Pytaj o Wszystko: Nowy koordynator polskiej społeczności w Riot Games, Tadeusz Zieliński odpowiada

Pytaj o Wszystko: Nowy koordynator polskiej społeczności w Riot Games, Tadeusz Zieliński odpowiada

Pytaj o Wszystko: Nowy koordynator polskiej społeczności w Riot Games, Tadeusz Zieliński odpowiada
marcindmjqtx
19.05.2013 15:07, aktualizacja: 15.01.2016 15:41

Zadaliście Tadkowi mnóstwo pytań: o gry, nową pracę i jego samego. Oto odpowiedzi.

bluesboy Jak to robi, że wciąż wygląda jakby miał 18 lat? Zero seksu? Zero picia? Zero używek? Seks uprawiam, piję mało, używkuję lajtowo, więc to muszą być geny. Moje rodzeństwo też tak ma. I babunia, która ma 9 dyszek, a wygląda na góra 8, albo nawet jakieś 70 coś ;)

black_legion 1. Gdzie zdobyć taki plakat? Oraz więcej plakatów z Triss? Plakat jest oczywiście częścią sesji Triss do Playboya - w CDP wiszą takie wielkoformatowe śliczności na ścianach. Niestety na razie wyrwać można tylko jeden - jest dodawany do wiedźmińskiego puzzle'a (czyli jak to ja mówię pucla), ale namawiam usilnie kolegów z działu Gry Bez Prądu, żeby wydali plakaty w formie... no plakatowej właśnie.

komuch Czy to Ty zabiegałeś o pracę dla Riotu, czy może to Riot zabiegał o Ciebie? Nie bez dumy powiem - Riot był pierwszy :) Kolega który pracuje tam od lat już zeszłego lata proponował mi, żebym złożył papiery do rekrutacji, bo firma szuka ludzi. Propozycję powtórzył teraz w lutym, przy okazji warszawskich baraży do LCS. Ponieważ byłem na świeżo po IEMie i LCS właśnie, stwierdziłem, że to chyba dobry pomysł - pracować przy grze, którą uwielbiam i przy której i tak już coś robię. Złożyłem więc niezbyt wprawnie napisane CV (bo to był chyba drugi raz w życiu, kiedy je składałem), a potem przeszedłem długi i żmudny proces rekrutacji (łącznie cztery rozmowy, w tym jedna na miejscu) i udało się. Ale potu i nieprzespanych nocy było sporo :)

kikoshima 1. Co dokładnie oznacza "zajmowanie się polską społecznością League of Legends?" Co będzie należeć do Twoich obowiązków? Nie mogę niestety podzielić się z Wami moimi wszystkimi pomysłami, bo nie zostałoby nic dla Riotu :), ale moim podstawowym celem będzie wzmocnienie obecności Riota i League of Legends w Polsce. Mówię o eventach i pomaganiu lokalnym ligom, ale nie tylko - chodzi mi o szerokie wsparcie dla społeczności, na bardzo wielu polach (a uwierzcie - sky is the limit). Chciałbym stworzyć dla niej jakąś strukturę i dać punkty odniesienia. Mamy teraz Polaków (MYM czyli Meet Your Makers) w LCS (League of Legends Championship Series, czyli LoLowa Liga Mistrzów), którzy są naprawdę świetnym, stabilnym i dobrze kierowanym teamem - oni powinni być na świeczniku, bo to naprawdę duże osiągnięcie. Mamy wielką rzeszę ludzi, którzy grają czysto rekreacyjnie, casualowo - o nich też należy zadbać i pomóc im w nauce gry.

Nie ukrywam, że będę się też starał "posprzątać stajnię Augiasza”

2. Jaka jest szansa że znów w niedługim czasie zobaczymy jakiś większy, międzynarodowy turniej LoL'a w naszym pięknym kraju? Nie mam pojęcia. Na razie jestem jeszcze w Warszawie, więc nie znam planów mojego nowego pracodawcy na ten rok. Zresztą pewnie nawet gdybym wiedział, to bym nie mógł powiedzieć.

3. Czy będzie robione coś w sprawie polepszenia jakości polskiej sceny komentatorów, czy raczej Riotu to nie interesuje? Interesuje i jest to jedna z pierwszych spraw, za które chcę się zabrać. Łatwo nie będzie, ale liczę na społeczność.

4. Dlaczego Ty a nie ja? Karma! :)

sroq Czy jeśli dostałbyś propozycję ponownego udziału w Review Territory, przyjąłbyś taką propozycję? W sensie zamiast Riota? Nie, Review Territory to już zamknięty rozdział mojego życia. Ostatnio i tak opinie widzów były mocno... mieszane, więc lepiej odejść bez rozmieniania się na drobne. No a poza tym - spójrz w lewo: Riot. Spójrz w prawo: RT. Jeszcze raz w lewo: Riot. Znów w prawo: Zobacz! Jestem na koniu jadącym do Irlandii...

lethal_doze Czy hajs się zgadza? Na robienie za darmo to już jestem za stary ;) Ale jadę przede wszystkim dla wyzwania i fantastycznej nowej okazji, a nie pieniędzy. Ja w Polsce nigdy nie głodowałem - ale o tym więcej za chwilę.

mimun Tadek czemu grasz/komentujesz LoL'a? :( Bo lubię :)

skalsonpl Praca w Riot to po tym słynnym pożegnaniu z jednym z zawodników po wywiadzie na IEMie? Nie :) Captain Jack nie miał nic wspólnego z moim przejściem do Riota.

kumasz Oficjalnie gratuluję nowej pracy . Ciekawość nie daje mi żyć, więc również oficjalnie zadam pytanie - musisz wyprowadzić się z Polski dla tej pracy? Nie jest Ci trochę żal? Oficjalnie dziękuję Ci bardzo Kuteratorze. Oficjalnie odpowiadam też: muszę i jest mi cholernie żal. Ja bardzo lubię Polskę i zawsze się tu dobrze czułem. Mam jakieś porównanie, bo pamiętam komunę i wtedy było naprawdę dużo gorzej - choćby dlatego, że nie było opcji wyjechania. Całe życie ciężko pracowałem i miałem z tego na życie. Robię w fajnej, ciekawej branży z fajnymi, ciekawymi ludźmi. Mam tu rodzinę i dom. Więc jest mi to wszystko bardzo ciężko zostawiać. Nie uciekam "za chlebem”, tylko przeprowadzam się za wymarzoną pracą - a to wielka różnica.

Polacy lubią narzekać na swój kraj, a ja jestem optymistą i uważam, że szklanka jest do połowy pełna. W związku z tym każdego dnia dziękuję Opatrzności, że nie urodziłem się we, dajmy na to, 400 kilometrów na Wschód, albo, nie daj Boże, 5000 kilometrów na Południe. W takiej Somalii.

W trakcie moich prasowych wojaży odwiedziłem wiele krajów i zawsze z radością wracałem do Polski. A po wizycie w Moskwie to nawet z ulgą :). Jestem patriotą, kocham moją rodzinę, kocham mój kraj, moje miasto, przyjaciół i mam nadzieję tu jeszcze wrócić.

mrdraiger Co byś zmienił w League of Legends? Jest coś, co Ci się nie podoba? Dzięki za miłe słowa, których akurat tu nie przeklejałem ;) Czy zmieniłbym coś w LoLu? Na pewno dodałbym jakiegoś klasycznie polskiego championa (wink, wink, zgadnijcie kogo bym widział :D). Wydaje mi się, że przydałaby się też jakaś opcja gry solo - marzy mi sie naprzykład LoLowy dungeon crawler.

finear Co riot ma zamiar zrobić z early game w profesjonalnych meczach? Na razie nie jestem w stanie powiedzieć nic o planach Riota co do balansu, kolejnych champów, zmian w grze, polityki cenowej, ilości skinów i co tam sobie jeszcze zamarzycie. I prawie na pewno nawet jak już posiądę wiedzę tajemną, to i tak nie będę mógł pisnąć nawet słowem :) Jedno co mogę powiedzieć na podstawie mojego trzyletniego obcowania z grą - Riot wie co robi, a zmiany wprowadzane do LoLa wychodzą mu zawsze na zdrowie.

nekonushi sprzedajesz konto na eaście? Nie :)

nekonushi chciałem powiedzieć na weście Tym bardziej nie :D

hubi_ldz Przede wszystkim gratulacje !! A jeżeli chodzi o pytania to mam 2 mianowicie : jakie trzeba posiadać cechy aby zostać tak jak Ty byłeś prezenterem w HYPER + i jak Ty osiągnąłeś tą wspaniałą robotę. A drugie pytanie dotyczy bezpośrednio LoL'a. Byłbym zaszczycony możliwością rozegrania gry z Tobą, ponieważ jestem duużym fanem od wielu lat ;D W samej branży zaczepiłem się tak jak wielu z nas - przypadkiem. Zawsze byłem fanem gier i namiętnie ciąłem we wszystko co się dało. Tak się złożyło, że pecetowcem zostałem bardzo późno, dopiero w okolicach '95. Ciąłem wtedy głównie w UFO i Ascendancy. I właśnie o tej drugiej grze napisałem mój pierwszy tekst i podrzuciłem koledze, o którym wiedziałem, że pracuje w Gamblerze. Tekst się spodobał i tak się zaczęło. Później to po prostu lata systematycznej pracy. Czy trzeba mieć jakieś predyspozycje? Tak - trzeba kochać gry i to wszystkie, nie tylko jeden gatunek. Trzeba umieć przekazywać swoją wiedzę i uczucia w jakiejś formie - ja robiłem to pisemnie, ale teraz już prawie nikt nie czyta (oprócz Was, czytających te słowa). Wreszcie - trzeba szanować ludzi. Jeśli ktoś uważa, że kolega to debil bo gra w LoLa/DOTA2/Call of Duty/Battlefielda3/niszowego indyka, to niech daruje sobie pracę w branży. Chyba, że chce na tym zbudować całą karierę, ale bycie naczelnym hejterem to bardzo męczący kawałek chleba.

Jeśli chodzi o wspólne granie - zapraszam na mojego fanpage'a. Organizuję wspólne ARAMy czy Dominonki :)

bid Czemu dostał dyscyplinare w Hyperze? Ale dostał? :) Nie było żadnej dyscyplinary tylko połączenie N z C+. Wystarczy poczytać w mediach o tym jak szerokie zwolnienia były w obu firmach. A gry to jest niestety temat, który zwykle pod nóż idzie jako pierwszy. W grach obstawiłem niestety te dwa media, które internet załatwił na perłowo - prasę i telewizję.

xsomx Kiedy Zooltar zrozumiał, że nie jest już Tadeuszem? Wtedy kiedy Tadeusz przestał być Zielińskim.

orlano Tadku, przez te wszystkie lata pracowałeś w różnych, czasem odmiennych choć poświęconych grom mediom. Sprzedaj nam kilka ciekawych historii, najmilszych dla ciebie, najdziwniejszych, najbardziej nieprawdopodobnych. Założyciel Manty chodził do jednej klasy z Gulkiem. A ja z nimi do jednej podstawówki, tylko klasę niżej. Z Gulkiem spotkałem się jeszcze przypadkowo na studiach.

Gulek zrobił mi kiedyś wedgie na Gambleriadzie i podarł ulubione gatki. Nie pamięta tego. Ciekawe czemu :>

Randall i Duch Hopkirka to jedna i ta sama Piekara.

Byłem na pokazie 18 pięter pod ziemią, a do kotleta grała nam rosyjska, wojskowa orkiestra dęta.

Sir Haszak nadal pisze teksty. Nadal o strategiach. Nadal są świetne.

Frogger ma kolekcję 10300 kart do Magic The Gathering. W jej skład wchodzi cały Power Nine.

Napisałem kiedyś recenzję gry Tomb Rider... Śmieli się ze mnie przez pół roku.

Grałem z Filipem Neo Kubskim w CSa, kiedy Neo miał 13 lat i ciął z całą rodziną (pozdrawiam SPECNAZ) w CSa. Neo już wtedy był mutantem i orał same boomheadshoty.

Poznałem Jeremy'ego z Pure Pwnage (Jarett Cale tak naprawdę) i jest to super gość.

W redakcji Komputer Świat GRY i Play pracowali (lub przewinęli się przez) pracownicy Gamblera (Alex, Zgredaktor, Frogger, ZULU, czy ja), byli Top Secretowcy (Sir Haszak, RooS i Alex oczywiście), czy Secret Servicowcy (zakładał to wszystko sam Martinez, a stałymi autorami byli Banan, Gulash czy Mielu). Banan był tam też redaktorem naczelnym, a Mielu pracuje teraz przecież w Gamezilli. Michał "Elektryczny” Nowakowski z Świata Gier Komputerowych był u nas sekretarzem redakcji (teraz jest jednym z dyrektorów w CD Projekt RED - nigdy dokładnie nie wiem co tam robi. To troszkę jak z Barneyem z HIMyM ;)). Pracował z nami też ManJak czyli Michał Adamczak z ŚGK (był redaktorem prowadzącym), Romek Jagd52 Wawrzyniak z Gier Komputerowych, czy znany pisarz Jacek Komuda. Jacek Grabowski (Dr. Destroyer) robił natomiast w redakcji obok GIER. Taki prawdziwy oldschool tam był :) - wszystkie dziadki w jednym miejscu.

Praca dziennikarza growego to nie tylko plaże na Bahamach i drinki z parasolkami. To głównie akcje w stylu: "Hej Tadziu, robimy numer specjalny z grami dla dzieci. Jeśli chcesz się tym zająć, to masz tu worek 30 tytułów. Ogarnij na poniedziałek”. W ten sposób poznałem mitologię świata W.I.T.C.H., serdecznie znienawidziłem kucyki, a także odkryłem, że Adibu to fajna seria dla dzieci, do polecania znajomym z latoroślą w wieku przedszkolnym. Tru story.

Wyjazdy na Bahamy to kłamstwo. Drinki z parasolkami już nie. Ale przeciętny wyjazd prasowy to 20 godzin podróży do takiego Los Angeles. Zakwaterowanie na jeden dzień  w dobrym hotelu w samym środku nicości (czyli na przykład miasteczka w którym są tylko biurowce i jeden mall, 15 minut z kapcia od "domu”), cały dzień poświęcony wizycie w studiu i na koniec - 20 godzin podróży w drugą stronę. Dodatkowo dochodzi zmiana czasu, więc w Polsce traci się jeszcze jeden dzień (jest się poza domem 4 dni, mimo że faktycznie przeżyło się 3 - cholernie dziwne uczucie. Generalnie jest to cholernie dalekie od tego co większość ludzi sobie wyobraża. Choć zdarzają się wyjątki.

Z powyższym łączy się moja niewrażliwość na jet lag. Ponieważ w Polsce przez dobrych 10 lat chodziłem spać o 0400-0500, żyłem w czasie Wschodniego Wybrzeża. W trakcie takich jednodniowych tripów na drugą półkulę wszyscy koledzy z Europy odpadali koło 1800 lokalnego czasu, a ja miałem się świetnie :) W końcu byłem we właściwej strefie czasowej.

blantman Pozdrawiam szanownego pana redaktora Tadka  Lubiłem cię czytać i oglądać RT. Życzę sukcesów w nowej pracy! 1. Kiedy napiszesz ponownie jakiś artykuł dla Polygamii  ? Nie wiem... Naprawdę ciężko powiedzieć, zwłaszcza że Riot ma bardzo surową politykę dotyczącą pracowników wypowiadających się w mediach :(

2. Czy gdzieś jeszcze recenzujesz gry czy już ten etap życia masz za sobą ? Czasem coś skrobnę na bloga w cdp, ale to już raczej za mną. Tęsknię bardzo, więc kto wie?

gulip Szanowany Weteran Wielkie dzięki za Review Territory A proszę bardzo :) cała przyjemność po Miłosza i mojej stronie :) A pytania: 1. Co będzie robił, Będzie tworzył struktury, organizował, grammarnazizował casterów, walczył o fajny komentarz na meczach i dbał o to, ŻEBY LUDZIE PRZESTALI MÓWIĆ K...WA co drugie słowo :(

2. Jakie cele (oprócz finansowych) chce zrealizować tą pracą. Akurat finanse nie mają absolutnie nic wspólnego z moim wyjazdem. Bardzo dobrze zarabiałem w Polsce (jeszcze raz to powtórzę - WŁASNĄ pracą), a do Riota jadę, bo... no kurdę.. BO TO RIOT :D

shogomad Jak już jesteś wewnątrz to dowiedz się kiedy wyjdzie urf i pingu. Pls Nie mam bladego pojęcia :( Wiem za to, że tworzenie nowego championa to robota na pół roku.

vader25 Pięć twoich ulubionych gier na obecną generację, to...?

  • Red Dead Redemption
  • Batman Arkham City
  • Prototype/Infamous (do jednego worka je)
  • Uncharted 2
  • Assassin's Creed 2

wormivv 1. Czy uważasz że poziom na Nordicu jest niższy niż na West? Tak.

2. Czemu nie ma jakiegoś lepszego polskiego komentarza na LCS? Czy może zmieni się kadra na sezon letni? Będę pracował nad poprawą. Nie wiem czy się zmieni, bo to zależy od ESL a nie ode mnie. Przynajmniej na razie.

3. Czy jest opcja zebys komentowal LCS? Moze skusilbym sie na polskiego streama Próbowalem, ale niestety niemożność zsynchronizowania się z drugim casterem pogrzebała te plany. Zobaczymy jak będzie z Irlandii.

bolo pokażcie tę dziennikarkę którą zajmował się Zooltar Hihitki :D nice one!

szemrany Czy to znaczy, że już nie pracujesz dla CDP? Pracuję do końca miesiąca. I muszę powiedzieć, że odejście z CDP nie nastąpiłoby, gdyby nie opcja pracy w Riocie. Poznałem tu fantastycznych ludzi i pracuję w super zespole. Będę do niego tęsknił i to bardzo. Wiem, że udało nam się stworzyć coś fajnego i że zostawiam ten projekt w dobrych rękach (zabrzmiało troszkę jakbym go tworzył, a byłem tam jeno jednym z trybików ;)).

koveina Czym zajmuje się Rioter, gdzie można szukać informacji o rekrutacji? Rioter to taki inny beliber :) (kupił mnie ten tekst). Rekrutacja jest prowadzona przez korporacyjną stronę Riota. Radzę sprawdzać, bo z tego co wiem, to nie skończyliśmy jeszcze naboru: http://www.riotgames.com/careers

etam Kto wymyślił tą failowa prową zagrywkę z Total War Rome? Czy ktoś za nią poleciał i musiał szukać nowej pracy, np w Riocie ? Jakby po wyleceniu z pracy dostawało się robotę w Riocie to fiu fiu! :) Nikt nie wymyślił i nikt nie poleciał - to był klasyczny ludzki błąd w komunikacji, wynikający z małego doświadczenia w takich sprawach osoby piszącej tamtego maila. Tam nie było ani prób wpływania na ocenę, ani dilowania czymkolwiek, tylko najnormalniejsza na świecie próba ustalenia które medium zagwarantuje najszerszy coverage w sytuacji w której jest tylko jedno miejsce na wyjazd. Słyszałem podobne pytania wielokrotnie w czasach kiedy parałem się freelancerką i nie było w nich nic oburzającego. Tu sfailowano formą, a nie treścią.

revivepl I tak Cie nie lubie, spadaj do hypera robić kolejne żenujące materiały na poziomie TVP A ja Cię lubię nawet mimo tego :) A zamiast Hypera wybieram Riota :P

konsolomaniak Czy to prawda, że pojawisz się na okładce FIFY 14 obok Roberta L. pseudonim "Lewy" ? Póki co zastanawiamy się tylko nad okładką LoLa 2.

sir_lapencjo Czy na zmianę pracy wpłyneło zamieszanie związane z promocją Rome Total War czy też działania społecznościowe po prostu bardziej Cię interesują? Jedno z drugim nie ma nic wspólnego :) Do Riota idę, bo kocham LoLa i brałem udział w tej społeczności i w tym zjawisku od lutego 2010. Dodam, że nie byłem autorem tego feralnego emaila.

lyu Czy Rioteer do growy odpowiednik Beliebera? Hell yea... znaczy się hell no! W każdym razie bardzo się cieszę, że mogłem przyjechać do Rosji!

lyu I drugie pytanie: za co jest taka osoba rozliczana i przez kogo? to dwa pytania sorry Za co to jeszcze nie wiem :D A przez kogo? Przez community managera.

theprince 1. Czy możesz wytłumaczyć Riotowi, że Polska nie leży w Europie wschodniej? To jest karygodny błąd. Ostatnim razem kiedy sprawdzałem, to ta część Europy Centralnej nadal nazywana była Europą Wschodnią, ale nie wiem... może się coś zmieniło?

2. Co to znaczy, że będziesz zajmował się społecznością? Banował? Karał? Nagradzał? Pracował w supporcie? To znaczy, że będę się starał wymyślić jakieś fajne mechanizmy, które tchną ducha w społeczność. Nie będę od supportu, nie będę załatwiał odbanowywania, nie będę odblokowywał skinów. Jak powiedział mój kolega - będę bezużyteczny :D

3. Czy Riot poprawi matchmaking? Bo ten, który jest teraz to jakiś żart. Znam gorsze żarty niż matchmaking, który dobiera Ci partnerów w mniej niż 20 sekund, ale sądzę, że dało by się tam coś poprawić. Przy czym na razie jeszcze nie jestem gamedesignerem :)

4. Czy będą bardziej rygorystyczne kary za wychodzenie z gier, feedowanie, odmowa do komunikacji? Uważam, że w grach rankingowych system karania powinien być szczególnie surowy, ale w normalach już mniej. Niemniej jestem zwolennikiem raczej pozytywnej motywacji, niż systemu kar. Bardzo podobało mi się wprowadzenie inicjatywy honoru i mam nadzieję, że ten system będzie nadal wspierany i rozbudowywany.

Tadeusz Zieliński

326870852123388183
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)