Poznajcie SteamOS - Valve chce przejąć władzę nad telewizorami graczy

Strona głównaPoznajcie SteamOS - Valve chce przejąć władzę nad telewizorami graczy
23.09.2013 21:08
Poznajcie SteamOS - Valve chce przejąć władzę nad telewizorami graczy
marcindmjqtx
marcindmjqtx

I nie tylko telewizorami. Pod rękę z Linuksem.

bEECyHSJ

Zaczęło się od komputerów. Później wraz z trybem Big Picture Valve sondowało temat grania w gry ze Steama na telewizorach. Pora na kolejny krok, czyli oparty na Linuksie system operacyjny SteamOS, który wkrótce zostanie udostępniony za darmo dla "maszyn działających w pokojach dziennych". Firma nie mówi wprost, o jakie urządzenia chodzi, ale można założyć, że telewizory oraz tablety i komórki. Konsole? Gdyby Sony lub Microsoft pozwoliły na użycie SteamOS w nowej generacji, rynek mógłby się zmienić nie do poznania.

Jak twierdzi Valve:

W SteamOS udało nam się osiągnąć znaczące zwiększenie wydajności w tworzeniu grafiki, a w chwili obecnej, pracujemy nad działaniem systemów dźwięku oraz zmniejszaniem opóźnień związanych z reakcją na działania użytkownika. Twórcy gier już teraz korzystają z tych zalet podczas tworzenia swoich nowych gier dla systemu SteamOS. Jak to ma działać? Dzięki strumieniowaniu danych - to z naszego komputera za pomocą sieci domowej dane będą przekazywane do maszyny z systemem SteamOS. Mowa nie tylko o grach, ale i filmach i muzyce. Strumieniowanie to jednak jedna z form działania, druga to standardowe działanie na "maszynie z pokoju dziennego" z zainstalowanym nowym systemem operacyjnym.

bEECyHSL

Dowiadujemy się również, że:

Steam nie jest systemem jednokierunkowym - jest on platformą rozrywki tworzoną przez wielu użytkowników, gdzie każda osoba może stworzyć zawartość dla tysięcy innych osób. W SteamOS otwartość oznacza, że każdy producent sprzętu może zmieniać sposób i działanie sprzętu w pokoju dziennym szybciej niż kiedykolwiek w przeszłości. Twórcy zawartości mogą się łączyć bezpośrednio ze swoimi klientami. Użytkownicy mogą zmienić każdą część oprogramowania lub sprzętu w zależności od ich upodobań. Gracze mają możliwość współpracy w tworzeniu gier, które kochają. SteamOS będzie kontynuować swoją ewolucję, lecz pozostanie on środowiskiem umożliwiającym nieprzerwaną innowację. Brzmi to na razie dość enigmatycznie i z chęcią poznałbym szczegóły, bo póki co pomysł zapowiada się co najmniej intrygująco. To pierwsze z trzech ogłoszeń Valve w tym tygodniu - kolejne poznamy w środę. Być może domyślną "maszyną działającą w pokoju dziennym" będzie SteamBox?

[Źródło: Valve]

Marcin Kosman

326932431867893802
bEECyHTH