Skąd w polskiej wersji Sleeping Dogs wziął się "Psiooki"?

Gdyby nie to, że w internecie każdy lubi być dowcipny, poszedłbym o zakład, że grając w tę zaskakująco fajną grę też zachodziliście w głowę, skąd wzięło się takie, a nie inne tłumaczenie ksywy jednego z gangsterów. Teraz już wiemy.

Skąd w polskiej wersji Sleeping Dogs wziął się "Psiooki"?
marcindmjqtx

12.09.2012 | aktual.: 05.01.2016 16:35

A wszystko dzięki serwisowi Dubscore, który oceniając kinową lokalizację gry postanowił podrążyć temat. I od tłumaczy z firmy QLOC wyciągnął takie wyznanie:

Zdecydowaliśmy się w tym przypadku na tak dosłowny przekład, ponieważ ksywa „Dog Eyes” jest wyjątkowo chińskim przezwiskiem. Konsultowaliśmy to ze specjalistą z MISH UW (Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, dop. red.) i tłumaczem z chińskiego. Samo „Dog Eyes” bardzo prawdopodobnie wywodzi się z rasistowskiego terminu określającego każdego, kto nie jest Azjatą. Termin ten następnie ewoluował w określenie, które można przetłumaczyć dość dosłownie na polski, jako „snob”. Posiadając tę wiedzę zostaje nam tylko pytanie - czy tłumaczymy Psiookiego na zupełnie polski odpowiednik (wtedy Psiooki nazywałby się Sam „Szpaner” Lin), czy jednak utrzymujemy również tekstowo wydarzenia gry w Hong Kongu i zostawiamy podobnego rodzaju smaczki bliżej oryginału. W grze było jeszcze kilka ciekawych tłumaczeń. Warto przeczytać cały poświęcony im tekst na stronach Dubscore.

Maciej Kowalik

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomości360ps3
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.