Pomyślałby kto, jednak nie da się opatentować tańca

Wygląda na to, że Alfonso Ribeiro musi się pożegnać z milionami od Epica.

Pomyślałby kto, jednak nie da się opatentować tańca

15.02.2019 18:30

Aktor, znany z roli Carltona w serialu "Bajer z Bel-Air", miał - wydawałoby się - doskonały pomysł na zapewnienie sobie niemałej wypłaty od Epica. Ruch taneczny, który wykonywał on w serialu i który zaistniał publicznie jako “Carlton Dance”, został bez jego zgody wykorzystany w grze Fortnite, a gra Fortnite tylko w zeszłym roku zarobiła 3 miliardy dolarów.

Wystarczy więc tylko pozwać Epica, myślał pewnie Alfonso Ribeiro, za bezprawne wykorzystanie tańca, zażądać wysokiego odszkodowania i czekać na lukratywną ugodę z producentem, który przecież nie będzie chciał się o to procesować. Prawda? Prawda?

Fortnite Fresh Dance Reference! (Side By Side)

Tyle tylko, że do tego trzeba mieć do “tańca” w ogóle prawa. A to, jak się okazuje, nie jest takie proste. Próbę zarejestrowania Carlton Dance jako własności intelektualnej Alfonso Ribeiro amerykański Urząd Patentowy skwitował następującą odpowiedzią (całość opublikował w sieci Holywood Reporter):

Urząd doprecyzował również, że “taniec”, składa się z zaledwie trzech prostych kroków i tym samym jest zbyt prosty, by mogła być mowa o jego rejestracji. Tym samym wniosek Ribeiro został odrzucony.

Obraz

Carlton złożył proces przeciwko Epicowi w drugiej połowie grudnia zeszłego roku. Prawnicy Epica ustosunkowali się do niego wtedy w taki sposób:

Po odpowiedzi z Urzędu Patentowego raczej trudno będzie prawnikowi Ribeiro przekonać sąd, że jest inaczej.

Dominik Gąska

Źródło artykułu:Polygamia.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.