Przeglądarka: Myszka Miki gra w guziki...

Przeglądarka: Myszka Miki gra w guziki...

Przeglądarka: Myszka Miki gra w guziki...
marcindmjqtx
10.11.2009 10:33, aktualizacja: 13.01.2016 16:11

Jak już pewnie zdążyliście na Polygamii przeczytać, jestem totalnie rozczarowany tym jak wyglądają pierwsze kadry z tworzonej przez Warrena Spectora Epic Mickey. Nie chodzi o to, że gra jest jakaś ekstremalnie brzydka. Po prostu nie mogę się pogodzić z różnicą jaką można zaobserwować na pierwszych szkicach koncepcyjnych i obrazkach z samej gry. Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Ten przykry incydent zainspirował mnie do tego, by przyjrzeć się innym grom, w których wystąpiła sztandarowa postać Disneya. I to nawet pomimo faktu, że zawsze wolałem Kaczora Donalda.

Gry, w których występuje Myszka Miki: 1983 - Sorcerer's Apprentice 1984 - Mickey's Space Adventure 1987 - Mickey Mousecapade 1988 - Mickey Mouse: The Computer Game 1989 - Goofy's Railway Express 1989 - Mickey Mouse 1990 - Castle of Ilussion Starring Mickey Mouse 1991 - Fantasia 1991 - QuackShot starring Donald Duck 1991 - Mickey's Crossword Puzzle Maker 1992 - Disney's Magical Quest 1992 - Land of Illusion starring Mickey Mouse 1992 - World of Illusion Starring Mickey Mouse and Donald Duck 1992 - Mickey's Dangerous Chase 1992 - Adventures in the Magic Kingdom 1993 - Mickey Mouse: Magic Wands! 1993 - Mickey's Safari in Letterland 1994 - Mickey no Tokyo Disneyland Daiboken? 1994 - Mickey's Adventures in Numberland 1994 - Mickey Mania: The Timeless Adventures of Mickey Mouse 1994 - Mickey's Ultimate Challenge 1994 - The Great Circus Mystery starring Mickey and Minnie Mouse (Disney's Magical Quest 2) 1995 - Disney's Magical Quest 3 starring Mickey and Donald 1996 - The Disney Collection 1998 - Magical Tetris Challenge 1999 - Mickey's Racing Adventure 2000 - Mickey's Speedway USA 2000 - Dance Dance Revolution Disney MIX 2000 - Disney's Mickey Mouse Toddler 2001 - Disney's Mickey Saves the Day: 3D Adventure 2001 - Dance Dance Revolution: Disney Dancing Museum 2002 - Disney's Magical Mirror Starring Mickey Mouse 2002 - Kingdom Hearts 2002 - Disney Golf 2002 - Disney Sports Skateboarding 2003 - Disney's Hide and Sneak 2003 - Disney's Party 2004 - Kingdom Hearts: Chain of Memories 2005 - Kingdom Hearts II 2005 - Disney's Magical Quest 3 Starring Mickey and Donald2008 - Disney Magicboard Online 2008 - Disney TH!NK Fast: The Ultimate Trivia Shdowdown 2009 - Kingdom Hearts 358/2 Days 2009 - Dance Dance Revolution Disney Grooves

Nie tak znowu krótkie śledztwo w Internecie spowodowało, że znalazłem aż 43 gry, w których pojawiła się Myszka Miki (lista obok). Oczywiście zaprezentowanie wszystkich tych tytułów sprawiłoby, że pewnie mało kto dotrwałby do końca a i srogo wyczerpało moją skromną osobę. Pozwoliłem więc sobie pokazać i omówić jedynie wybrane pozycje.

Pierwszą próbą przeniesienia na ekrany maszyn do gier Myszki Miki była wydana w 1983 r. przez Atari na Atari 2600 Sorcerer's Apprentice. Gra bazowała na animacji Fantasia, gdzie Miki występował jako początkujący czarodziej. Naszym zadaniem było zestrzeliwanie gwiazd i meteorów ze szczytu gór.

Okazuje się, że Warren Spector nie jest pierwszym wielkim twórcą gier, który postanowił wziąć się za Myszkę Miki. Już w 1984 r. powstała tekstowa przygodówka pt. Mickey's Space Adventure napisana przez samego Ala Lowe. Niemniej jak większość pozycji z gryzoniem w roli głównej tak i tu docelowym odbiorcą gry były dzieci. Fabuła nie jest specjalnie wyrafinowana. Podczas spaceru z Pluto Miki natyka się na statek kosmiczny. Obcy mają nie lada problem bo ich kryształ mieszczący całą historię rasy "wziął i się rozbił" akurat w układzie słonecznym. Miki i jego pies oczywiście pomogą szukać. Mickey's Space Adventure ukazała się na: PC, Apple II, Apple Macintosh i Commodore 64.

Debiut Mikiego na NES przypadł na rok 1987 za sprawą Hudson Soft. Jak można się spodziewać po platformie i wydawcy Mickey Mousecapade to przedstawiciel gatunku platformówek. Miki i Minnie wyruszają by uratować swego przyjaciela.

W 1988 r. również Gremlin postanowił zatrudnić Mikiego w prawdziwie wielogatunkowej grze. W Mickey Mouse: The Computer Game znalazły się elementy platformowe, strzelankowe i przygodowe. Zadanie postawione przed gryzoniem jest nie byle jakie, bo okazuje się, że jakiś wredny król ogrów zajął zamek Disneya i trzeba go odzyskać. Gra ukazała się na Amigę, Amstrada CPC, Atari ST, Commodore 64 oraz ZX SPectrum. U nas obrazek z wersji najokazalszej, czyli na Amigę.

Pierwsza gra z Myszką Miki na Game Boyu ukazała się w roku 1989 za sprawą firmy Kotobuki System. Fabuła była prosta niczym konstrukcja cepa. Zły gość porwał Minnie, więc Miki wyrusza na odsiecz. Nie była to jednak typowa platformówka, bo wrogów należało tu przede wszystkim unikać, co wiązało się z koniecznością kombinowania i korzystania z bardzo ograniczonego arsenału broni. Mickey Mouse bardzo mocno przypomina Bugs Bunny Crazy Castle, a to dlatego, że na zachodzie zmieniono po prostu tytuł i bohatera.

Debiut na konsolach Segi przypadł na rok 1990 w grze Castle of Illusion starring Mickey Mouse wydanej na Game Gear oraz Master System a także Genesis (najpierw powstała właśnie ta wersja, a później została skonwertowana na konsole 8-bitowe, inny był jednak mechanizm rozgrywki i poziomy). Okazuje się, że znów ktoś porwał Minnie, a aby uwolnić ją z rąk złej wiedźmy musimy przedrzeć się przez Zamek Iluzji. Castle of Ilusion to typowy przedstawiciel dwuwymiarowych platformerów.

Kolejną grą na Genesis była Fantasia wydana w 1991 r. Ma ona nawet coś wspólnego z pierwszą grą z naszego przeglądu - tu również Miki jest początkującym czarownikiem. Pech chce, że coś mu się nie udało i teraz musi odnaleźć porozrzucane po świecie magiczne nutki. Co ciekawe muzyka w grze to istny majstersztyk ponieważ wzięto ją prosto z animacji. A to oznacza kompozycje takich mistrzów jak Bach, Czajkowski czy Mussogorski.

Gry z Myszką Miki to nie tylko platformówki (choć głównie) ale również programy edukacyjne i to nawet na konsolach! Firma Hi-Tech Expressions wydała dwie tego typu apliakcje na NES. W 1993 r. ukazała się Mickey's Safari In Letterland a rok później Mickey's Adventures in Numberland. Jak można się domyślić pierwsza przeznaczona była dla małych humanistów, druga dla umysłów ścisłych. Obie były tak naprawdę platformówkami dla najmłodszych, ale na koniec każdego etapu czekało do rozwiązania zadanie, odpowiednio z układaniem słów lub działaniami matematycznymi. Oh boy!

Nintendo na swoją pierwszą grę z Mikim na 16-bitową platformę musiało czekać aż do 1994 r., a dostało ją dzięki Sony. To jednak nie koniec sławnych nazw przy okazji Mickey Mania: The Timeless Adventures of Mickey Mouse bo grę napisało dość znane dziś studio Traveller's Tale. Mickey Mania to klasyczna platformówka, ale z bardzo ciekawym pomysłem, którym chyba inspirował się Spector. Gra przedstawia najsłynniejsze kreskówki z Myszką Miki począwszy od "Steamboat Willie" a zakończywszy na "The Prince and the Pauper". Tytuł ten ukazał się na SNES, PlayStation, Genesis i Sega CD.

Dość jednak platformówek, Miki wystąpił także w wyścigach. Pierwszą próbą była wydana w 1999 r. na Game Boya Color Mickey's Racing Adventure napisana przez samo Rareware. Gra nie była jednak wyłącznie wyścigami ale połączeniem przygodówki i właściwego ścigania. Fabułę osnuto na tym, że Wielki Zły Piotruś kradnie Mikiemu i jego przyjaciołom dekoracje na karnawał, by je odzyskać gryzoń wraz z przyjaciółmi musi ścigać się z Piotrusiem i jego poplecznikami. A tak grę reklamowano:

Rok później na zmodyfikowanym silniku z Diddy Kong Racing Rareware stworzyło grę wyścigową z prawdziwego zdarzenia z Myszką Miki w roli głównej. Mickey's Speedway USA to po prostu wyścigi gokartów z całym dobrodziejstwem inwentarza. Ukazała się również wersja na GBA w rzucie izometrycznym.

W 2001 r. Miki pojawił się w klasycznej przygodówce typu wskaż i kliknij, tyle tylko, że oczywiście dla dzieci a więc z niezbyt trudnymi zagadkami. Okazuje się że Czarny Piotruś przejął władzę nad miastem Myszki i nie dzieje się dobrze. Na przykład Daisy zginął rower, co pokazuje, że takie praktyki popularne są nie tylko u nas. Miki musi położyć temu kres. Za Disney's Mickey Saves the Day: 3D Adventure odpowiadają min. znani z Lucas Arts David Grossman i Casey Donahue Ackley.

Disney's Magical Mirror Starring Mickey Mouse na Game Cube to dzieło Capcomu (który wcześniej stworzył też kilka platformówek na 16-bitowe konsole), w którym musimy znaleźć kawałki rozbitego lustra, dzięki czemu Miki będzie mógł uwolnić się z domu, do którego trafił we śnie. Gra to przede wszystkim przygodówka dla najmłodszych z kilkoma mini grami.

Na tym zakończę przegląd gier z Myszką Miki w roli głównej. Jak możecie zobaczyć na liście pojawiło się jeszcze kilka tytułów z gryzoniem, ale nie zawsze grał tam on niepodważalnie główną rolę, był raczej jednym z wielu. Niemniej ilość gier z czołową postacią Disneya (a pewnie to jeszcze nie wszystko) jest imponująca. Co jednak ciekawe od dawna nie widziałem już żadnej nowej kreskówki z Myszką Miki co może sugerować, że wkrótce skończy niemal jak zapomniani bohaterowie animacji w Epic Mickey. I choć za Myszką Miki nie przepadam, to takiego losu tej postaci nie życzę.

Marcin Lewandowski

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)