Poznajcie Chipzel, muzyczną królową 8 bitów [WYWIAD]

Poznajcie Chipzel, muzyczną królową 8 bitów [WYWIAD]

Poznajcie Chipzel, muzyczną królową 8 bitów [WYWIAD]
marcindmjqtx
20.10.2012 10:00, aktualizacja: 15.01.2016 14:55

Pewnego dnia zakupiłem w AppStore wciągający Super Hexagon. Poza niezwykle trudną rozgrywką oczarowała mnie ścieżka dźwiękowa. Zniewalające, magiczne 8 bitów. Postanowiłem skontaktować się z jej autorką i zadać kilka pytań. Panie i Panowie, oto utalentowana królowa 8 bitów - Chipzel.

Cześć. Przedstaw się czytelnikom Polygamii. Napisz kilka słów o sobie, skąd jesteś, czym się zajmujesz?

Nazywam się Niamh Houston (wymowa jak Neeve) i jestem z Północnej Irlandii, ze Strabane. W tej chwili mieszkam w Liverpoolu, studiuję Produkcję Muzyczną, komponuję muzykę chiptune od 5 lat - pod pseudonimem Chipzel.

Jesteś odpowiedzialna za muzykę do gry Super Hexagon, produkcję twórcy VVVVVV. Kto zaproponował współpracę. Jak to wszystko się zaczęło?

To Terry skontaktował się ze mną - podczas prac nad flash'ową wersją Hexagon. Zapytał, czy może użyć utworu "Courtesy”, pasował według niego do gry. Po kilku miesiącach powiedział mi, że właśnie pracuje nad rozszerzoną wersją gry i chciałby użyć do ścieżki dźwiękowej więcej moich utworów. Byłam niesamowicie szczęśliwa z takiego obrotu sprawy. Terry to świetny i bardzo utalentowany gość, jestem zaszczycona, że wybrał właśnie mnie.

Czy stworzyłaś muzykę specjalnie pod grę. A może to starsze utwory, które po prostu świetnie do niej pasowały?

Kawałki były już wcześniej napisane, tylko jeden z nich potrzebował dodatkowych szlifów. Terry dokładnie wiedział czego chce i co będzie pasować  - nigdy nie pisałam muzyki do gry, był to więc dla mnie dobry początek. Chciałabym jednak spróbować. To niesamowite uczucie widzieć, jak wszystko łączy się w finalny produkt.

Nie jesteś tylko twórcą, występujesz także na żywo. Jakie to uczucie dostarczać 8-bitowe utwory publiczności głodnej staroszkolnej muzyki?

To masa frajdy, haha! Naprawdę. Pamiętam swój pierwszy koncert. Nigdy wcześniej nie występowałam. Widząc reakcję ludzi i słysząc jak duża moc potrafi popłynąć z Gameboya przez system PA, pomyślałam, że to istne szaleństwo!

Granie tego typu muzyki na żywo  - jak to wygląda? Widziałem jeden z Twoich występów na YouTube i jest tam sporo elektronicznych urządzeń. Co to dokładnie jest? Po prostu zestaw koncertowy? Kochasz tańczyć podczas grania, prawda?

Zupełnie mi wtedy odbija. Uwielbiam grać na żywo. Zestaw koncertowy to tak na dobrą sprawę zwyczajny sprzęt DJ-ski, zamiast talerzy obrotowych mam po prostu dwa Gameboy'e.

Jak wygląda tworzenie Twoich utworów? Mniej więcej 12 lat temu byłem muzykiem na demoscenie. Nagrałem też kilka chiptunes przy użyciu programów takich jak Fast Tracker 2, Impulse Tracker i ModPlug Tracker. Jakiego oprogramowania używasz, jak wygląda proces nagrywania?

Używam LSDJ z oryginalnym DMG Gameboy. Mam też sporo sprzętu zebranego przez te wszystkie lata - jak na przykład MicroKord, kilka zabawkowych klawiszy, różne Gameboy'e i kopię Nanoloop, ale pomimo tego zawsze podczas tworzenia wracam do korzeni. Podczas używania LSDJ pojawiają się pewne ograniczenia, ale staram się jakoś sobie z nimi radzić, zamiast przełączać się na inny sprzęt - choć to rozwiązanie byłoby łatwiejsze.

Czemu akurat chiptunes? Z sentymentu do starych gier? A może nagrywasz też zupełnie inne gatunkowo utwory?

Po prostu uwielbiam 8-bitowy dźwięk. Jest taki nostalgiczny i może być zwyczajnie piękny. Jeśli miałabym jednak stworzyć jakiś poboczny project, chciałabym nagrywać progresywny trance/house.

Czy Super Hexagon to jedyne gra, w którą byłaś zaangażowana?

Na chwilę obecną tak. Miałam już jednak od tego czasu kilka zamówień na ścieżki dźwiękowe do gier, które będę, mam nadzieję, mogła zrealizować w tym roku - taka dodatkowa fucha, haha.

Jakiej muzyki słuchasz? Na pewno nie tylko 8-bitowych utworów. Co jest Twoją inspiracją?

Kocham progresywny trance i muzykę house. Wszystko może być inspiracją - chwytające za serce melodie, naprawdę. Słucham różnej muzyki, ale tacy artyści jak Deadmau5 czy Alpha9 są w mojej prywatnej czołówce.

To tylko hobby, czy również sposób na zarobienie pieniędzy?

To zawsze było hobby. Zaczęłam mając 16 lat i od tamtego czasu wszystko dostało konkretnego kopa. Fajnie byłoby móc w taki sposób zarabiać na życie.

Grasz czasem? Jeśli tak, to jakiego rodzaju gry preferujesz?

Gram zdecydowanie zbyt dużo, haha. Kocham RPG i gry fantasy. Do ulubionych mogę zaliczyć The Elder Scrolls: Oblivion. To zawsze będzie dla mnie klasyka. Choć nie bardzo mogę już w ten tytuł grać, bo rozpieścił mnie niesamowity Skyrim!

Jakie masz plany na przyszłość? Może jakiś koncert w Polsce?

Jak najbardziej! Uwielbiam jeździć wszędzie. A co do planów na przyszłość - wciąż komponować, skończyć studia, potem zobaczymy jak sprawy się ułożą.

Dzięki za wywiad, nie przestawaj tworzyć i nigdy nie uwolnij się spod czaru 8 bitów!

Dzięki!

Chipzel znajdziecie zarówno na serwisie Facebook, jak i na YouTube. Miłego słuchania!

Paweł Winiarski

Obraz
Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)