PZPN organizuje ePuchar Polski. Na bogato: w FIFIE 21 i PES 2021

Strona głównaPZPN organizuje ePuchar Polski. Na bogato: w FIFIE 21 i PES 2021
04.12.2020 13:22
Polskie rozgrywki od dawna dostępne są w grach serii FIFA
Polskie rozgrywki od dawna dostępne są w grach serii FIFA

Ale raczej w tych drugich rozgrywkach trudno będzie znaleźć chętnych. Powód jest prosty - zapowiadają się wyjątkowo nudno.

bEiZweKt

W dwóch turniejach w FIFA 21 oraz eFootball PES 2021 będą mogły wziąć udział wszystkie kluby piłkarskie w Polsce, które są zarejestrowane w strukturach PZPN.

Współpraca z FIFĄ 21 nie dziwi. EA Sports od dawna ma licencję na Ekstraklasę, a polska liga wspiera e-sport. Wprawdzie PZPN a Ekstraklasa to niezależne od siebie organizacje, ale ma to sens. 

Tym bardziej że 

turniej FIFA 21 odbędzie się w trybie FIFA Ultimate Team korzystając wyłącznie z polskich kart, a pojedynki będą rozgrywane w formacie 2x 1vs1

Natomiast w przypadku PES-a turniej

odbędzie się w trybie Co-Op Online, korzystając wyłącznie z reprezentacji Polski, a mecze będą rozgrywane w formacie 2x 2v2

Już widzę te emocje. Wisła kontra Legia i wszyscy grają Polską. Niby sprawiedliwie, bo nikt nie będzie mógł powiedzieć, że "mieliście lepszych zawodników!", ale kto by chciał to oglądać? 

PZPN doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że taka formuła turnieju nie jest zbyt atrakcyjna. Dlatego związek sprytnie zostawił sobie furtkę zaznaczając, że "rywalizujące kluby mogą podjąć wyzwanie w jednej lub obu grach". Mogą, ale nie muszą - pewnie FIFA wystarczy.

Jakoś chętnych do PES-a będzie trzeba wytypować. Nie tylko dlatego, że "zwycięzcy rozgrywek zostaną zaproszeni do udziału w zamkniętych kwalifikacjach, które wyłonią reprezentantów w Polski w eFutbolu" - w przypadku gry Konami będą to Mistrzostwa Europy UEFA eEURO 2021.

Mimo wszystko PZPN udostępnił licencję na reprezentację Konami i wyglądałoby to tak sobie, gdyby w organizowanym przez nich ePucharze Polski nie było możliwości gry w "PES-a". Choć i tak frekwencja może być poniżej oczekiwań.

Rozgrywki ePucharu Polski zostaną rozegrane w dwóch etapach:

  • etap regionalny - przeznaczony dla klubów z niższych lig (4. liga, klasa okręgowa, klasa A,klasa B), a także z Centralnej Ligi Juniorów, lig kobiecych,futsalu oraz beach soccera.
  • etap centralny - dedykowany klubom PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1. ligi, 2. ligi oraz 3. Ligi.

Etap regionalny rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu, centralny - już na początku 2021.