Sony pozywa dystrybutorów PS3 Jailbreak
Zaczęła się batalia pomiędzy piratami i Sony. Firma pozwała dystrybutorów PS3 Jailbreak.
Zarzuty? Naruszenie praw autorskich, patentowych i naruszenie DMCA. Co ciekawe, ostatnio właśnie w USA jailbreakowanie iPhone'ów uznano za legalne. Ciekawe, jak będzie w przypadku PS3.
Warto też tu dodać, że w Australii PS3 Jailbreak uznano za nielegalny i nie może on być sprzedawany w sklepach. Co więcej - całe zyski ze sprzedaży urządzenia mają zostać przekazane australijskiemu oddziałowi Sony celem zadośćuczynienia.
Jak to wygląda w Polsce już pisaliśmy. Stanowisko policji jest jednoznaczne:
[...] opisane przez Pana zachowanie może wyczerpywać znamiona przestępstwa określonego w art. 118 (1) ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z tym przepisem kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zgodnie z ust. 1 natomiast kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Nadmieniam jednocześnie, że zgodnie z art. 122 cytowanej ustawy ściganie przestępstwa określonego w art. art. 118 (1) następuje na wniosek pokrzywdzonego. Niedawne wyłączenie PSN też zapewne ma na celu wprowadzenie zmian, które pozwolą zidentyfikować konsole używające tego urządzenia. Ciekawe, kiedy pojawi się pierwsza aktualizacja firmware PS3.
Piotr Gnyp
PS O tym, co może zmienić złamanie PS3 na polskim rynku pisaliśmy obszerniej tutaj.