Project Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat

Project Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat

Project Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat
Maciej Kowalik
10.03.2016 14:58

Z pozoru mini-gierka jest tak naprawdę kolejną próbą zaangażowania milionów graczy w rozwój nauki.

Pewnie pamiętacie folding@home. Aplikacja na PS3 była częścią globalnego projektu, który korzystał (i wciąż korzysta) z mocy obliczeniowej udostępnianych w sieci komputerów do badania procesu zwijania białek. Wystarczy pobrać aplikację ze strony Uniwersytetu Stanforda i odpalić ją w tle, by dorzucić swoją cegiełkę do akcji, która może przyczynić się do walki z chorobą Alzheimera, Parkinsona, chorobą wściekłych krów czy różnymi odmianami raka.

Even While You Sleep ... You Are Very Busy, Folding

To nie pierwszy i nie ostatni projekt "społecznościowych badań", w których gry wykorzystuje się w służbie nauki. Ich dziadkiem określa się Foldit - grę, w której próbujemy w prawidłowy sposób złożyć model proteiny.  I wiecie co? Są rezultaty. Gracze w trzy tygodnie dostarczyli informacji, które pozwoliły rozgryźć zagadkę struktury enzymu, odpowiadającego za rozmnażanie się wirusa HIV. A to nie ostatni raz, gdy Foldit i grający w niego przyczynili się do naukowej publikacji. Jest też EteRNA, w których naszym zadaniem jest tworzenie łańcuchów nukleotydów czy EyeWire pomagające w tworzeniu mapy ludzkiego mózgu.

Najnowszym tego typu projektem na skrzyżowaniu gier wideo i nauki jest Project Discovery. Biorąc udział w mini-gierce będziemy porównywać ze sobą obrazy ludzkich komórek w poszukiwaniu wzorów i różnic między nimi. Odsyłając swoje odpowiedzi przyczynimy się do rozrostu atlasu ludzkich protein. I lepszego zrozumienia jak wpływają one na działanie naszego organizmu.

Obraz

Nie trzeba robić tego bezinteresownie. Nawet jeśli dobro ludzkości nie spędza ci snu z powiek, może do wzięcia udziału w projekcie skuszą cię nagrody. Do zgarnięcia są punkty doświadczenia, ISK oraz Analysis Kredits.

Lubimy łączenie przyjemnego z bardzo pożytecznym? Lubimy.

[źródła: Eve Online, Gizmodo]

Maciej Kowalik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)