"Wiedzieliśmy, że Robert Lewandowski zostanie świetnym piłkarzem" - rozmowa z Mateuszem Gietzem, researcherem Football Managera

Wiedzieli fani gry, nie wiedziała Legia Warszawa, odrzucając kilka lat temu zawodnika Znicza Pruszków.

"Wiedzieliśmy, że Robert Lewandowski zostanie świetnym piłkarzem" - rozmowa z Mateuszem Gietzem, researcherem Football Managera
marcindmjqtx

Dla postronnego widza gra Football Manager wygląda jak rozbudowany Excel. Stosy danych, statystyk, tabel, liczb i atrybutów to jednak sól tej gry - wirtualnego menadżera piłkarskiego, w którym można poprowadzić ukochaną drużynę do bojów w lidze i na arenie europejskiej, a z Podbeskidzia Bielsko-Biała zrobić równorzędnego rywala dla Barcelony.

Robert Lewandowski w FM2014 (fot. mypassion4footballmanager.com)

Lewandowski to tylko jeden z przykładów pokazujących, że gra niekiedy przerasta rzeczywistość. Z racji ogromnego przywiązania do detali i świetnego odwzorowania realiów fanów Football Managera bez problemu można znaleźć wśród trenerów. - To fantastyczna gra, dzięki niej nauczyłem się wiele o futbolu - mówi Ole Gunnar Solskjaer, przed laty słynny gracz Manchesteru United, później odnoszący sukcesy jako trener z norweskim Molde. David Moyes i Everton podpisali z twórcami FM umowę, która dała im dostęp do danych dotyczących piłkarzy zbieranych przez researcherów. O swoją znajomość gry bywają niekiedy przepytywani potencjalni menadżerowie na rozmowach rekrutacyjnych. A 2 lata temu trenerem rezerw azerskiego FK Baku został 21-latek, którego jedynym sukcesem były... sukcesy w Football Managerze.

- To najlepsza gra, w jaką kiedykolwiek grałem. Bo to gra, prawda? - pyta retorycznie piosenkarz Robbie Williams na okładce książki "Football Manager Stole My Life" ("Football Manager ukradł mi życie").

W jaki sposób zbierane są dane do Football Managera? Jak powstaje ta niesamowicie bogata baza? Zapytaliśmy o to jednego z polskich researcherów, Mateusza Gietza.

Championship Manager 99/00. Jeszcze grał Paul Gascoigne

***

Jak zostaje się researcherem Sports Interactive?

Mateusz Gietz: Sprawa jest prosta - wystarczy napisać na maila pl.fm.research@gmail.com i napisać o tym, jaką na się wiedzę dotyczącą Football Managera i swojego klubu. Przydatna jest też znajomość języka angielskiego. Regularnie publikujemy listy klubów, przy których potrzebujemy pomocy. Na tą chwilę z Ekstraklasy jest tam Wisła Kraków, GKS Bełchatów, Górnik Łęczna i Podbeskidzie, ale szukamy też ludzi, którzy oglądają spotkania I i II ligi lub rozgrywek juniorskich.

Na czym dokładnie polega ta praca? Czy jeździsz po meczach Ekstraklasy i I ligi

Ja odpowiadam za Ekstraklasę i I ligę, drużyny z niższych lig opracowuje Krzysztof Sroka. W idealnej sytuacji w każdym klubie jest researcher, czyli osoba, która ogląda zawodników na meczach, śledzi sytuację wokół klubu i zbiera informacje, które potem przetwarza na atrybuty w takiej postaci, jak widzimy je w grze. To właśnie researcherzy wykonują największą pracę. Ja oglądam wszystkie spotkania Ekstraklasy i dostępne mecze I ligi, staram się też oglądać spotkania Centralnej Ligi Juniorów, które grane są we Wrocławiu, żeby mieć pojęcie o zawodnikach, których opracują researcherzy.

Football Manager 2014 - wystawiamy drużynę do boju

W jaki sposób przydzielasz zawodnikom konkretne noty i statystyki? Bo o ile wykańczanie akcji czy podania jestem w stanie zrozumieć, to na jakiej zasadzie otrzymują wartości takie atrybuty jak przewidywanie albo koncentracja? Albo sprawność lub wytrzymałość? Jak to oceniasz?

To, jak zawodnik gra, jest wypadkową jego techniki, psychiki i sprawności fizycznej. Staramy się to zawsze rozdzielić. Przewidywanie możemy ocenić patrząc na grę zawodnika bez piłki - moment w którym rusza do podania, jak asekuruje partnera z piłką, jak zachowuje się w tłoku. Koncentracja zależy od tego, czy trzyma równy poziom gry przez całe spotkanie, czy ma kilkunastominutowe przebłyski, po których mniej angażuje się w grę. Sprawność oceniamy patrząc na to, jak znosi powroty do gry po kontuzjach i jak wytrzymuje trudy sezonu. Żadnego z tych atrybutów nie można ocenić po jednym czy dwóch spotkaniach, dlatego ocena zawodnika jest ciągła, nie zmienia się diametralnie po zmianie drużyny czy jednej udanej rundzie.

Czy odwiedzasz również treningi drużyn?

Moja rola jest w małym stopniu związana z pojedynczym klubem, ale spora część researcherów ogląda treningi drużyn. To pozwala zauważyć cechy, które nie zawsze ujawniają się na meczu i wstępnie ocenić zawodników, zanim zaczną regularnie grać w pierwszym zespole.

Jak wygląda siatka researcherów Sports Interactive? Ilu działa przy największych ligach świata, a ilu w Polsce?

W Polsce działa od 40 do 50 researcherów, w zależności od edycji gry. Korzystamy też z uwag fanów Football Managera, analiz taktycznych ekspertów itp. Każdego, kto widzi błędy w bazie, również zachęcam do kontaktu mailowego.

Football Manager 2014 i wizualizacja meczu

Co było Twoim największym sukcesem w pracy - w sensie, czy kilka lat temu znalazłeś zawodnika, któremu przydzieliłeś wysokie noty, bo byłeś przekonany, że za kilka lat będzie grał w reprezentacji (i gra)?

Jestem Head Researcherem od trochę ponad 3 lat, więc zawodnicy których oceniałem nie rozwinęli się jeszcze w pełni. Flagowym przykładem dobrego rozpoznania potencjału było przyznanie potencjału "-9" Robertowi Lewandowskiemu pod koniec 2008 roku - rozwinął się dokładnie tak, jak wtedy przewidział to researcher Lecha Poznań. Zawodnikami, których oceniliśmy wysoko i wiele wskazuje, że zdołają rozwinąć się do poziomu, który przewidzieliśmy, byli na pewno Arkadiusz Milik, Karol Linetty, Rafał Wolski, Rafał Janicki i Przemysław Frankowski.

Efekty mojej pracy w większym stopniu dotyczą bardziej ogólnych kwestii - przez te 3 lata udało się uzyskać zbliżoną do rzeczywistości generację newgenów (generowanych przez grę zawodników którzy przychodzą do klubu jako juniorzy), polską "karuzelę" trenerską, realistyczne powołania do kadry seniorów i młodzieżówki, system transferowy, finansowy, płacowy... Coraz częściej zdarza się, że kluby kierowane przez FM-ową sztuczną inteligencję dokonują takich samych transferów w grze i w prawdziwym okienku transferowym, co zawsze cieszy. W tej edycji duży nacisk kładziemy na drużyny juniorów klubów z Ekstraklasy i I Ligi oraz na profile taktyczne polskich trenerów.

Czy jacyś polscy zawodnicy zgłaszali do Sports Interactive pretensje o zaniżone parametry? Znasz takie historie?

Swego czasu Siergiej Kriwiec, gracz Lecha Poznań, dał wywiad w którym opowiadał tylko i wyłącznie o FM-ie i był ze swojego profilu bardzo zadowolony. Z pretensjami się nie spotkałem, chociaż wiem że w Football Managera gra potężna ilość zawodników i trenerów piłkarskich. Często na zdjęciach z przelotów reprezentacji widać odpalonego Football Managera - Yohan Cabaye i Antoine Griezmann spędzili tak cały lot do Brazylii, a Paul Pogba wystawiał samego siebie w pomocy Chelsea. Ole Gunnar Solskjaer opowiadał, że FM pomógł mu zrozumieć wiele aspektów pracy trenera. Reakcje są zdecydowanie pozytywne.

Football Manager 2014 i menadżerskie pogaduchy

Czy w I lidze grają jeszcze jakieś nieodkryte perełki? Takie, które rozkwitają w kolejnych sezonach FM, a w rzeczywistości również mają szansę coś osiągnąć?

Tak, tego akurat jestem pewien! W ostatnim miesiącu widzieliśmy potężny zaciąg zawodników z I ligi dołączających do Ekstraklasy i mam swoich kandydatów, którzy powinni do nich dołączyć w najwyższej lidze już wkrótce: w pierwszej lidze dalej są przecież Góralski, Czerwiński, Szromnik, Szczepankiewicz czy Rzuchowski.

Myślisz o podjęciu w przyszłości pracy jako trener lub skaut?

Trenerka odpada, nie mam w tym kierunku wykształcenia. Praca skauta to co innego - skoro jeżdżę i oglądam tych zawodników, może znajdzie się klub który będzie tymi obserwacjami zainteresowany? Na co dzień pracuję jako automatyk, programuję zabezpieczenia linii wysokich napięć, ale mam za sobą kurs scouta w "The Scouting Network" Dereka Bragga.

Byłeś w siedzibie Sports Interactive? Czy to faktycznie tacy futbolowi wariaci, jak ich fani?

Tak, zdecydowanie. Pochłaniają niesamowitą liczbę spotkań jako widzowie, ale nie ograniczają się do biernego oglądania. Sports Interactive wystawia cztery drużyny w całkiem rozbudowanej strukturze londyńskiej ligi piątek i ci zawodnicy grają w piłkę lepiej od kilku graczy, których widziałem na testach w naszej lidze.

Rozmawiał: Marcin Kosman

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.