Sierpień bez prądu - Cthulhu, Ankh-Morpork i Inne Sfery

Sierpniowe spowolnienie tempa zakorzenionych w rynku wydawców zrekompensowała fanom papierowych erpegów i planszówek wschodząca gwiazda - wydawnictwo Galmadrin.

marcindmjqtx

01.09.2011 | aktual.: 25.01.2019 13:48

Ten, który nie zapadł w sen sierpniowy W ramach nakręcania promocji wydanego w lipcu podręcznika do szóstej edycji „Zewu Cthulhu”, Galmadrin zdecydował się sięgnąć po zasłużone gwiazdy fandomu i zaserwować graczom darmowy e-miesięcznik „Gwiazdy są w porządku”. Wewnątrz pierwszego numeru znajdziecie teksty adresowane do tych, którzy z systemem bazującym na motywach prozy H.P. Lovecrafta i jego następców stykają się po raz pierwszy.

Dobrą pomocą dla wszystkich tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z grami fabularnymi lub mają spore doświadczenie, ale chcą nauczyć się paru nowych sztuczek, będzie z pewnością lektura scenariuszy nadesłanych na tegorocznego Quentina. Komplet prac można już pobrać ze strony konkursu. Nie zabrakło wśród nich również pracy do „Zewu Cthulhu”. Oraz zwycięskiego „Tysiąca lat ciemności”, o którym pisał w ubiegłym miesiącu Maciej Reputakowski.

Warto też poczekać (miejmy nadzieję, że niedługo), aż jury Quentina opublikuje swoje komentarze do poszczególnych tekstów. Ich uwagi składają się na doskonałe vademecum scenopisarstwa pod kątem RPG i nie tylko. Z pewnością mogą zainteresować także wielbicieli gier wideo. A oczekując na tegoroczne komentarze, można przejrzeć te z poprzednich edycji konkursu.

Wielcy przedwieczni Gramel, polska firma z siedzibą nieopodal Wrocławia, przypuściła w ostatnich miesiącach atak na zagraniczne rynki.

Najpierw pod koniec lipca ich nakładem (choć w PDF) ukazał się setting do systemu Savage Worlds zatytułowany „Beasts & Barbarians”. Dzięki niemu możemy przenieść się do świata sword & sorcery wzorowanego na prozie Roberta E. Howarda i tam walczyć o upiorną schedę po upadłym państwie Keronian. Setting (w całości po angielsku) można kupić również w polskim sklepie wydawnictwa. To propozycja w sam raz dla tych, którym czegoś zabrakło w nowym filmie o Conanie i uważają, że potrafiliby opowiedzieć lepszą historię.

Z kolei już w sierpniu Gramel wydał w PDF-ie angielskojęzyczny dodatek do ICONS - jednego z najpopularniejszych systemów superbohaterskich na świecie. Podręcznik zatytułowany „Comicworld Germany” poświęcono wykorzystywaniu w grze postaci i motywów związanych z Niemcami. Autorem tekstu jest Polak pracujący przy liniach Wolsunga i Savage Worlds - Jakub Osiejewski. Jak wyznał w kuluarach, podczas pisania tego dodatku przyświecał mu pewien cel. Chciał, żeby na sesjach niemiecki łotr nie zawsze musiał być od razu nazistą. Życzę powodzenia, ale w konfrontacji z solidnie zakorzenionym memem wieszczę co najwyżej remis.

Wydawnictwo Portal na zakończony niespełna tydzień temu Polcon miało dowieźć świeżo odebrane z drukarni egzemplarze gry „Honor & Krew” umożliwiającej rozgrywanie nastrojowych sesji o samurajach. System wybija się na tle innych tym, że umożliwia graczom zabawę zarówno na poziomie pojedynczych postaci, jak i całych prowincji. A to dzięki zasadom dyplomacji i ekonomii. Na dodatek jej autorem jest John Wick - ten sam, który wsławił się „Legendą Pięciu Kręgów” czy „7th Sea”.

Tyle że wydrukowane książki na Polcon nie dojechały. Ale bez obaw - z pewnością niedługo będzie można je kupić.

Plansze i karteczki Galmadrin rozpycha się nie tylko na rynku RPG. W sierpniu to Mroczne Młode zapowiedziało wydanie polskiej edycji niekolekcjonerskiej karcianki Nightfall.

Gra bazuje na mechanice budowania talii w trakcie gry zbliżonej do niezwykle udanego i obłąkańczo wciągającego Dominiona. Wyróżnia się natomiast klimatem i settingiem - gracze kierują stronnictwami, które próbują zapanować nad światem po wyjściu z ukrycia: wampirami, wilkołakami, ghulami.

Wideorecenzję gry znajdziecie na planszówkowym blogu Wookiego.

Fanów prozy Terry'ego Pratchetta uraduje z pewnością informacja, że końca dobiegły prace nad grą Świat Dysku: Ankh-Morpork. Tym bardziej, że polska wersja językowa trafi do sprzedaży jeszcze we wrześniu nakładem Phalanx Games Polska.

Tylko spójrzcie na tę okładkę...

I na tę ŚMIERĆ...

Inne Sfery

Najlepszym sposobem na wypróbowanie kilku gier, posłuchanie, o co w tej fantastyce i erpegach chodzi czy poznanie paru osób jest przyjście na konwent. Najbliższa dobra okazja nadarzy się we Wrocławiu, 23-25 września. Wówczas odbywać się będą Inne Sfery.

W programie, oprócz standardowych prelekcji, paneli, konkursów i games roomu, znajdziecie kolejną edycję Pucharu Mistrza Mistrzów - konkursu na najlepszego Mistrza Gry - w którym można brać udział nie tylko w charakterze zawodnika. Jest też miejsce dla graczy, którzy będą mieli szansę zagrać u najlepszych prowadzących w kraju.

Tych, którzy mają odrobinę aktorskiego zacięcia, najlepiej z reżyserskim sznytem, zapraszam na spróbowanie swoich sił w Jeep Formach. Te improwizacyjne gry teatralne od standardowych LARP-ów różnią się niby niczym - mniej w nich graczy, scenariusz sztywniejszy - a zarazem wszystkim. Zdejmują akcent z realizacji indywidualnych celów poszczególnych postaci, a kładą na robienie dobrego przedstawienia. Dla publiczności, która zazwyczaj siedzi i ogląda show.

Prowadziłem taką grę nastoletnim dzieciakom na obozie młodzieżowym i działało wspaniale.

Tak więc, mam nadzieję, do zobaczenia na Innych Sferach.

Jarosław Kopeć

Źródło artykułu:Polygamia.pl
publicystykaplanszówkibez prądu
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.