Rząd bierze się za gry. Powstała nowa instytucja

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to nowa instytucja, którą powołał minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński. Będzie ona skupiać się na polskich przemysłach kulturalnych nie tylko w wymiarze twórczym, ale też biznesowym.

Wiedźmin 3, The Witcher 3
Wiedźmin 3, The Witcher 3
Źródło zdjęć: © CD Projekt Red

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński, powołał Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Nowa instytucja skupi się na kwestii wykorzystywania nowoczesnych technologii w kulturze. Na stronie ministerstwa możemy przeczytać, że CRPK zajmie się w tym kontekście licznymi dziedzinami.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych ma skupiać się na twórczym i biznesowym wymiarze działalności kulturalnej. Działalność instytucji będzie dotyczyć kulturowych gier wideo, rozszerzonej rzeczywistości, grafiki cyfrowej, reklamy, mody i wzornictwa, a nawet muzyki i tańca. Jednym z najważniejszych aspektów funkcjonowania CRPK ma być jednak "inspirowanie i rozwijanie międzybranżowej i międzysektorowej współpracy na rzecz rozwoju polskich przemysłów kreatywnych".

Oprócz tego instytucja skupi się na promocji polskich przemysłów kreatywnych na rynkach zagranicznych. Ma to pozwolić na wzrost eksportu, a także na zwiększenie atrakcyjności polskiej marki narodowej.

Na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego możemy też przeczytać, że systemowe wsparcie sektora przemysłów kreatywnych jest obowiązkiem państwa. Ma to wynikać z faktu, że na rynku międzynarodowym istnieje intensywna konkurencja.

Wiemy też, kto będzie kierował Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Na stanowisko p.o. dyrektora powołano Mikołaja Turowskiego, który w przeszłości pracował w branży bankowej i transportowej.

Karol Kołtowski, dziennikarz Polygamii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (10)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.