Rynek gier wideo w Polsce wart niemal 2,5 miliarda złotych

Do sieci trafił raport: Kondycja polskiej branży gier 2020. Wnioski? W Polsce po gry sięga niemal połowa rodaków, kolejne produkcje tworzy blisko 500 studiów, a rynek z roku na rok jest coraz większy i bogatszy.

Graczy jest już w Polsce 18 mln. Połowa z nich to kobiety
Graczy jest już w Polsce 18 mln. Połowa z nich to kobiety
Źródło zdjęć: © Getty Images | milorad kravic

W 2017 roku polski rynek gier wideo był wart 1,85 mld zł. Z rzeczonego raportu wynika, że wystarczyły dwa lata, by jego wartość skoczyła do 2,32 mld. W 2024 r. ma z kolei sięgnąć równych 3 miliardów.

Pieniądze znikąd się nie biorą. Wszystko za sprawą graczy, których w Polsce ma być ponad 18 mln. Jakich urządzeń używają najczęściej? Tu twórcy raportu mieszają wszystkie możliwe światy. Z badań przeprowadzonych na jego potrzeby wynika, że równo połowa sięga po smartfony i tablety. Po 31 procent mają gry społecznościowe oraz pecety/laptopy, 24 proc. gra w przeglądarkach, a 22 proc. korzysta z konsol.

Z raportu, podobnie, jak z poprzednich odsłon, wynika również, że w Polsce niemal po równo grają kobiety i mężczyźni. Różnica wynosi jeden procent na korzyść panów. Wiek graczy i graczek sięga od lat 15 do 65. Użytkownicy w przedziale wiekowym 15–24 lata grają średnio na ponad dwóch platformach jednocześnie. 80 proc. z nich sięga po gry mobilne, 56 proc. korzysta z pecetów lub laptopów, a 39 proc. stawia na konsole.

Kondycja Polskiej Branży Gier 2020
Kondycja Polskiej Branży Gier 2020© Polygamia.pl

W kolejnych grupach wiekowych, mimo że gry mobilne cały czas pozostają liderem, procentowy udział poszczególnych platform systematycznie maleje. Co motywuje Polaków do sięgnięcia po gry? Dla lwiej części ankietowanych jest to chęć relaksu i odstresowania.

Z raportu dowiadujemy się również, że praca w gamdevie to cały czas domena młodych. Niemal połowa twórców nie skończyła 30 lat. Rynek jest cały czas zdominowany przez mężczyzn, a kobiety stanowią jedną czwartą zatrudnionych.

Ile zarabiają twórcy gier? W zależności od stanowisk: od 3,7 tys. zł netto do 15 tys.

Raport przygotował Krakowski Park Technologiczny oraz serwis GoL, przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Całość sfinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Baltic Games Industry oraz Agencja Rozwoju Przemysłu.

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.