Polygamiowy poradnik prezentowy - część 1
Święta coraz bliżej. Amerykanie już zaczęli swoje szaleństwo zakupowe i rzucili się w odmęty kupowania prezentów. Ponieważ każdego z nas to czeka, postanowiliśmy nieco Wam pomóc i przygotowaliśmy Polygamiowy Poradnik Prezentowy. Z powodu objętości podzieliliśmy go na dwie części.
W pierwszej z nich skupimy się na sprzęcie, jak również powiemy Wam, co warto kupić, jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę z konsolami i na początek wybierzecie stare, ale cały czas jare PS2.
Każdy z nas napisał, którą platformę jego zdaniem aktualnie najlepiej kupić. Pamiętajcie, że nie są to prawdy objawione, ale nasze subiektywne oceny. Z chęcią posłuchamy Waszych opinii i porad.
Którą konsolę kupić na prezent?
Piotr Gnyp: W tym roku polecam PS3 (sugerowana cena detaliczna - 1499zł). Dlaczego? Po latach oczekiwań w końcu pojawiły się świetne, wyjątkowe dla tej konsoli tytuły, zaś wydania multiplatformowe wyglądają równie dobrze co u konkurencji. Do tego należy też dodać gry, które pokażą się w 2010 roku (Heavy Rain!), możliwość oglądania filmów na Blu-rayu, polską wersję interfejsu, działający w Polsce online, sklep i atrakcyjną cenę.
Xbox 360 ma dwa modele: Elite - droższy zestaw z dyskiem 120 GB, headsetem - dla poważnych graczy; Arcade - brak HDD, 256 MB pamięci wbudowanej - tańszy zestaw do grania z doskoku/offline
Maciej Kowalik: Za PS3 przemawia przyszłość, ale 360 (sugerowana cena detaliczna: 1049 zł wersja Elite, 899zł wersja Arcade) wciąż można kupić dużo taniej, a różnicę przeznaczyć na gry. Alan Wake czy Splinter Cell: Conviction pokazują, że również ta konsola dostanie w następnym roku ciekawe tytuły na wyłączność. Dla mnie 360 pozostanie synonimem bezproblemowej, sieciowej rozgrywki i jeżeli to jest dla kogoś priorytetem, to właśnie tę konsolę mu polecę.
Marcin Lewandowski: Z przyzwyczajenia 360, ale koniecznie ze złotym kontem na Xbox Live, a więc musicie doliczyć dodatkową kwotę, którą będziecie wydawać co roku (inna sprawa, że nieznaczną). PS3 ma dla mnie jeszcze za mało takich tytułów na wyłączność, które by mnie do niej przekonały. Chociaż Uncharted 2 kusi.
Czym się różni PSP od PSP Go? Lepiej wybrać model PSP-3000, ponieważ zawiera on napęd UMD, czyli możemy kupować gry normalnie w sklepach, a nie jedynie w dystrybucji cyfrowej poprzez sklepik Sony. Inna sprawa, że PSP Go jest niewyobrażalnie drogie wobec swojego odpowiednika i nie jest sprzedawane w zestawach z grą, natomiast zaletą nowego modelu jest rozmiar i jego przenośność. PSP Go jest składane, więc bez problemu zmieści się w każdej kieszeni.
Beniamin Durski: Cóż... patrząc na polskie możliwości i ceny jakie teraz mają konsole to osobiście poleciłbym PSP, choć koniecznie model 2000/3000 (sugerowana cena detaliczna - 1049zł PSP Go, 649zł PSP 3000). Ostatnimi czasy pojawiły się w końcu dobre gry na tę konsolę przenośną, które powinny zainteresować młodych, jak i starszych, a i mniejsze produkcje (m. in. inicjatywa Minis) trafiają do sklepiku Sony. No i warto wspomnieć, że SCEP przygotowało naprawdę ciekawe zestawy promocyjne (konsola +gra) w sam raz do włożenia pod choinkę czy też do worka z prezentami Mikołaja.
Jakub Tepper: Wszystko zależy od osoby, którą chcemy obdarować. Gadżeciarz w wieku 20-30 lat doceni na pewno świetne gry, Blu-ray i generalne zaawansowanie technologiczne PS3. Z drugiej strony, dla dziecka sugerowałbym jednak którąś z konsol przenośnych lub Wii (cena detaliczna ok 900zł) - te pierwsze świetnie zabawią młodych np. w trakcie dłuższej podróży, a Wii z kolei pozwala na w miarę bezpieczną zabawę rodzinną.
Aleksander Lemlich: Zdecydowanie PS3. Co prawda XMB wciąż zostaje w tyle względem możliwości interfejsu 360, to jednak konsola Sony nadrabia tytułami na wyłączność i oryginalnymi projektami. Co więcej, Sony zdecydowanie bardziej dba o polskiego gracza (vide zdanie Piotrka). I wreszcie, gry wieloplatformowe na PS3 praktycznie nie odstają już poziomem wykonania w stosunku do tych na 360.
Wychodzi na to, że rozkład sił jest w miarę równy pomiędzy 360 i PS3 (licząc, że tap-chan polecał jednak Wii, jeżeli nie, to PlayStation 3 zebrało najwięcej rekomendacji). Jedna osoba poleciła PSP, jedna Wii.
Przy podejmowaniu decyzji duże znaczenie będzie miał budżet, jaki macie na zakupy. Pamiętajcie też, że warto sprawdzić w co i na czym grają znajomi naszego obdarowywanego.
Podczas zakupów warto też zwrócić uwagę na rozmaite zestawy promocyjne, gdzie konsolę wraz z grami/filmami i gadżetami można kupić w atrakcyjnej cenie.
Nie zapominajcie o PS2!
Mimo swego wieku PlayStation 2 to nadal świetna platforma do zabawy. Ma ogromną bibliotekę gier, niską cenę i nie wymaga posiadania telewizora HD. Co więcej - najnowsze gry muzyczne i imprezowe również pojawiają się na tej platformie.
Jeżeli nie macie za dużych budżetów a wcześniej nie bawiliście się na konsolach, zaś grafika nie jest dla Was wszystkim to naprawdę polecamy ten wybór. Większość najbardziej znanych serii gier wideo zaczęła się na PS2. Nie zapomnijcie sprawdzić takich tytułów jak God of War, Gran Turismo, Guitar Hero, ICO, Shadow of the Collosus, czy gier z sagi Metal Gear Solid.
A konsole przenośne?
Co do konsol przenośnych - wszystko wskazywałoby na to, że wybór będzie prosty. Większą ilość ciekawszych gier dla dzieci posiada oczywiście Nintendo DS. Niestety absolutny brak polskich wersji i problemy z dystrybucją poszczególnych tytułów w naszym kraju czynią ten zakup problematyczny dla młodszego użytkownika. Wiemy, że dziwnie to brzmi, ale tak niestety to wygląda.
Jak wygląda sytuacja z PlayStation Portable? Każdego roku Sony dumnie ogłasza rok PlayStation, więc zapewne w 2010 nie będzie wcale inaczej. Ale to właśnie 2009 był na pewno tym rokiem przynajmniej dla konsoli PSP. Sony nie tylko wprowadziło nową wersję sprzętu dedykowaną fanom elektronicznych transakcji i nieodsprzedawalnych gier. Wreszcie konsola otrzymała konkretną porcję dobrych tytułów. Wystarczy wymienić chociażby: LBP, GTA, MotorStorm Arctic Edge, Gran Turismo, Patapon 2 czy Resistance: Retribution. Do tego mamy ciągle rosnącą bibliotekę starszych gier z PSX, które na małym ekranie PSP wyglądają naprawdę przyzwoicie i pozostają wciąż grywalne. PSP jest świetnym wyborem dla gracza starszego, przyzwyczajonego do dobrej grafiki i bardziej rozbudowanych gier.
warto zerknąć na strony producentów poświęcone poszczególny platformom:
- Xbox 360: www.xbox.pl
- PS3, PS2 i PSP: www.playstation.pl
- Wii: www.nintendo.pl
- iPhone: www.apple.pl
Gadżeciarzy najbardziej powinien ucieszyć iPhone albo iPod Touch. To nie tylko świetny telefon/odtwarzacz multimedialny/smarfton, ale także udana konsola do gier! Niestety, wciąż część ludzi nie potrafi pogodzić się z tym faktem (ba! ma to miejsce nawet w naszej redakcji, prawda Emiel?). Potwierdzeniem niech będzie chociażby ciągle rosnąca ilość deweloperów tworzących oryginalne gry na sprzęt Apple'a. Nawet jeśli brak przycisków niesie za sobą pewne ograniczenia, iPhone/iPod Touch sprawdzi się idealnie jako konsola do odpalania prostych, ale zarazem wciągających gier, idealnych do porannej podróży do szkoły czy pracy. Odstraszyć przed zakupem może jedynie cena sprzętu, która - jak przystało na firmę z Cupertino - do najniższych nie należy.
Część druga poświęcona grom powinna pojawić się jutro.
Redakcja