Retro horror Detention trafi na PS4

Strona głównaRetro horror Detention trafi na PS4
23.02.2018 14:53
Retro horror Detention trafi na PS4
Joanna Pamięta - Borkowska
Joanna Pamięta - Borkowska

Koszmar lat 60 na Tajwanie, dwójka uczniów zamkniętych w nawiedzonej szkole - to przepis na mocny horror.

bEqyXaqJ

Dla mnie wiadomości o horrorach mają charakter prognozy - muszę wiedzieć, czego unikać, gdybym niechcący zastanawiała się nad jakimś tytułem. A tak, zawczasu ostrzeżona, wiem, że mogę ominąć go szerokim łukiem i nie tykać. Oczywiście, lubię historie z dreszczykiem i klimaty noir. Ale wyobraźcie sobie człowieka, który ledwo wyrabiał psychicznie przy Get Even.

Tym razem chciałam przedstawiam Wam coś grubszego, bo nie dość, że jest horrorem z nazwy (nie thriller, nie dramat), to jeszcze wzięli się za niego Azjaci. Po pamiętnym Ringu czuję wielki respekt przed produkcjami z Dalekiego Wschodu. Dlatego też z drżeniem serca obejrzałam trailer Detention, tajwańskiego horroru w stylu retro i... wiecie co? Chyba czasami warto pokonać strach i uprzedzenia.

Zobaczcie sami:

Detention | Launch Trailer | PS4

1 marca niezależne studio Red Candle Games z Tajwanu wypuści w Europie swoją debiutancką grę Detention. Produkcja co prawda jest już dostępna na Steamie od ponad roku, ale teraz trafi do szerszego grona odbiorców za sprawą oficjalnej, europejskiej wersji na PS4.

bEqyXaqL

Fabuła rozgrywa się na Tajwanie w 1960 roku, za czasów dyktatury i stanu wojennego. Główni bohaterowie to dwójka uczniów, Wei i Ray. Trafiają do pustej sali szkolnej, a za oknem rozpętuje się huragan. Chcą czym prędzej opuścić szkołę, ale nie będzie to łatwe, gdyż budynek wypełniony jest złymi duchami.

326789550855247914

Gracz zmuszony będzie do rozwiązywania łamigłówek oraz chowania się przed upiorami. A im dalej w las, tym więcej drzew - im bardziej zagłębimy się w szkolne korytarze, tym bardziej surrealistyczne będzie otoczenie. W grze spotkamy wiele istot z tajwańskiej oraz chińskiej mitologii, buddyzmu i taoizmu. Jest to zatem tytuł oryginalny pod względem nawiązań kulturowych, bo ileż można bać się wampirów, wilkołaków i ośmiornic?

326789550855378986

Red Candle Games chce opowiedzieć historię tamtych lat za pomocą języka horroru. Zarówno surowa grafika jak i ścieżka dźwiękowa osadzone są w latach 60, a nawiązań do filmów, książek i innych tekstów kultury tamtego regionu ma być naprawdę wiele.

bEqyXaqR

Pamięta ktoś z Was Sanitarium? Bardzo bym chciała, by Detention było choć trochę podobne.

Jedna rzecz mnie zastanawia - klasyfikacja PEGI 12. No nie wiem, czy Playstation trochę nie przesadziło... obejrzyjcie sobie niektóre sceny.

bEqyXarH