Project Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat

Strona głównaProject Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat
10.03.2016 14:58
Project Discovery pozwala graczom EVE Online zmieniać świat. Nasz świat
Maciej Kowalik
Maciej Kowalik

Z pozoru mini-gierka jest tak naprawdę kolejną próbą zaangażowania milionów graczy w rozwój nauki.

Pewnie pamiętacie folding@home. Aplikacja na PS3 była częścią globalnego projektu, który korzystał (i wciąż korzysta) z mocy obliczeniowej udostępnianych w sieci komputerów do badania procesu zwijania białek. Wystarczy pobrać aplikację ze strony Uniwersytetu Stanforda i odpalić ją w tle, by dorzucić swoją cegiełkę do akcji, która może przyczynić się do walki z chorobą Alzheimera, Parkinsona, chorobą wściekłych krów czy różnymi odmianami raka.

Even While You Sleep ... You Are Very Busy, Folding

To nie pierwszy i nie ostatni projekt "społecznościowych badań", w których gry wykorzystuje się w służbie nauki. Ich dziadkiem określa się Foldit - grę, w której próbujemy w prawidłowy sposób złożyć model proteiny.  I wiecie co? Są rezultaty. Gracze w trzy tygodnie dostarczyli informacji, które pozwoliły rozgryźć zagadkę struktury enzymu, odpowiadającego za rozmnażanie się wirusa HIV. A to nie ostatni raz, gdy Foldit i grający w niego przyczynili się do naukowej publikacji. Jest też EteRNA, w których naszym zadaniem jest tworzenie łańcuchów nukleotydów czy EyeWire pomagające w tworzeniu mapy ludzkiego mózgu.

Najnowszym tego typu projektem na skrzyżowaniu gier wideo i nauki jest Project Discovery. Biorąc udział w mini-gierce będziemy porównywać ze sobą obrazy ludzkich komórek w poszukiwaniu wzorów i różnic między nimi. Odsyłając swoje odpowiedzi przyczynimy się do rozrostu atlasu ludzkich protein. I lepszego zrozumienia jak wpływają one na działanie naszego organizmu.

326811568770078762

Nie trzeba robić tego bezinteresownie. Nawet jeśli dobro ludzkości nie spędza ci snu z powiek, może do wzięcia udziału w projekcie skuszą cię nagrody. Do zgarnięcia są punkty doświadczenia, ISK oraz Analysis Kredits.

Lubimy łączenie przyjemnego z bardzo pożytecznym? Lubimy.

[źródła: Eve Online, Gizmodo]

Maciej Kowalik

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)