Polska planszówka Grą Roku na Festiwalu Gier w Cannes
A wiecie, że planszówki też mają swoje nagrody?
Od 21 lutego trwa w Cannes Festiwal Gier. Jest to istotne w świecie gier planszowych wydarzenie cykliczne, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1988 roku - wtedy też nagrodą był Złoty As (l’As d’Or). Na przestrzeni lat wiele gier dostawało nagrody w kilku kategoriach. W 2009 nagrodę publiczności wygrał niezmiernie do dziś popularny Dixit, a w 2015 Colt Express (przy którym pisząca te słowa spędziła całego Sylwestra).
Z kolei Gra Roku w kategorii Ekspert dotyczy tytułów, które oferują większe wyzwanie dla graczy, są nieco trudniejsze do opanowania i często wymagają więcej czasu na pojedynczą rozgrywkę. Wśród dotychczasowych zwycięzców znalazły się, między innymi, takie tytuły jak: Agricola, Pandemic Legacy (zwana przeze mnie nie bez powodu "grą jednorazową"), Scythe, o którym wielokrotnie pisaliśmy na łamach Polygamii przy okazji jej cyfrowej wersji oraz Terraforming Mars (którego wersja cyfrowa nie cieszy się już takim powodzeniem jak jej papierowy odpowiednik).
W 2003 roku pojawiła się kategoria Gry Roku. Natomiast parę lat później Złoty As i Gra Roku zostały połączone w jedno. W tym roku z kolei były trzy kategorie: gra roku, najlepsza gra ekspercka oraz najlepsza gra dla dzieci.
A dlaczego o tym wszystkim piszę? Otóż, w kategorii Gra Ekspercka nagrodę główną dostała gra polskiego wydawnictwa Portal Games. Mowa o tytule Detektyw: Kryminalna Gra Planszowa, którego recenzja pojawi się w przyszłym tygodniu. Wraz z nią nominowane były Keyforge i Spirit Island.
W kategorii Gra Roku wygrał tytuł The Mind, z kolei Najlepszą Grą dla Dzieci zostało okrzyknięte Mr. Wolf.