Rockstar pozwany za GTA: Vice City

Rockstar pozwany za GTA: Vice City

Rockstar pozwany za GTA: Vice City
02.08.2017 16:04, aktualizacja: 02.08.2017 16:29

Powodem jest nielegalne wykorzystanie wizerunku. Ale czemu dopiero teraz?

W świecie gier wideo często słyszymy o różnych pozwach, mniej lub bardziej sensownych. Są sytuacje przynajmniej zrozumiałe - jak choćby kiedy twórca piosenki uważa, że wydawca gry wykorzystał ją w negatywnym dla niego kontekście bez wcześniejszych konsultacji. Są całkowicie naturalne - jak kiedy gracze czują się przez wydawcę gry zwyczajnie oszukani. I są też takie całkowicie z innej planety. Dziś będzie o jednym z tych ostatnich.

Jak donosi TMZ, firmie Psychic Readers Network zamarzyła się wypłata od Rockstara. Oskarżyła ona twórców GTA o nielegalne wykorzystanie wizerunku Miss Cleo, wykreowanej przez firmę fikcyjnej jasnowidzki, do której to postaci ma ona prawa. Możliwe? Możliwe, pewnie i jeżeli do czegoś takiego doszło, to z pewnością odszkodowanie byłoby uzasadnione.

Obraz

Tyle tylko, że sprawa dotyczy wydanego 15 lat temu GTA: Vice City. To właśnie tam bowiem pojawia się postać Auntie Poulet, według pozywających bardzo silnie inspirowana wymyśloną przez Psychic Readers Network Miss Cleo. Na tyle silnie, że według Psychic Readers Network doszło tu do naruszenia ich dóbr. Jako argument przytaczają chociażby fakt, że do odgrywania roli Auntie Poulet w grze Rockstar zatrudnił aktorkę Youree Harris, która odtwarzała rolę Miss Cleo również w prawdziwym życiu.

Jest to poniekąd zrozumiałe - dla przykładu można sobie wyobrazić sytuację, w której ktoś zatrudnia do podłożenia głosu w reklamie Nolana Northa, ale jeżeli ten będzie tam odgrywał Nathana Drake'a, to Sony może mieć z tym problem.

Ale czemu dopiero teraz? Pozywający twierdzą, że Rockstar wciąż zarabia na kolejnych wydaniach i reedycjach Vice City, pozew jest więc według nich uzasadniony. Firma twierdzi również, że na niezgodnym z prawem wykorzystaniu wizerunku Miss Cleo Rockstar zarobił ponad 500 milionów dolarów. Ma sens? Niespecjalnie, a i szacunek wydaje się być nieco z kosmosu, ale o tym oczywiście ostatecznie zdecyduje sąd.

Obraz

Można też na sprawę spojrzeć inaczej - Psychic Readers Network  to firma specjalizująca się w naciąganiu ludzi na niby to darmowe telefony do jasnowidzów, za które ostatecznie ci muszą płacić później grube pieniądze.

Zabawnym zbiegiem okoliczności jest, że w 2002 roku - dokładnie tym samym, w którym wydane zostało GTA: Vice City - musiała ona wypłacić 500 milionów dolarów - dokładnie tyle, ile rzekomo zarobił Rockstar na Miss Cleo - jako odszkodowania w pozwie zbiorowym. Oskarżeni o nieuczciwe wyłudzanie pieniędzy od ludzi.

Jeżeli jej włodarze czekali tak długo, aby wymyślić sposób na odzyskanie tych pieniędzy, to naprawdę mogli wymyślić coś lepszego...

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)