Przerabianie konsol do gier jest przestępstwem
O tym, że powstrzymanie internetowego piractwa jest trudne, wiedzą wszyscy. W przypadku konsol aby odpalać pirackie gry należy je wcześniej zmodyfikować. Do tej pory policja raczej się tym nie zajmowała, aż tu całkiem niedawno, na policja.pl czytamy:
09.04.2009 | aktual.: 15.01.2016 14:16
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą mazowieckiej komendy - wspierani przez funkcjonariuszy z Ciechanowa - zatrzymali właściciela jednej z firm zajmującej się serwisowaniem sprzętu elektronicznego. Mężczyzna ten rozszerzył swoją działalność o przerabianie konsoli do gier, aby umożliwić odtwarzanie na nich nielegalnych gier i filmów. Zatrzymanemu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Na trop nielegalnej działalności policjanci trafili dzięki obserwacji Internetu - na podstawie zebranych informacji przeszukali pomieszczenia firmy, zajmującej się naprawą i serwisem urządzeń elektronicznych. Dodatkowo jej właściciel rozszerzył działalność o przerabianie konsol do gier typu PSX, PsOne, PS2 i XboX.Jak widać przerabiane były wyłącznie poprzednie generacje konsol. A co z Xboksem 360?
Policjanci w pomieszczeniach firmy oraz w mieszkaniu należącym do właściciela zabezpieczyli 15 urządzeń elektronicznych, pozwalających na przerobienie konsol, 8 przerobionych konsol go gier, dysk twardy, 2 komputery stacjonarne, 3 komputery przenośne, karty pamięci SD oraz blisko 240 płyt CD i DVD z nielegalnym oprogramowaniem. Ponadto funkcjonariusze w mieszkaniu właściciela firmy zabezpieczyli 2 karty oraz 2 dekodery cyfrowe umożliwiające nielegalny odbiór płatnej telewizji satelitarnej. Według wstępnej oceny zabezpieczono towar o wartości około 100 tys. złotych.
Swoją dodatkową działalnością właściciel firmy naruszył przepisy kodeksu karnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zainteresowało nas to ostatnie zdanie, mówiące o tym, że przerabiając konsole właściciel naruszył przepisy. Spytaliśmy się policji o wyjaśnienie (stąd i opóźnienie w publikacji tego materiału). Oto odpowiedź:
W odpowiedzi na Pana e-mail uprzejmie informuję, że przerabianie konsol do gier jest przestępstwem ściganym na podstawie art. 278 § 2 kodeksu karnego i art. 118 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Za to przestępstwo grozi zatem kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.Zgodnie z art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Należy zwrócić uwagę na to, że na każdym z nas ciąży obowiązek o charakterze społecznym, moralnym, a zatem sami musimy rozważyć i ocenić, czy chcemy zawiadamiać stosowne organy o popełnionym przestępstwie. Niedopełnienie tego obowiązku nie będzie skutkowało jednak negatywnymi konsekwencjami prawnymi (właśnie ze względu na ten społeczny charakter obowiązku, w odróżnieniu od obowiązku o charakterze prawnym, który spoczywa na instytucjach państwowych i samorządowych).
Zawiadomienie o przestępstwie może być zgłoszone na piśmie lub ustnie do protokołu. Zawiadamiający może zastrzec swe dane dotyczące miejsca zamieszkania do wyłącznej dyspozycji prokuratora, jeśli zachodzi uzasadniona obawa użycia przemocy lub groźby bezprawnej wobec niego lub osoby mu najbliższej w związku z tym zawiadomieniem. Zawiadomienie może być zgłoszone prokuratorowi lub Policji. Z poważaniem, asp. Małgorzata Gołaszewska, Wydział Prasowy KGP.
No proszę, znacie jakieś sklepy, które dokonują przeróbek? Czujecie ciężar obowiązku o charakterze społecznym? To już wiecie gdzie pisać. Swoją drogą ciekawe, kiedy zobaczymy kolejną tego typu akcję. Przy okazji - dobrze w końcu wiedzieć, jak to jest z tym przerabianiem konsol w Polsce. Przynajmniej według policji.
AKTUALIZACJA: Podajemy wymienione przez panią Małgorzatę ustawy:
Art. 118.
1. Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przedmiot będący nośnikiem utworu, artystycznego wykonania, fonogramu, wideogramu rozpowszechnianego lub zwielokrotnionego bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom nabywa lub pomaga w jego zbyciu albo przedmiot ten przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełniania przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo działalność przestępną, określoną w ust. 1, organizuje lub nią kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 5.
3. Jeżeli na podstawie towarzyszących okoliczności sprawca przestępstwa określonego w ust. 1 lub 2 powinien i może przypuszczać, że przedmiot został uzyskany za pomocą czynu zabronionego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Art. 1181.
1. Kto wytwarza urządzenia lub ich komponenty przeznaczone do niedozwolonego usuwania lub obchodzenia skutecznych technicznych zabezpieczeń przed odtwarzaniem, przegrywaniem lub zwielokrotnianiem utworów lub przedmiotów praw pokrewnych albo dokonuje obrotu takimi urządzeniami lub ich komponentami, albo reklamuje je w celu sprzedaży lub najmu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
2. Kto posiada, przechowuje lub wykorzystuje urządzenia lub ich komponenty, o których mowa w ust. 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
b) kodeks karny:
Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.