Retro elektro

Moda na analogowe brzmienia i lata dziewięćdziesiąte, które same w sobie były powrotem do siedemdziesiątych, wyciąga na rynek nowe wydania starych instrumentów.

marcindmjqtx

Firma Moog, od której muzyka elektroniczna właściwie się zaczęła, wypuściła rocznicową wersję czterdziestoletniego MiniMooga. Stworzony do grania na żywo, do czego nie nadawały się wielkie, studyjne, stacjonarne syntezatory, jest właściwie przodkiem wszystkich elektronicznych klawiszy i "parapetów". Używali go David Bowie, Emerson, Lake & Palmer, Yes, Pink Floyd i w ogóle wszystkie brontozaury rocka - nie było żadnej konkurencji.

Za jedne pięć tysięcy dolarów kupimy odnowione serce MiniMooga D uzupełnione o interfejs MIDI i dotykowy panel sterujący, w drewnianej obudowie takiej jak 40 lat temu, czyli MiniMoog Voyager XL. Piękny.

A jeśli kogoś nie stać na Minimooga, może sięgnąć po stylofon ("stylophone"). To kieszonkowy, w pełni analogowy syntezator, bardzo popularny w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych - wykorzystywali go David Bowie, Moloko, Erasure, Orbital i, oczywiście, Kraftwerk. Cechą charakterystyczną jest, że na stylofonie gra się dotykając metalowej klawiatury podłączonym do instrumentu metalowym piórkiem. Co można osiągnąć, możemy zobaczyć poniżej:

Kraftwerk - Pocket Calculator Live 1981

[Na podstawie materiałów firm Moog i Dübreq]

Janusz A. Urbanowicz

Źródło artykułu:Polygamia.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.