Ranking działających w Polsce firm IT z wysokim miejscem CD Projektu. Wiedźmin 3 superhitem eksportowym

Ranking działających w Polsce firm IT z wysokim miejscem CD Projektu. Wiedźmin 3 superhitem eksportowym
04.07.2016 19:26
Ranking działających w Polsce firm IT z wysokim miejscem CD Projektu. Wiedźmin 3 superhitem eksportowym

Dzięki wysokiej sprzedaży Wiedźmina 3, CD Projektowi udało się wejść do pierwszej 20. największych firm IT, działających na terenie Polski. Duży sukces? Poczekajcie, aż przeczytacie, które miejsce zajęli w kategorii zysków z eksportu.

Zestawienie 100 największych firm z branży IT co roku przygotowuje ITwiz. Jak donosi TVN24bis, na pierwszych miejscach królują w nim rzecz jasna międzynarodowi potentaci i dystrybutorzy sprzętu czy oprogramowania. Podium należy więc do ABC Data (3,2 mld przychodu), ACTION (2,7), AB (2,6), Komputrownika (2,1) i Lenovo (1,9). Co ciekawe, lider zmniejszył swój wynik w stosunku do ubiegłego roku o 7 proc. Jak udało mu się więc uzyskać pierwsze miejsce?

Wszystko to w wyniku podziału dotychczasowego numeru 1 w Polsce, firmy HP, na dwie niezależne spółki. HP Inc Polska i HP Enterprise Polska uzyskały osobno 1,6 i 1,59 mld przychodu, zajmując tym samym 7. i 8. lokatę zestawienia.

Wiedźmin 3: Dziki Gon - Krew i Wino - "Ostatnie zadanie"

W pierwszej 20. CD Projekt może się pochwalić zdecydowanie największą zmianą na plus w stosunku do roku ubiegłego. W zestawieniu za rok 2014 polska firma widniała z 34,5 mln przychodu. W minionym roku udało jej się zaś wypracować przychód na poziomie 698 mln złotych, co oznacza wzrost o 1926% i 18. miejsce w zestawieniu.

Jeszcze lepiej jest w zestawieniu obejmującym eksport. Jak podają twórcy raportu, prawie 95. proc. całej sprzedaży CD Projektu pochodzi z Zachodu. Jeżeli więc potrzebujecie jeszcze dowodu na to, że Wiedźmin 3 jest prawdziwym hitem eksportowym - oto on. Całkowite przychody z eksportu CD Projektu Red w 2015 roku wyniosły 665 mln złotych, co czyni z tej firmy lidera zestawienia. Druga firma, Wincor Nixdorf, osiągnęła wynik niemal o połowę słabszy (360 mln).

Całą wartość polskiego rynku IT szacuje się na 10,8 mld dolarów w skali roku. CD Projekt z 698 mld złotych przychodu stanowi już jego istotną część i gracza, z którym z pewnością należy się liczyć. Gratulujemy!

Dominik Gąska

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)