Poradnik: Nie kupuj gier graczowi
Jeżeli nie znasz się na grach, nie kupuj ich graczowi bez wcześniejszej konsultacji. Są inne rzeczy, które go ucieszą.
To nie jest poradnik dla Was drodzy gracze. Wy doskonale wiecie, co chcecie dostać. To tekst dla osób mniej zorientowanych, które chcą Wam zrobić prezent niespodziankę i nie konsultować go z Wami wcześniej. Liczę też, że w komentarzach przedstawicie swoje pomysły na prezenty, bo w końcu jest ich cała masa i nie da się wszystkich zamieścić w jednym tekście.
Kupowanie prezentów dla gracza to niewdzięczne zadanie. Zwykle to, czego chcą, kupują sobie sami. Generalnie o swoje gadżety i rozrywki dbają sami pomijając rzeczy zwykłe. W związku z czym „banalna” para skarpetek czy kosmetyki nie są głupim pomysłem na prezent. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest beznadziejna i nic się nie da wymyślić, bo są pewne uniwersalne prezenty, które zadowolą każdego fana gier.
Zakładam też, że obdarowująca osoba ma jakiekolwiek pojęcie o obdarowywanym i jego zainteresowaniach. Czy jest to fan strzelanin, World of Warcraft czy Gwiezdnych Wojen. W sumie nie jest trudno tego się dowiedzieć. Wystarczy posłuchać o czym nam opowiada.
Drugą ważną informacją jest też fakt, że w Polsce znajdziemy bardzo mało fajnych gadżetów i ubrań (moja teoria od dawna mówi, że Polacy nie lubią płacić za swoje hobby), zatem posiadanie karty kredytowej i/lub konta w usłudze PayPal może być w wielu przypadkach koniecznością. Należy też wziąć pod uwagę czas przesyłki z zagranicy, który czasami może trwać nawet parę tygodni. Prezenty należy więc zamówić odpowiednio wcześniej.
Większość sklepów została osobiście przeze mnie sprawdzona, także można założyć, że zakupione tam produkty zostaną wysłane do Polski, choć czasami może to trochę zająć.
„Chociaż popkulturowy wizerunek nerda i geeka (w skrócie - młodej inteligencji technicznej) zmienił się bardzo od czasów filmu Zemsta frajerów (w oryginale - Revenge of the nerds; nie ma dobrych polskich odpowiedników), to wciąż spotykam się z narzekaniem na ich dyskryminację. Trochę nie ma się co dziwić, skoro sama Wikipedia - pisana przecież rękami nerdów - nie jest łaskawa:
Są nieprzystosowani do życia w grupie młodzieżowej. Introwertycy, nie utrzymują stosunków towarzyskich i nie dbają o formę fizyczną. Są obiektem przemocy szkolnej, gdyż nie potrafią odpowiednio reagować na zaczepki.
Zupełnie inaczej wygląda to we współczesnym serialu The Big Bang Theory (Teoria Wielkiego Podrywu), gdzie zamiast konfliktu pokazane jest kolorowe bogactwo nerdowskiej i geekowskiej kultury - czasem śmiesznej, ale częściej bardzo fajnej. Dzięki filmom i serialom s-f furorę robi geek chic, moda inspirowana stylem młodocianych mózgowców. Spore znaczenie ma fakt, że przez ostatnie trzydzieści lat komputery wyszły z piwnic i wdarły się w każdy zakątek życia - a wraz z nimi ludzie, którzy potrafią robić z nimi sztuczki.”
Koszulki (czy też bardziej ogólnie - ubrania) z motywami z gier to dość pewny strzał. Należy jednak pamiętać o jednym - ludzie, którzy mówią o sobie, że są geekami zwykle różnią się od powszechnego wyobrażenia o „zapatrzonym w gry wideo samotniku nie mającym znajomych”. Na szczęście czasy gdy internet, gadżety, fantastyka i gry wideo były niezagospodarowaną niszą minęły już dawno. Teraz to część popkultury i ludzie, którzy chcą się z nią identyfikować z dawnego nerda czy geeka zamienili się w geekstera (kiedyś myślałem, że sam wymyśliłem to określenie - internet szybko wyprowadził mnie z błędu) - czyli osobę, która nie dość że obnosi się ze swoim hobby, to jeszcze uważa (całkiem słusznie), że jest to „cool”. Należy więc unikać prostych przekazów reklamowych, czyli tytułu gry na jakimkolwiek ciuchu i starać się wybrać nieco ciekawsze pozycje.
Na szczęście wybór jest tu duży. Internetowych sklepów z ubraniami i koszulkami jest cała masa i poczynając od sklepów wydawców gier (Ubisoft - niestety w polskiej wersji bez gadżetów, Valve czy BioWare) z przygotowaną ofertą dla fanów ich serii, poprzez wyspecjalizowane sklepy. Które można polecić?
Z polski na pewno Level77, który zaopatruje się w koszulki w jednym z lepszych zagranicznych sklepów Jinx. Do tego sam osobiście często odwiedzam Glennz Tees i Topatoco. Ciekawa oferta znajduje się też w Split Reason.
Zamawiając ubrania z USA warto pamiętać o nieco innych rozmiarach i w odpowiedniej tabelce sprawdzić, czy zakup rozmiaru XL jest na pewno dobrym pomysłem.
A co jeżeli nie chcemy kupować w internecie? Growe motywy znajdziemy też i w ofercie sieciowych sklepów z ciuchami, które znajdują się w każdej większej galerii handlowej. Space Invaders, Donkey Kong, Mario i moda 8 bit pojawia się w ofercie Reserved, HiM czy C&A. Wystarczy dobrze poszukać.
Styl 8 bit Styl 8 bitowy kojarzący się ze starymi komputerami i ogólnie retro stał się bardzo modny. Tak jak i w przypadku ubrań możemy znaleźć masę gadżetów i przedmiotów przydatnych w domu właśnie w tym stylu. Czego możemy szukać? Generalnie wszystkiego.
Jako dobry start polecam przejrzenie odpowiedniej kategorii w internetowym sklepie ThinkGeek po czym spędzenie chwili w którejś z europejskich sekcji portalu aukcyjnego eBay, celem obniżenia kosztów wysyłki.
Sprawdź również: 8 bitowa moda
Rzeczy godne polecenia? Już na pierwszej stronie możemy zaobserwować 8 bitowe kwiatki, krawat czy zegarek na ścianę. Do znalezienia są też specjalne kuchenne rękawice czy ośmiobitowe szpilki.
Mam nadzieję, że przykłady są na tyle jasne, że ze znalezieniem innych ciekawych przedmiotów poradzicie sobie sami.
Szaleństwo USB i LED Do USB można podpiąć wszystko. Podgrzewane rękawiczki, specjalne kubki do kawy, pendrive wyglądający jak postać ze Star Wars czy nowa świecąca myszka to tylko część pomysłów. A to nie wszystko. Świecące LEDowe przedmioty codziennego użytku też są ciekawymi pomysłami. Specjalna wkładka do wanny zmieniająca kolor wody? Parasol ze świecącymi się gwiazdami to tylko część pomysłów.
Do tego wszystkiego dochodzą wyspecjalizowane akcesoria do konsol i PC. Specjalne myszki i klawiatury do ulubionych gier, ładowarki do kontrolerów do konsol i pokrowce na telefony.
Wystarczy przejrzeć dokładniej ThinkGeek, Gadgets.dk (pamiętajcie o poszukaniu znalezionych rzeczy na europejskich serwisach aukcyjnych) czy polskie Toys4boys by znaleźć gadżet, który zachwyci znajomego gracza, czy też nasze rodzime sklepy z grami, takie jak gram.pl, ultima, czy muve.
Książki i muzyka Kiedy gracz nie gra może czytać o swoim hobby. Świat pełen jest poradników do ulubionych gier, encyklopedii i fabularyzowanych wersji scenariuszy - niestety niewiele z nich jest po polsku. No i oczywiście musimy wiedzieć czym dokładnie interesuje się nasz obdarowywany.
Możemy znaleźć polskie wersje książek ze świata Dragon Age, Assassin's Creed, Gears of War czy Mass Effect. Dostępne są też komiksy z Wiedźminem i Ezio w roli głównej.
Inne interesujące pozycje to Growa księga rekordów Guinessa czy encyklopedie wiedzy z uniwersów Halo, Assassin's Creed czy Final Fantasy.
Wybierając ten prezent musimy się jednak liczyć z ryzykiem, że fan serii już dawno te książki przeczytał i ma je w swojej kolekcji.
Gdzie ich szukać? Polskie książki na podstawie gier znajdziemy w normalnych księgarniach. W znalezieniu reszty pomoże nam internet i takie sklepy, jak chociażby Amazon.
Analogicznie sytuacja może wyglądać w przypadku muzyki z gier. To zwykle są fajne prezenty, ale ryzykujemy, że fan już je ma w swojej kolekcji.
Figurki i gadżety Temat rzeka. Jest tego mnóstwo i wybór jest szeroki. Co więcej - są wyspecjalizowane sklepy w Polsce, takie jak chociażby AliensGroup czy CinemaStore pomogą nam w łatwy sposób nabyć figurkę ulubionego bohatera gier wideo, czy też gadżet z odpowiedniej filmowej trylogii. Nie znam chyba nikogo (choć zapewne w komentarzach się zaraz ktoś znajdzie), kto nie ucieszyłby się z własnej repliki miecza świetlnego z Gwiezdnych Wojen.
Inną sprawą są pluszowe zabawki popularnych postaci z gier takich jak Cthulhu czy Companion Cube z Portala.
Dostępne są również przedmioty z gier przeniesione do naszego świata. Napoje energetyczne udające mikstury lecznicze, repliki broni z Halo czy współczesnych gier bitewnych mogą być świetnym pomysłem. Coś z zupełnie innej beczki? W sieci sklepów Jysk pojawiła się też pościel z motywem niesamowicie popularnej gry Angry Birds.
Na sam koniec zostaje biżuteria. Oczywiście dotyczy to bardziej grających kobiet niż mężczyzn, ale nie jest trudno znaleźć nawet w Polsce odpowiednie naszyjniki czy bransoletki, jak chociażby ten z motywem Pac-Mana. Świetnym miejscem na poszukiwanie tego typu prezentów może być internetowy bazar z rękodziełem - Etsy.
A jeżeli nie macie pomysłu lub czasu? Zwykle najlepszym wyjściem będzie wtedy bon podarunkowy do sklepu z grami/gadżetami. Empik, PSN, Xbox LIVE, iTunes, World of Warcraft - każdy gracz ucieszy się z dodatkowych pieniędzy na swoje zainteresowania.
Piotr Gnyp