Robonaut 2 poleci w kosmos

Robonaut 2 poleci w kosmos08.07.2010 19:00
marcindmjqtx

Robonaut 2 to wspólny projekt NASA i General Motors. Już jesienią poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, ale rozwiązania i patenty, które powstały podczas jego rozwoju pomogą nam również na Ziemi.

Przy wcześniejszych wersjach projektu Robonaut brało udział dużo podmiotów, z DARPA włącznie. Jednak od roku 2007 partnerem NASA pozostała firma GM - dzięki podpisaniu Space Act Agreement oba podmioty mogły chronić własność intelektualną wypracowaną w trakcie prac. Do dzisiaj współpraca inżynierów NASA i GM przy Robonaut 2 wygenerowała 34 patenty, których część - jak zapewnia motoryzacyjny koncern - przyda się nam wszystkim w systemach kontroli trakcji, parkowania czy wykrywania pojazdów w martwych polach widzenia kierowcy.

Robonaut 2 składa się z głowy, tułowia i dwóch ramion zakończonych dłońmi. Jest dosłownie naszpikowany sensorami - ma ich ponad 350. Jego głównym zadaniem nie jest zastąpienie ludzkich kosmonautów, ale dopełnienie ich możliwości, z szczególnym naciskiem na czynności wykonywane w otwartej przestrzeni kosmicznej.

R2 jest gotowy do służby. Jego podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma nastąpić podczas misji STS-133, planowanej na wrzesień 2010. Pierwszy lot humanoidalnego R2 w kosmos będzie przy okazji ostatnią misją promu kosmicznego Discovery - trudno o wyraźniejsze podkreślenie nowego etapu w eksploracji kosmosu.

[via Engadget]

Tomasz Andruszkiewicz

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)