Sony patentuje kontroler zmieniający swoją temperaturę

Sony patentuje kontroler zmieniający swoją temperaturę17.10.2012 15:09
Sony patentuje kontroler zmieniający swoją temperaturę
marcindmjqtx

Wyobraźcie sobie taką scenę: gracie w RPG, wasza postać bierze do ręki pochodnię, a wy, przed ekranem, czujecie ciepło na rękach. Fikcja? Może już niedługo.

Sony znienacka zgłosiło patent nowego kontrolera, który dawałby użytkownikowi możliwość poczucia różnych temperatur - zarówno niskich, jak i wysokich. W ten sposób moglibyśmy bardziej wczuć się w nasze postacie brnące przez śnieżycę lub obrywające kulą ognia.

Na ilustracji dołączonej do patentu widać kontroler podobny do PS Move, a tytuł wniosku: "Temperature Feedback Motion Controller", zdradza, że chodzi o kontroler ruchowy. Nie jest wspomniana żadna konkretna technologia, która miałaby odpowiadać za jego działanie, ale obrazki prezentują kilka projektów kontrolera z różnymi "obudowami" odpowiedzialnymi za zmianę temperatury. Dla podkreślenie efektu miałby być też wyposażony w diody, które zmieniałyby kolory odpowiednio do temperatury - czerwony dla gorąca, żółty dla ciepła, niebieski dla zimna itp. Jest także pomysł na mały wentylator wydmuchujący zimne lub ciepłe powietrze. Według Sony nie musiałby to być nawet nowy kontroler, wystarczyłaby odpowiednia przystawka do starego.

fot. Free Patents Online via Gizmag

Oprócz wzmacniania wrażeń płynących z gry, kontroler miałby też bardziej praktyczne zastosowania - mógłby chłodzić rozgrzane i spocone ręce.

Zastanawia mnie, czy w padzie zmieściłby się układ układ, który zmieniałby temperaturę na tyle szybko, by oddać np. oparzenie ogniem czy upadek do lodowatej wody. I czy nie wpływałoby to na pracę reszty urządzenia. Ale pomysł jest intrygujący.

Co jakiś czas ktoś z twórców mówi o tym, że chciałby zaangażować więcej zmysłów w granie. Była już mowa o przystawkach emitujących zapachy - powstał nawet prototyp, nad smakiem chyba jeszcze nikt nie myślał (kto chciałby lizać pada?). Ciekawe, czy najpierw poczujemy ciepło wirtualnych ognisk, czy raczej ich zapach?

No i mam nadzieję, że do gier w stylu Syberii czy Lost Planet zaczną dodawać rękawiczki.

Paweł Kamiński

326875848123377943
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)