Zmien skórke
Logo Polygamii

SOPA a sprawa polska - "Wiedźmin" ma głos

Jeśli jakimś cudem nie słyszałeś o ustawach SOPA/PIPA, ominąłeś blokadę anglojęzycznej Wikipedii lub zaczernione komentarze znajomych na Facebooku/G+/gdziekolwiek, mam dla Ciebie link. Legalny. (spokojnie, to tylko Wyborcza.biz). Mam też pierwszą historię z cyklu “SOPA, a sprawa polska”. Słyszałeś, że to amerykański problem? Nie tak panowie, nie tak….Na liście protestujących – obok Google’a, Wikipedii, Facebooka i Reddita, jest polski akcent. GOG.com, czyli spółka zależna CD Projekt Red.

Nie znasz? To twórcy “Wiedźmina”, a GOG.com (zarejestrowany na Cyprze) to taki mini-Steam, sklep sprzedający gry w wersji cyfrowej, głównie starsze tytuły.

GOG jasno określił, co myśli o SOPA/PIPA. W oświadczeniu czytamy (wybrałem fragmenty):

Jesteśmy polską firmą i zwykle stoimy na stanowisku, że nie powinniśmy  komentować działań politycznych, legislacyjnych i akcji rządowych innych krajów

ALE.

  • SOPA działa w podobny sposób do DRMu i naszym zdaniem uderza ona w przeważającej większości w uczciwych konsumentów. Piraci którzy ściągają pliki za pomocą torrentów i sieci P2P nie mają z ich powodów żadnych niedogodności, a już najmniej wpłynie na nich SOPA i PIPA; natomiast ludzie, którzy zamieszczają na YouTubie zapisy z przejścia gier mogą być nimi dotknięci
  • SOPA nie jest sposobem na rozwiązanie problemu piractwa

GOG jest nie tylko ważny dlatego, że to polska firma. Jego głos – z punktu widzenia formalnego, nie siły przekazu – jest dla mnie bardziej istotny od głosu Google’a.

Dobrze słyszałeś.

Bo GOG, w przeciwieństwie do Google’a, ma problem z piractwem. Sprzedaje przecież gry, które w internecie można ściągnąć. Ale przeciwko SOPA/PIPA protestuje. A Google protestuje, ale i na reklamach bad, bad guys też zarabia.

GOG – co więcej – należy do grupy, w której powstaje polskie IP (własność intelektualna) – na razie dwa “Wiedźminy”. Też są piratowane. I CD Projekt Red (zapytałem o to wprost Adama Kicińskiego, prezesa zarządu), też jest przeciw.

– Popieramy w tej sprawie GOG. Nie jesteśmy zwolennikami piractwa, ale są dobre i złe metody walki z tym zjawiskiem – powiedział mi wczoraj Adam. Dodając, że jego niepokój budzą też zapewnienia ze strony forsujących projekt, że “przecież zapisy ustaw będą stosowane w sposób rozsądny i adekwatny do przewinienia”.
– Rozsądne to powinny być uchwalane przepisy. A nie ich interpretacja – dodał.

W punkt.

Tomasz Grynkiewicz

Tekst pochodzi z bloga tigi.blox.pl

Więcej na temat:

Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
  Subskrybuj  
Powiadom o

Popularne wpisy

Popularne Gry