Raport: Bungie podpisało umowę z Activision

Wiadomość o podpisaniu umowy pomiędzy Bungie, a Activision zelektryzowała branżę i nikt chyba nie ma wątpliwości, że jest to najważniejsza rzecz od czasu afery z szefami Infinity Ward. Tylko co z niej wynika?

Raport: Bungie podpisało umowę z Activision
marcindmjqtx

29.04.2010 | aktual.: 08.01.2016 13:54

WSPÓŁPRACA Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to umowa obejmująca "jedynie" dziesięcioletnią współpracę pomiędzy Bungie i Activision nad niezapowiedzianymi jeszcze grami. Kolos z Santa Monica nie kupił studia na własność, będzie "jedynie" wydawał ich nadchodzące tytuły. Do których Bungie zachowa prawa autorskie.

Prawa do serii Halo leżą w sejfach Microsoftu, który powołał specjalny oddział, 343 Industries, którego zadaniem jest zarządzanie marką. Kolejne gry z serii mogą powstać więc niezależnie od Bungie, rok temu spekulowano o zaangażowaniu Gearboxu w nowy tytuł, ale też nic nie stoi na przeszkodzie, aby studio z Kirkland kiedyś powróciło do przygód Master Chiefa.

W oficjalnym oświadczeniu prasowym jest mowa, że umowa była negocjowana od dziewięciu miesięcy, co rzuca nowe światło na sprawę rozwodu Infinity Ward ze swoim wydawcą. Activision, bliskiemu sfinalizowania rozmów z Bungie, łatwiej było zrezygnować z usług Vinca Zampelli i spółki. Z drugiej strony jakieś przecieki musiały do Encino dochodzić, co mogło przyspieszyć decyzję o wyrwaniu się na wolność. I przejściu pod skrzydła Electronic Arts.

Ogłoszenie decyzji teraz może wydawać się próbą odwrócenia uwagi od rozpadu Infinity Ward, ale na E3 uwaga mediów skupiona jest na wystąpieniach Microsoftu, Nintendo i Sony, więc start bety "ostatniego Halo" jest równie dobrym momentem do ogłoszenia planów dotyczących przyszłości Bungie. Nie ma jednak wątpliwości, że na akcjonariuszy Activision kontrakt ze studiem z Kirkland musi działać jak najbardziej uspokajająco.

Teoretycznie Bungie mogłoby robić dla Activision jakieś Call of Duty: Future Warfare, ale jest to mało prawdopodobne z kilku powodów:

  • umowa mówi o zupełnie nowej marce należącej do Bungie. A Call of Duty należy do Activision
  • marka Call of Duty jest wystarczająco dochodowa i nie ma sensu wzmacniać jej jeszcze metką "od twórców Halo" - lepiej zarabiać na dwóch mocnych tytułach.
  • Bungie ma najpewniej większe ambicje niż bycie kolejnym wyrobnikiem, zwłaszcza mając w pamięci los Infinity Ward

GRA Umowa obejmuje dziesięcioletnią współpracę nad nową serią. Jaką? W oficjalnym komunikacie jest mowa o "dużej grze akcji", nad którą od dłuższego czasu pracuje specjalna komórka w Kirkland pod kierownictwem jednego z założycieli studia - Jasona Jonesa.  Bungie mówi o nowym świecie, historii i bohaterach. Czy może to wykluczać powrót do prehistorycznego niemalże Marathonu, dziecka Jonesa?

- Zdziwiłbym się, gdyby zmęczony tematyką developer wybrał tak podobne do Halo klimaty - powiedział nam Błażej Krakowiak z Techlandu. "Nowy świat" wyklucza również powrót do Oni, a seria Myth raczej nie pasuje do "dużej gry akcji".

Co jest pewne to to, że Activision wyda grę na kilku platformach. Można z dużą pewnością mówić o Xboksach i PlayStation, kto wie, może Bungie powróci również na pecety? Umowa została zawarta na co najmniej dziesięć lat, podczas których niechybnie dojdzie do nadejścia przynajmniej jednej nowej generacji konsol, z tego też względu lista platform na których ukażą się gry z serii może się wydłużyć. KOMENTARZE Wiadomość o podpisaniu umowy z radością przyjęło Sony, które ustami swojego rzecznika, oczekuje, że połączenie umiejętności Bungie z możliwościami PlayStation 3 da "Halo na sterydach".

Znacznie chłodniejszy był Microsoft, który jedynie zapewnił o dalszej współpracy z Bungie nad uczynieniem z Halo: Reach "największej gry 2010 roku".

Zdaniem Michała Madeja z Ubisoft Shanghai, nie mamy tu jednak do czynienia z żadną "zdradą Bungie", które od 2007 roku jest studiem niezależnym. Jest to raczej zmiana polityki Microsoftu, która może oznaczać początek szerszej współpracy z Activision.

Z kolei Michael Pachter zwraca uwagę, że fakt, że umowa obejmuje wydanie gry, a nie jedynie dystrybucje, może oznaczać, że Activsion dostanie większy procent zysku z jej sprzedaży. Biorąc pod uwagę zorganizowanie Bungie, spodziewa się, że przez dziesięć lat  dostarczą wydawcy około pięciu gier.

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomościbungiebranża
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.