graficzną GeForce RTX 2070 Max-Q oraz wspomniany już ekran Full HD z odświeżaniem 300 Hz (choć w sklepach są też warianty z matrycą 144 Hz). We wnętrzu naszej maszyny znaleźć można ponadto szybki dysk SSD 1TB i 16 GB pamięci DDR4. Taka konfiguracja nie ma prawa się zakrztusić w jakiejkolwiek grze AAA.

Wyniki w benchmarku 3DMark
Wyniki w benchmarku 3DMark© WP

Za wyjątkiem Cyberpunka 2077, który nie jest przykładem dobrze zoptymalizowanej gry (tutaj na ustawieniach ultra osiąga stabilne 30 kl./s.), każdy inny tytuł jaki testowaliśmy na najwyższych ustawieniach nie miał problemu z graniem powyżej 60 kl./s.

Cyberpunk 2077 na ustawieniach ultra
Cyberpunk 2077 na ustawieniach ultra© WP

W sieciowych tytułach OMEN 15 wyraźnie błyszczał nie tylko za sprawą swojej mocy, ale też matrycy z wysoką częstotliwością odświeżania, dzięki której dało się osiągnąć superpłynność. W CS:GO średnio laptop wyciągał 210 kl./s., w Fortnite ok. 120 kl./s., w Apex Legends - 102 kl./s., w Rocket League: 250 kl./s. Wszyscy wiemy, że takie wyniki pozwalają osiągnąć zauważalną przewagę nad przeciwnikami.

Konkretne chłodzenie

Nawet najlepsza konfiguracja będzie niczym, jeżeli sprzęt nie ma równie wydajnego chłodzenia - zwłaszcza w przypadku laptopów gamingowych, które w grach wchodzą na najwyższe obroty. I tu dość ważna ciekawostka. W OMEN 15 producent umieścił innowacyjną technologię OMEN Tempest, która zawiera system badania temperatury podzespołów sensorem podczerwieni.

OMEN 15
OMEN 15© WP

W połączeniu z dwoma wentylatorami i kratkami wentylacyjnymi umieszczonymi z trzech stron laptopa (z boku, od spodu i z tyłu) nie musimy obawiać się przegrzania sprzętu. OMEN 15 jest w stanie trzymać stałą temperaturę nawet podczas intensywnej pracy (średnio ok. 90°C). Odbywa się to nieco kosztem hałasu, ale fizyki oszukać się nie da. Ponieważ raczej każdy gra i tak z headsetem na uszach nie jest to problematyczne. Z kolei podczas pracy na baterii czy też, kiedy nie wykonujemy mocno obciążających zadań laptop potrafi być niemal bezgłośny.

OMEN 15
OMEN 15© WP

Jeżeli chodzi o akumulator OMEN 15 ma baterię o pojemności 71 Wh. W teorii powinien on zagwarantować nawet 12 godzin pracy, ale z uwagi na pożerający energię układ chłodzenia i wysokowydajne podzespoły, realnie powinniśmy nastawić się na maksymalnie 5 godzin typowej pracy biurowej i godzinę intensywnego grania. Na szczęście laptop wspiera szybkie ładowanie - ok. 45 minut ładowania pozwoli odzyskać ok. 50% baterii.

Centrum dowodzenia

Z perspektywy użytkowej praktyczną aplikacją jest wbudowany OMEN Gaming HUB, czyli miejsce, które daje nam dostęp do różnych ustawień komputera. Możemy sprawdzić tutaj temperaturę GPU i CPU, wybrać jeden z dwóch trybów pracy (zrównoważony do codziennych zadań i tryb wydajności stworzony z myślą o grach czy tworzeniu multimediów), skonfigurować grę zdalną, a także dopasować podświetlenie klawiatury pod własne preferencje.

Obraz
© WP

Warto dodać, że choć domyślnie klawiatura podzielona jest na 4 strefy podświetlenia, to możemy ustawić własne układy i skorzystać z wielu animowanych efektów w pełnym spektrum RGB.

Podsumowanie

HP OMEN 15
HP OMEN 15© WP

OMEN 15 od HP zaskakuje wysoką wydajnością zamkniętą w elegancką formę. Biorąc go do ręki czujemy, że to solidna maszyna. W trakcie grania możemy zapomnieć o jakichkolwiek kompromisach. Matryca o 300 Hz? To wciąż rzadkość nawet w świecie gamingowych monitorów. Producent zadbał nawet o bardzo dobry układ audio marki Bang & Olufsen. Jeżeli zależy Wam na mobilności, estetyce i konfiguracji, która pozwoli grać w gry AAA na najwyższych ustawieniach to warto wziąć pod uwagę tę maszynę.

W najtańszej konfiguracji OMEN 15 od HP kosztuje ok. 4999 zł. Zestaw, który testowaliśmy można dostać w Polskich sklepach za 7199 zł.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.