Przepraszam, czy ktoś widział kod źródłowy Icewind Dale 2?

Strona głównaPrzepraszam, czy ktoś widział kod źródłowy Icewind Dale 2?
11.07.2017 11:31
Przepraszam, czy ktoś widział kod źródłowy Icewind Dale 2?
Patryk Fijałkowski
Patryk Fijałkowski

Bo się zgubił. I dlatego nie będzie Enhanced Edition.

Beamdog od lat zajmuje się odkurzaniem klasyków i wydawaniem ich w wersji skrojonej pod dzisiejsze czasy. Zrobili tak już oba Baldur's Gate'y, Planescape: Torment i Icewind Dale - jedynkę, bo na dwójkę się nie zanosi. Trent Oster, współzałożyciel studia, już w 2014 tłumaczył, że zremasterowanie Icewind Dale 2 byłoby koszmarem ze względu na mocne techniczne różnice między pierwszą częścią i sequelem; te byłyby trudne do wprowadzenia do Infinity Plus Engine.

Wszyscy zaczęli się już wtedy godzić z tym, że w odkurzoną dwójkę nie zagrają. Teraz jednak, trzy lata później, u Beamdog trochę się zmieniło. Niestety nadal jest jeden, znacznie poważniejszy, powód, dla którego Icewind Dale 2: Enhanced Edition nie może powstać: zaginął kod źródłowy gry. W niedawnej rozmowie z Kotaku głos ponownie zabrał Oster:

Brzmi jak scenariusz filmu. Studia chyba zresztą składają się ze strasznych gap, bo płyta z kodem źródłowym StarCrafta też wędrowała po świecie przez ostatnie 18 lat, dopóki nie znalazła się w najmniej oczekiwanym momencie. Może kod źródłowy Icewind Dale 2 też kurzy się na jakiejś płytce zakopanej na dnie pudła w piwnicy?

Cóż, możliwości jest dużo. Przyczyną zamieszania jest najprawdopodobniej licencja Dungeons and Dragons wędrująca z Interplay do Atari a potem z Atari do Wizards of the Coast - w trakcie tych wszystkich przeprowadzek dane musiały zaginąć. I póki co huk wie, czy w ogóle uda się je jeszcze odnaleźć.

Oby się dało, bo bez tego Icewind Dale 2: Enhanced Edition nigdy nie powstanie. Odtworzenie gry bez kodu źródłowego, na zasadzie inżynierii wstecznej, byłoby zwyczajnie zbyt drogie i czasochłonne. Póki co zostaje oryginał na GOG-u. Beamdog tymczasem skupia się na innych projektach, czego efektem była choćby niedawna premiera odświeżonego Planescape: Torment. Studio nie mówi nie remasterowi Icewind Dale 2. Ale najpierw trzeba znaleźć ten kod.

Posprawdzajcie strychy. Życie pisze różne dziwne historie.

Patryk Fijałkowski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)