Poradnik początkującego posiadacza Xboksa 360

Właśnie zostałeś posiadaczem konsoli Xbox 360 i nie wiesz, jak zacząć swoją przygodę z grami? Ten tekst jest skierowany właśnie do Ciebie! Dowiesz się z niego między innymi, jak:

marcindmjqtx

01.04.2010 | aktual.: 12.01.2016 15:40

  • podłączyć się do oficjalnie niedostępnej w naszym kraju usługi Xbox LIVE
  • zainstalować grę na twardym dysku
  • dodać innych graczy do listy znajomych
  • ustawić opcje kontroli rodzicielskiej

I jeszcze kilku innych rzeczy...

Co to jest? Konsolę Xbox 360 można obecnie kupić w dwóch wersjach: Elite (sugerowana cena detaliczna 1049 zł) oraz Arcade (sugerowana cena detaliczna 899 zł). Wybór jednej z nich zależy w głównej mierze od tego, czy zamierzamy wykorzystywać internetowe możliwości konsoli, pod postacią niedostępnej oficjalnie w Polsce usługi Xbox Live. Jeśli nie mamy takiego zamiaru, lepiej kupić tańszą wersję Arcade. Ma ona wbudowane 256 MB pamięci, które wystarczy na przechowywanie stanów gier i bezproblemową zabawę w prawie wszystkie gry. W zestawie Elite znajdziemy natomiast dysk twardy o pojemności 120 GB, na którym możemy przechowywać stany gier, zdjęcia, muzykę, zainstalowane gry oraz dodatki do nich. Do droższej wersji konsoli dodawany jest również zestaw słuchawkowy, dzięki któremu będziemy mogli komunikować się z innymi graczami za pośrednictwem internetu. Podłączenie do sieci wiąże się z możliwością ściągania wersji demonstracyjnych, gier, dodatków oraz zwiastunów, tapet itd. By móc grać z innymi użytkownikami  musimy wykupić abonament Gold (w wersji rocznej kosztuje on ok. 120zł, ale można wykupić również krótsze okresy). Jeśli tego nie zrobimy automatycznie zostanie nam przydzielony abonament Silver, który nie umożliwia grania z innymi oraz każe nam czekać 7 dni zanim będziemy mogli ściągnąć wersję demonstracyjną gry. Posiadacze abonamentu Silver nie mogą również brać udziału w rozmowach grupowych. Należy również pamiętać, że żaden z modeli nie oferuje wbudowanej karty sieciowej wi-fi, więc bez dokupienia drogiego akcesorium możemy liczyć jedynie na podłączenie konsoli kablem sieciowym do routera czy komputera. Dołączamy do Xbox LIVE Ustawienia regionalne Z związku z brakiem Polski na liście krajów, w których usługa Xbox LIVE jest dostępna, jeśli chcemy z niej korzystać przy rejestracji swojego Taga Gracza musimy w ustawieniach konsoli zmienić opcję Ustawienia Regionalne na inny kraj.

Wiąże się to ze złamaniem regulaminu usługi, ale w świetle Polskiego prawa nie jest nielegalne, a Microsoft nie wyciąga z tego faktu żadnych konsekwencji. Popularnymi wyborami są Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. Nieznacznie różnią się one ceną abonamentów i punktów Microsoftu, za które kupujemy rzeczy z Rynku Xbox LIVE. Tworzymy konto Procedura tworzenia konta LIVE jest prosta. Po stworzeniu profilu podstawowego, naciskamy przycisk Xbox na środku kontrolera i wybieramy opcję Dołącz do usługi Xbox LIVE.

Po podaniu kilku danych i zaakceptowaniu umowy dochodzimy do ekranu wyboru abonamentu. Jednak, jako posiadacze nowej konsoli, możemy skorzystać z możliwości wypróbowania abonamentu Gold przez jeden miesiąc za darmo. Wystarczy wybrać opcję Nie chcę konta Gold, a potem zaakceptować darmowy okres próbny.

System zapyta później o chęć wprowadzenia danych płatności, ale ten krok pomijamy z uwagi na to, że polskie karty płatnicze nie umożliwią nam zakupów na Rynku Xbox LIVE.

Następnie podajemy swoje dane oraz decydujemy, czy chcemy otrzymywać maile od Microsoftu związane z promocjami jego usług. Wybieramy pasującą nam strefę gracza, która ogólnie mówiąc prezentuje nasze nastawienie do gier, oraz awatara lub obrazek, który będzie nas reprezentował w sieci (jego wygląd można później zmienić, a nawet dokupić naszemu ludkowi nowe ciuchy). Gdy już z tym się uporamy, możemy zacząć cieszyć się naszym, nowym kontem. Zakupy na Rynku Xbox LIVE Po zalogowaniu się do Xbox LIVE zarówno posiadacze abonamentów Silver jak i Gold mogą dokonywać zakupów na Rynku Xbox LIVE. Jak wspomniałem już wcześniej polskie karty płatnicze nie zadziałają, więc konieczne staje się zakupienie najpierw zdrapki z Microsoft Points.

Dostępne są one w różnych nominałach, od 1600 MSP do 4200 MSP. Dobrym miejscem do zaopatrywania się w zdrapki jest serwis Allegro, ale należy pamiętać, by dopasować ich region do kraju, na jaki mamy założone konto.

Ceny "towarów" są różne w zależności od ich rodzaju. Gry z katalogu Xbox LIVE Arcade najczęściej kosztują 800 MSP albo 1200 MSP, podobnie jak dodatki do gier. Produkcje niezależnych autorów, które znajdziemy w Indie Games mogą kosztować nawet 80 MSP, a obrazki gracza, tapety, ciuchy dla naszego awatara zwykle oscylują w okolicy 240 MSP.

Mimo zarejestrowania profilu na USA czy Wielką Brytanię niektóre rzeczy wciąż pozostają poza naszym zasięgiem. Przykładem jest cały zbiór Games on Demand, do którego trafiają starsze gry. Nie da się ich kupić, jeśli nasz adres IP wskazuje na Polskę. Wyjściem jest wykupienie usługi VPN, ale oznacza to dodatkowe koszty, a ceny gier wcale nie należą do najniższych.

Akcesoria Listę oficjalnych akcesoriów Microsoftu znajdziecie na stronie Xbox.pl. Jeśli cenicie sobie wygodę i zaopatrzycie się w bezprzewodowe kontrolery, warto kupić zestaw Graj i Ładuj lub zapasowe akumulatory wraz z ładowarką. Baterie lubią wyczerpywać się w najmniej odpowiednich momentach, a wymiana zasilania lub podpięcie pada kablem do portu USB i ładowanie go w trakcie gry pozwalają nie przerywać zabawy.

Fani wyścigów powinni rozważyć zakup kierownicy Microsoftu. Xbox 360 nie oferuje tak bogatej listy współpracujących z nim akcesoriów tego typu, jak konkurencja, ale ta konstrukcja powinna spełnić wymagania większości wirtualnych kierowców.

W sklepach są również dostępne akcesoria firm trzecich, jak chociażby zestawy instrumentów do gier muzycznych, maty do tańczenia czy joysticki dla fanów latania, ale w miarę możliwości radzę trzymać się produktów Microsoftu. Multimedia Xbox 360 świetnie radzi sobie jako domowe centrum multimedialne. Poza odtwarzaniem filmów z płyt DVD, VCD i SVCD oraz muzyki z płyt CD lub podłączonego odtwarzacza przenośnego, radzi sobie również z obsługą multimediów zgromadzonych na twardym dysku komputera podłączonego do tej samej sieci lokalnej. Udostępnianie plików jest bardzo proste. W zależności od systemu operacyjnego należy: Windows:

Najprościej jest skorzystać z programu, Windows Media Player. Udostępnienie multimedialnej biblioteki (zdjęcia, muzyka, filmy) to kwestia zaledwie kilku kliknięć. Po podłączeniu konsoli i komputera do lokalnej sieci, w Windows Media Player klikamy przycisk Biblioteka, a później wybieramy opcję Udostępnianie multimediów.

Następnie zaznaczamy konsolę klikamy Zezwalaj, a później OK. I gotowe. W Interfejsie Głównym Xboksa 360 możemy teraz wybrać interesującą nas bibliotekę i jako źródło wskazać pliki udostępnione na komputerze.

A potem pozostaje już tylko wybór albumu, filmu czy piosenki.

Mac OS X:

W przypadku Mac OS X polecamy trzy programy. Dwa płatne i jeden darmowy.

Zacznijmy od najpopularniejszego - czyli Connect360. Program wykrywa naszą bibliotekę iTunes, iPhoto, jak również indeksuje pliki z filmami we wskazanym wcześniej katalogu. Całość odbywa się w zasadzie bezobsługowo z punktu widzenia użytkownika. Włączamy i zapominamy.

Z miłych udogodnień dochodzi nam możliwość słuchania radia internetowego, które uprzednio dodamy do iTunes i naliczanie statystyk odsłuchanych utworów. Minusy? Obsługa tylko jednej platformy.

Drugi program ma nieco więcej funkcjonalności, wspiera system powiadomień Growl i działa zarówno z PS3, jak i Xboksem 360. Mowa tu oczywiście o Playbacku. Jeżeli posiadacie (czy też zamierzacie posiadać) dwie konsole i niestraszne Wam płacenie za programy to możemy śmiało go polecić.

Na samym końcu mamy darmowy PS3 Media Server, który eksperymentalnie obsługuje również Xboksa 360. Jego rozwój jest uzależniony od pracy całej społeczności, więc ma on chyba największą ilość funkcji, ale też i najmniej stabilny i przyjazny użytkownikowi kod.

Gramy! Oczywiście Xbox 360 to przede wszystkim konsola, na której możemy zagrać w najnowsze gry. Listę polecanych przez nas tytułów znajdziecie w osobnej notce. Tutaj pokażę Wam, jak zacząć zabawę.

Instalacja

Obecny interfejs Xboksa 360 nazywa się New Xbox Experience (NXE). Zanim został wprowadzony niemożliwe było zainstalowanie gier na twardym dysku konsoli. Było to dokuczliwe ponieważ czytnik Xboksa nie należy do cichych. Na szczęście teraz wystarczy jedynie najechać na ikonę gry, nacisnąć przycisk Y i wybrać opcję instalacji gry. Oczywiście warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość wolnego miejsca na dysku.

Do uruchomienia gry wciąż potrzebna będzie płytka włożona do napędu, ale po instalacji komfort grania znacząco wzrasta. Zwłaszcza w nocy, gdy nie chcemy budzić innych domowników.

Wsteczna kompatybilność

Xbox 360 potrafi odpalić również wiele gier ze swojego poprzednika. Ich pełną listę znajdziecie tutaj. Przed zakupami warto upewnić się, że wybrany tytuł działa bez problemów. Nie trzeba dokupować starego pada, choć niektóre gry mogą wymagać ściągnięcia aktualizacji, a więc podpięcia konsoli do internetu. Pamiętajcie również, że 15 kwietnia Microsoft wyłączy dla gier z poprzedniej konsoli usługę Xbox Live. Oznacza to, że nie zagracie już przez sieć na przykład we wciąż świetne Halo 2.

Przyjaciele

Wielką zaletą Xboksa 360 jest łatwość z jaką możemy nie tylko poznawać innych graczy, ale również łączyć się w grupy i ze sobą grać. Oczywiście, jeśli właśnie tak chcemy wykorzystywać konsolę, to kupno abonamentu Gold jest koniecznością.

By dodać znajomego do naszej listy wystarczy kliknąć przycisk Guide na kontrolerze i wybrać opcję Przyjaciele, a potem Dodaj przyjaciela.

Jeśli zaakceptuje on prośbę o dodanie, po chwili pojawi się na spisie. Zawsze, niezależnie od tego, czy gramy, słuchamy muzyki czy oglądamy film, możemy wysłać komuś wiadomość, zaprosić do rozmowy głosowej, a nawet stworzyć własną grupę, w której na raz rozmawiać może do 8 osób. Wszystkie te funkcje dostępne są po naciśnięciu przycisku Guide na kontrolerze.

Dzieci też chcą grać

Wiadomo, każdy gracz od czegoś zaczynał. Problem wpływu gier na dzieci to temat na całkiem inny wpis, ale przy kupnie gry na pewno warto zwracać uwagę na oznaczenie PEGI, które informuje nas dla jakiego odbiorcy przeznaczona jest dana gra. Xbox 360 oferuje kilka przydatnych opcji, które pomogą w kontrolowaniu dostępu najmłodszych do konsoli. Znajdziemy je w Ustawieniach filtra rodzinnego.

Możemy na przykład ograniczyć dostęp do treści przeznaczonych dla starszych graczy, usługi Xbox LIVE czy włączyć zegar, który dopilnuje, by dziecko nie korzystało z konsoli dłużej, niż sobie tego życzymy.

Jump In! Powyższe funkcje to oczywiście zaledwie podstawy, ale wydaje mi się, że mogą Wam pomóc w pierwszych dniach użytkowania konsoli i zachęcić do odkrywania jej kolejnych możliwości. Na koniec polecam jeszcze zapoznanie się ze stroną Xbox.com. Dzięki niej zobaczycie w co grają Wasi znajomi, dodacie do swojego konta Microsoft Points a także dodacie do kolejki rzeczy, które chcecie ściągnąć z Rynku Xbox LIVE. Wystarczy, że ktoś w domu włączy konsolę. Miłej zabawy!

Maciej Kowalik

Źródło artykułu:Polygamia.pl
wiadomości360microsoft
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.