PS5 - najgorszy start w historii Sony w Japonii. Nintendo Switch miażdży konkurenta

PlayStation 5
PlayStation 5
Źródło zdjęć: © LetsGoDigital | Concept Creator

05.01.2021 14:31, aktual.: 03.03.2022 03:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedobór konsol PlayStation 5 odczuli wszyscy, ale zdaniem analityków najmocniej widać to w Japonii. Eksperci są zdania, że Sony odpuściło rodzimy rynek, a dane sprzedażowe pokazują, że Nintendo Switch jest tam zdecydowanym zwycięzcą.

O problemach z dostępnością PS5 nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w Japonii start był zdecydowanie najgorszym w całej historii Sony. Na rodzimy rynek firma wypuściła znacznie mniej konsol, niż za granicę, gdzie trafiło prawie 3,4 mln egzemplarzy. 

Tymczasem w ciągu sześciu tygodni w Japonii sprzedaż PS5 ledwo przekroczyła 240 tys. Analitycy są zdania, że jest to wynik złych decyzji biznesowych firmy, która zdecydowała przeznaczyć większą liczbę konsol na resztę świata, pomijając przy tym własne podwórko. 

Hideki Yasuda, analityk z ACE Research Institute zauważa, że "w ciągu ostatnich kilku lat Sony wyraźnie skupiało się na rynku amerykańskim i myślę, że użytkownicy krajowi zaczęli stopniowo odchodzić od PlayStation". Zwraca uwagę, że problem ten pojawił się już znacznie wcześniej.

Ekspert przypomina, że premiera PS4 była opóźniona w Japonii, a od 2018 Sony wprowadziło dodatkowe przepisy dotyczące tytułów wydawanych w Japonii, co ograniczyło liczbę gier dostępnych na rynku. Jeszcze przed premierą PS5 nie obyło się bez wpadek, np. reklamy tłumaczone na język japoński zawierały błędy.

Nintendo króluje w Japonii

Te wpadki na rodzimym rynku dziwią, ale z drugiej strony z analizy ACE Research Institute wynika, że Sony skupia się na bardziej dochodowych rynkach. To jednak otworzyło drogę dla innego gracza na rynku. Nintedo Switch, zgodnie z danymi Famitsu, w ostatnim tygodniu sprzedało się w liczbie ok. 278 tys. sztuk. To więcej niż PS5 przez ostatnie 6 tygodni. 

To oznacza, że w samej Japonii sprzedano łącznie ponad 17,3 mln konsol Nintendo. Tym samym Switch zbliża się do rekordu ustanowionego w tym kraju przez PS3, które sprzedało się łącznym nakładem ok. 20 mln kopii. Sprzedaż PS4 na rynku japońskim wyniosła ok. 9 mln, co pokazuje kurczenie się rynku, a nieudana premiera PS5 może jeszcze mocniej zachwiać pozycją Sony na rodzimym rynku. 

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj

Imperatory 2020
Imperatory 2020© WP
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)