Poradnik dla zielonych: znalazłeś pod choinką konsolę... i co dalej?

Poradnik dla zielonych: znalazłeś pod choinką konsolę... i co dalej?

marcindmjqtx
28.12.2010 22:30, aktualizacja: 15.01.2016 15:46

Jeśli obdarowano Cię Xboksem 360, PlayStation 3 lub Wii i jest to Twoje pierwsze spotkanie ze sprzętem tego rodzaju - nie trać głowy. Polygamia przybywa na ratunek!

To pierwsza część naszego poradnika. Drugą, o tym czym kierować się przy wyborze gry, znajdziesz tutaj. Być może pamiętasz czasy, w których kupno magnetowidu wiązało się ze swego rodzaju rytuałem. W domu nabywcy spotykało się kilka rodzin. Mężczyźni zasiadali wokół tajemniczego urządzenia i próbowali odgadnąć, do której wtyczki co wsadzić, żeby na ekranie telewizora pojawił się Schwarzenegger. Możesz odetchnąć - te czasy już minęły. Uruchomienie konsoli jest o wiele prostsze, choć nowym graczom może sprawić nieco trudności. Jeśli jesteś jednym z nich - oto kilka porad, jak rozpocząć przygodę z nową zabawką.

Krok 1: Ustaw i podłącz konsolę Zarówno Xboksa, PS3, jak i Wii możesz postawić w pozycji poziomej lub pionowej, w przypadku niektórych modeli korzystając ze specjalnej podstawki. Niezależnie od tego, jaką konsolę Mikołaj podrzucił Ci pod choinkę, będziesz musiał podłączyć ją do telewizora i do elektrycznego gniazdka. Jeśli dostałeś Wii, konieczne będzie jeszcze podpięcie i ustawienie sensora ruchu. Nie obawiaj się pomylenia kabli - nie wsadzisz ich do niewłaściwego portu, gdyż po prostu nie będą do niego pasować.

Na tym etapie jedyny problem mogą sprawić przewody audio/video. Możesz mieć bowiem do wyboru kabel HDMI (z jedną wtyczką od strony telewizora) lub standardowe złącze RCA (cinch), zakończone wtyczkami czerwoną, żółtą i białą. Przewód HDMI, umożliwiający wyświetlanie grafiki w wysokiej rozdzielczości, podłączysz wyłącznie do telewizora plazmowego, HD lub HD Ready. RCA wykorzystuje się w przypadku starszych telewizorów kineskopowych, podłączając je do gniazd kolorystycznie odpowiadających każdej z trzech wtyczek. Choć istnieje możliwość wykorzystania cinchów w odbiornikach cyfrowych, szczerze ją odradzamy - grafika będzie po prostu brzydka. Jeśli trafił Ci się zestaw bez kabla HDMI (np. Xbox 360 Arcade), warto się w niego jak najszybciej zaopatrzyć.

Opcjonalnie możesz skorzystać z kabla optycznego, który pozwoli Ci podłączyć konsolę do wzmacniacza, kina domowego lub innego zewnętrznego zestawu nagłaśniającego. W takim przypadku wystarczy znaleźć na konsoli wyjście "Audio Out" i wetknąć w nie wtyczkę, której drugi koniec trafi do "Audio In" na wybranym urządzeniu.

Jeśli Twoja maszynka nie posiada wbudowanego dysku twardego, podłącz go - lub znajdującą się w zestawie kartę pamięci. Kiedy się z tym uporasz, pozostaną jeszcze joypady. Standardowo są to modele bezprzewodowe, więc ich uruchomienie będzie ograniczało się do włożenia baterii i włączenia kontrolera po uruchomieniu konsoli. A zatem - do dzieła. Pamiętaj tylko, by ustawić telewizor na odbiór sygnału z wejścia, do którego podłączyłeś kabel wideo.

Krok 2: Zapoznaj się z interfejsem Po pierwszym włączeniu konsoli ukaże się ekran powitalny, który przeprowadzi Cię przez proces dostosowywania ustawień do Twych preferencji. Zmienisz język, wprowadzisz datę i godzinę, wybierzesz rozdzielczość wyświetlania obrazu. W przypadku Wii szybko skalibrujesz sensor ruchu.

Każda konsola posiada interfejs użytkownika, do którego zostaniesz przeniesiony po jej uruchomieniu. Menu pozwoli Ci szybko założyć lub wczytać swój profil, dokonać zmian w ustawieniach, a także zarządzać zapisanymi na dysku materiałami. Poruszając się po tzw. dashboardzie obejrzysz, uruchomisz lub wykasujesz zapisane stany rozgrywki, posiadane pliki muzyczne, filmy, a także zainstalowane gry.

Krok 3: Połącz się z Internetem Granie przez Internet z ludźmi z całego świata to jedna z najciekawszych możliwości obecnej generacji konsol. Połączenie z Siecią umożliwia jednak o wiele, wiele więcej: pobieranie bezpłatnych dem, kupowanie gier i ściąganie ich prosto na twardy dysk, oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości, słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych... Możliwości jest mnóstwo, a żeby z nich skorzystać, wystarczy dostęp do Internetu.

W przypadku każdej z konsol konieczne będzie nawiązanie łączności: przez kabel (w który będziesz musiał się zaopatrzyć osobno) lub bezprzewodowo (w przypadku starszych modeli Xboksa 360 będzie potrzebna specjalna przystawka, do kupienia osobno). Aby konsola wykryła sygnał, należy skorzystać z menu ustawień, wybrać rodzaj połączenia i przetestować je, jeśli urządzenie nie zrobi tego automatycznie. W przypadku połączenia Wi-Fi należy wcześniej podać hasło dostępu do wybranej sieci. Jeśli wszystko zrobisz poprawnie, z poziomu menu głównego otrzymasz dostęp do zasobów Internetu. Czeka Cię jeszcze stworzenie swojego profilu, a w przypadku Xbox Live uiszczenie opłaty za możliwość korzystania z usługi - ale najtrudniejsze będzie już za Tobą.

Oczywiście możesz zignorować opcje związane z Internetem i zająć się grą w pojedynkę, ale wkrótce zapewne zechcesz poznać wszystkie możliwości swej konsoli.

Krok 4: Graj! Wreszcie możesz przejść do sedna, czyli do eksploracji wirtualnych światów. Wsadź płytę z grą do czytnika. Jeśli nie uruchomi się automatycznie, wskaż ją w menu głównym konsoli. Zanim rozpoczniesz zabawę, być może system poprosi Cię o wskazanie urządzenia, na którym zostanie zapisany stan gry - dysku albo karty pamięci. Co dalej? Zależnie od wybranego tytułu, możesz uratować świat, podbijać obce planety, udać się na poszukiwanie skarbów, a nawet odnaleźć porwaną księżniczkę... Masz nieograniczone możliwości wyboru, a zatem - miłej zabawy!

Michał Puczyński

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)

Dlaczego gry na Facebooku są do niczego?

Kiedy patrzę na rozwój social gamingu, a następnie zerkam na gry facebookowe, mam chęć zacytować klasyka: "Co się stało się?". Przyjrzyjmy się im trochę.  Najpierw chciałbym pokazać dlaczego według mnie te gry sa krokiem wstecz, a później dlaczego wcale nie są social.

Tato, daj pograć...

Jak często zdarzało Wam się w młodości zwracać z taką prośbą do rodzica? Mi właściwie nigdy. A co, gdy teraz sami niedługo będziemy mieć dzieci?

Czy da się grać na konsoli w kinie?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak się gra w największe hity na wielkim ekranie. Proszę zabrać popcorn i zgasić światła.

Asus G53JW - laptop dla graczy i tylko dla graczy

Duża masa, duże rozmiary i duże możliwości.