Polska premiera PlayStation 4 w tym samym terminie co europejska. A co z ceną konsoli i gier?
PS4 pojawi się w Polsce w okresie przedświątecznym.
14.06.2013 | aktual.: 05.01.2016 16:12
PS4 zagości w Polsce, tak jak w całej Europie, pod koniec roku 2013. Taki komunikat otrzymaliśmy od Sony Computer Entertainment Polska. Wprawdzie już się o tym mówiło, ale wreszcie mamy oficjalne potwierdzenie. Miła wiadomość po informacji, że Xbox One trafi do nas później (i prawdopodobnie do tego czasu w ogóle nie zadziała). Szampanów bym jeszcze nie otwierał, bo przy okazji PS3 jeszcze na sierpniowym Gamescomie mówiono, że konsola pojawi się w Europie w listopadzie 2006 roku, a chwilę później premierę przeniesiono na marzec 2007. Opóźnienia się zdarzają, zwłaszcza przy globalnej premierze.
Nie przywiązywałbym natomiast większej wagi do cen konsol i gier, które pojawiają się w niektórych polskich sklepach. Nie są oficjalne, a sprzedawcy strzelają trochę na ślepo, nie wiedząc jaki przelicznik euro do złotówki przyjmie SCEP i jaka będzie cena sugerowana urządzenia i gier. Chodzi też o to, by konsola i gry po prostu znalazły się w ofercie - to wysłany do klienta sygnał "będziemy tym handlować!" - oraz pojawiły się i zaindeksowały w wyszukiwarkach internetowych. Żądana w tej chwili cena jest najmniej ważna.
Większa wiedza płynie z aktualnego przelicznika. Jeśli The Last of Us kosztuje w Europie 59,90 euro, a w Polsce ceną sugerowaną jest 279,90, to jest to dla nas wyjątkowo drogie euro - 4,67 zł (w kantorze kosztuje 4,2 zł). Przelicznik co jakiś czas się zmienia, w tej chwili jest dla Polski bardzo niekorzystny.
O przelicznik zapytaliśmy Jima Ryana, wiceszefa Sony Computer Entertainment Europe (pełny wywiad niebawem).
Powodem jest to, że kurs złotego słabnie względem innych walut w ostatnich 2 latach, zwłaszcza względem euro. Na początku 2009 roku euro było nawet po 4,8 złotych i nie pamiętam, by wówczas podnoszono ceny gier (może ktoś pamięta inaczej i da znać w komentarzu?). Choć faktycznie przez ostatnie 2 lata euro raczej powoli zwyżkuje niż spada.
To jednak tylko Sony - inni wydawcy stosują inny przelicznik (choć EA również podniosło ceny), a trzeba pamiętać, że oficjalna cena gier na PS4 nie uległa zmianie w porównaniu do tego, co mamy na PS3. Najwyższa kwota to dalej 60 dolarów i 60 euro. Jeśli uwzględnimy inflację, to jest to nawet mniej niż po starcie PS3 i X360. Gry na PS4 dalej mogą kosztować 200-220 złotych. Naturalnie zdarzy się, że ktoś będzie chciał zarobić trochę więcej, bo sklepy wyjdą z założenia, że pierwsze konsole kupują najwięksi fani i jeśli ktoś wyda 300 złotych na nową grę, to właśnie fani.
Ale to również spekulacje. Póki co najważniejsze jest to, że Sony traktuje nasz rynek jako równorzędny z innymi, a to jest dobra wiadomość.
Marcin Kosman