Zmien skórke
Logo Polygamii

RecenzjeRemake Shadow of the Colossus – ale po co recenzja?

Klasyka jak wino i ponoć się nie starzeje? To spróbujcie wrócić do oryginalnej wersji gry po zobaczeniu w ruchu tej najnowszej.

Facebook Twitter Google Wykop
Kiedyś

Miałem czternaście lat. Herbatę słodziło się wtedy dwiema łyżkami cukru, ulubionej dziewczynie puszczało się około dwudziestu głuchych dziennie, piwo kupowało się metodą “na znajomego pełnoletniego”, na podwórkowej studni trwały nieustannie turnieje w makao, internet kojarzyło się z kilku kafejek lub bogatszych domów, a na Allegro walczyło się o wystarczającą liczbę pozytywnych komentarzy, żeby wysłali już za pobraniem, natomiast studia, wraz z cieniem srebrnego miasta, nadal majaczyły na dalekim horyzoncie niczym maźnięty od niechcenia ptak na płótnie. Wiedzę grową czerpałem z czasopism. Moje PlayStation 2 nigdy nie stygło. Lokalny “dystrybutor” puścił w obieg nową gierkę ludzi od Ico. “Wander and the Colossus” miała się najpierw nazywać i niszczyć system. Widzieliście te zdjęcia z “PSX Extreme” czy “Neo Plusa”?! Takie same w obu gazetkach, ale to najmniej istotne.

Duża premiera konsolowa była wtedy wydarzeniem publicznym, bo wszyscy koledzy nadal kisili się z PSX-em. Nie miałem żadnego problemu, że każdy mój ruch obserwowało grono znajomych. Odpalałem im na dzień dobry produkcję Teamu Ico od początku, pierwszego przeciwnika widziałem niemal dwadzieścia razy. A potem ładowaliśmy mój zapis i mozolnie postępowaliśmy naprzód. Brak internetu oraz (chwilowo) poradników z pisemek oznaczał samodzielne próby pokonywania Kolosów. Gra robiła wrażenie, jakiemu skalą dorównywał później tylko God of War, ale ani przez chwilę nie dawała zapomnieć, że jest logicznościówką w przebraniu. Dzisiaj desperacja typu “ja po prostu chciałbym zobaczyć, co jest dalej, a nie mogę!” właściwie nie istnieje. Czy zagadki w Shadow of the Colossus były rzeczywiście trudne? Może dla czternastolatka tak. Nie wiem. Od trzynastu lat pamiętam wszystkie rozwiązania. To również dowód, jak mocno je wtedy przeżywałem.

Podejrzewam, że setki razy czytaliście sentymentalne historyjki o budzącym się sumieniu podczas grania w Shadow of the Colossus

Szczególnie długo utknęliśmy, aż wstyd przyznać, na koniowatym Kolosie na łące z bunkrami i Kolosie jeziornym, który ówcześnie wydawał się przerośniętą żabą. Przy tym pierwszym spędziłem wystarczającą ilość czasu, że na luziku można by przejść współczesny hit AAA. Nie było przebacz. Mama dawała mi skryte sygnały, że po pierwsze to jest już od dawna ciemno i czasem fajnie byłoby spędzić wieczór w ciszy, a po drugie ona nie będzie karmiła moich kolegów, od tego mają własne mamy. Ale musimy pokonać tego szefa, przepraszam. Tak, odrobiłem matmę. Nie, nie kłamię. A potem okrzyk ulgi, potężna ścieżka dźwiękowa z głośników naszego Grundiga, chwila akcji i wszyscy do domów. Pełny wachlarz wrażeń szeptany w szkolnej ławce. Nawet nie wiecie, ile emocji powodowały starcia z latającymi Kolosami. Przecież takich efektów nie dostarczały nawet hollywoodzkie hity.

Podejrzewam, że setki razy czytaliście sentymentalne historyjki o budzącym się sumieniu podczas grania w Shadow of the Colossus. Nie miałem tego. Rozumiem dokładnie, im później powtarzam tę przygodę, tym lepiej. Ale wtedy inaczej działała wrażliwość. Tylko Snake Eater i jego paskudnie przemyślany finał poruszył mnie do łez. Kolosy powtarzałem już sam. Bez dziesiątek dyskusji, bez ponaglających komentarzy, bez krzyku. Ja, kuń (Agro, nie Argo), najbardziej pusty otwarty świat w dziejach i szesnaście gigantycznych figur. Sumienie nadal nie drgnęło. Ale odezwało się inne, cholernie kluczowe uczucie.

“To nie jest kolejna gra wideo. To jedno z najcudowniejszych doświadczeń, jakich doznałem z padem w rękach” – myślałem coraz częściej, pewnie dużo prostszym językiem. Niewiele później, gdy świat żegnał się z szóstą generacją konsol, Shadow of the Colossus wymieniałem pewnym głosem wraz z kilkoma TYMI grami. Wiecie, tymi, które spowodowały, że poważnie zacząłem myśleć o pisaniu o grach.

Dziś

Odnoszę wrażenie, że przestaliśmy narzekać na remake’i. Wręcz przeciwnie – witamy je z otwartymi rękami, bo pozwalają łączyć przeszłość z teraźniejszością, przypominają, uświadamiają, ułatwiają nadrabianie coraz większych zaległości. Chcę, żeby nowe pokolenie znało Shadow of the Colossus. Ale przecież nie pożyczałbym mu w tym celu ledwo dyszącego PlayStation 2. Wiem, kilka lat temu był remaster. Jeden z wielu, jakie nękały poprzednią generację. Nie grałem, nie czułem potrzeby, nie będę go zatem porównywał. Zdecydowanie wolę drogę, jaką studio Bluepoint obrało obecnie – remake pełnoprawny, zbudowany od podstaw, ale w absolutnej wierności wobec oryginału. Czyli to, co pamiętam, ale wyglądające tak, jak pamiętam, a nie jak wyglądałoby, gdybyśmy rzeczywiście odpalili archaiczny sprzęt.

Nowe Kolosy są przepiękne. Mogliście to zauważyć w naszej galerii, widzicie to na każdym materiale wideo. Pusta kraina umożliwiła powalającą oprawę. Nawet na standardowym modelu PS4, nawet na przestarzałym telewizorze Full HD. Dla zardzewiałego pokolenia, które w tym przypadku już reprezentuję, to właśnie piękno będzie fundamentalną zachętą do podróży w czasie (no, i stałe trzydzieści klatek – oryginał nawet się nie zbliżał). Młodym nie zrobi szczególnej różnicy. Tylko że to ich czeka TO doznanie. Nie mnie. Kolosy padały w przerażająco szybkim tempie. Dłużej niż dwadzieścia minut (wliczając pstrykanie godnych fotek) zajął mi tylko ostatni przeciwnik. Tak, nadal nie jest do końca jasne, jak można się na niego wspiąć.

Odnoszę wrażenie, że przestaliśmy narzekać na remake’i. Wręcz przeciwnie – witamy je z otwartymi rękami

Sterowanie jest usprawnione, niektóre złośliwości fizyki tak nie zaskakują, niemniej szmaciana kontrola nad Wanderem nadal może być przyczyną kilku porażek. Po prostu taki jest charakter gier Fumito Uedy. Przynajmniej rewelacyjnie oddany koń nie sprawi tylu problemów, co próba komunikacji z Trico. Delikatnie ostrzegam, ale nie zniechęcam. To pierdoła w porównaniu z całą resztą Shadow of the Colossus. Są przecież inne znaki czasów: polskie napisy, tryb fotograficzny, możliwość wrzucania filtrów na ekran i różne ustawienia wydajności dla konsol Pro. Takie ciche “mamy rok 2018”.

Czytaliście i słuchaliście o tym do znudzenia – tę grę trzeba poznać. Ja od dzisiaj dodaję, że wyłącznie w wersji “odgrzewanej”. Jest tak wyjątkowa, jak ta jedyna, którą poznaliście w zasadzie przypadkowo, a potem czujecie, że chyba z nią chcecie spędzić życie. Refleksja, podziw, emocje (muzyka!), rozkmina, satysfakcja. Do dziś niedościgniona, choć ostatnia dekada obfitowała w wiele epigońskich tworów. Nowa oprawa może być albo zachętą, albo wymówką. “Wiele razy łapałem się na rozpisywaniu o magii Shadow of the Colossus, ale to nie ma najmniejszego sensu. Po prostu to jedna z niewielu gier, gdzie poszczególne elementy oderwane od całości nie są niczym nadzwyczajnym. Dopiero ich połączenie sprawia, że pojawia się czar, który nie pozwala wyłączyć telewizora. O tej grze nie powinno się pisać i nie powinno się czytać. Powinno się w nią grać.” To nie ja. To Maciu. Ponad dziesięć lat temu. Nic się nie zmieniło.

Adam Piechota

9
Dodaj komentarz

Zaloguj się by skomentować
9 Komentarze
0 Odpowiedzi
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najpopularniejsza dyskusja
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
marloon87
Użytkownik

Piękna, niemal poetycka recenzja.

Trikson
Użytkownik

Adam, podoba mi się kierunek, w którym zmierzają ostatnio Twoje teksty. Widać w nich Ciebie – Czytając od razu czuję się jakbym Cię znał, siedział te kilkanaście lat temu razem z Tobą i ogrywał Kolosy. Może to dlatego, że sam mam wiele podobnych wspomnień? Nie potrafię tego do końca sprecyzować ale wiem jedno – dużo ciekawiej czyta się coś takiego niż zwykłe newsy czy standardowe recenzje, których to w internecie na pęczki. Dobra robota!

Simplex
Użytkownik

Świetna, osobista recenzja.

“(no, i stałe trzydzieści klatek – oryginał nawet się nie zbliżał).”
Warto jednak wspomnieć, że na pro jest stałe 60fps – to naprawdę robi robotę. To jest chyba jedna z najłądniejszych gier z otwartym światem która działa w 60fps.

Blue__
Użytkownik

” poszczególne elementy oderwane od całości nie są niczym nadzwyczajnym” Szczerze mówiąc nie zgadzam się: 1. Muzyka! To jest kosmos, jeden z niewielu sondtracków, które od czasu do czasu słucham. 2. Minimalistyczne podejście do opowiadania historii, do dziś to lubię, tam emocje ukazane są w czynach, nie w tekstach – ostatnio grałem w “A bird story”, to jest podobne odczucie jak patrzenie na śmierć kolosów i podchodzenie do naszej “lubej”. 3. Teraz to już faktycznie aż tak może nie robi, ale na PS2 ta gra po prostu miażdżyła swoją epickością. Jesteś taką pchłą, a tu chodzi ogromny kolos. I robiła… Czytaj więcej »

Blue__
Użytkownik

PS. Recka jest rewelacyjnie napisana. PS2. Dla mnie SoTC to najlepsza gra konsolowa w jaką grałem, ever. Jedyny problem jest taki że dla mnie to jest wspomnienie, bo próbowalem ją odśiweżyć w tym remasterze na ps3 i sie kompletnie odbiłem. PS3. Dla tej gry otwartłem bloga z recenzjami, napisałem tylko jej recenzję i nigdy tam już żadnej innej nie skleciłem :). Nie wiem czemu, ale jakoś po tej grze przynajmniej wtedy wszystko mniej zasługiwało na sklecenie recki. Ci którzy mnie znają wiedzą też że jestem bardzo cięty na technikalia, a w tamtych czasach byłem jeszcze bardziej. Nie przeszkodziło mi to… Czytaj więcej »

gsg
Użytkownik

Dla takich tekstów odwiedzam Poly.

reggieminator
Użytkownik

Myślę, że ta recenzja wyraża uczucia wielu z nas wobec niejednego hiciora z przeszłości, jednak słowami, które z pewnością mało kto byłby zdolny złożyć do kupy, aby uzyskać taki efekt. Brawa! To właśnie za duszę i wyróżniający na tle konkurencji warsztat językowy szanuję Poly. Nie zmieniajcie się :]

gurafikku
Użytkownik

Dziękuję Adamie za mnóstwo osobistych emocji zawartych w recenzji. Właśnie dzięki temu, że mogę współuczestniczyć w tych emocjach – czytając – nadal jestem i będę z Wami. Ludzie się zmieniają. Polygamia trwa.

trackback

[…] trendom, szkoda, że nadal będą patrzeć na oprawę z PlayStation 2. Sony z Shadow of the Colossus pokazało, jak powinno się odświeżać tamte cza…. A Capcom dosłownie wrzuca do nowego pudełka identyczny pakiecik, który […]