Polscy twórcy gier od A do Z: Rezoner

Bardzo cieszymy się, że do naszego cyklu wreszcie trafił Rezoner - znany i poważany twórca gier niezależnych.

Polscy twórcy gier od A do Z: Rezoner
marcindmjqtx

1. Nazwa firmy. Skąd się wzięła? Jeśli nie masz firmy - jak się nazywasz, skąd się wziąłeś? Rezoner. Znalazłem w słowniku wyrazów obcych.

2. Rok założenia. Jeśli nie masz firmy - od kiedy robisz gry? Hobbystycznie od podstawówki. Komercyjnie od trzech lat.

3. Gdzie Cię znaleźć? W internetach.

Punkt zaczepienia - http://rezoner.net Muzyka (do gier i nie tylko) - http://soundcloud.com/rezoner Twitter - https://twitter.com/rezoner

4. Na jakie platformy robisz gry? Na wszystkie, na które można portować aplikacje HTML5 do natywnych, np. PC, Android, iOS, Tizen, FFOS, OUYA. Ale moim naturalnym środowiskiem jest po prostu przeglądarka internetowa. Marzę o tym, żeby nie pchać na siłę gier na platformy, do których nie należą - zawsze wiąże się to z jakimś stopniem ich upośledzenia.

5. Gry już wydane. QbQbQb

Potato Lagoon

Anitroubles

6. Gry w produkcji. Chciałbym do końca roku skończyć wszystkie małe projekty, żeby ruszyć z czymś większego kalibru. [Rezoner odpowiedzi na naszą ankietę wysłał jeszcze w 2013 r. - dop. red.]

7. Liczba zatrudnionych - zaznacz, jeśli pracujesz w stu procentach sam. A może niektóre zadania zlecasz innym? Mutterseelenallein.

8. Dlaczego robisz gry? Jak to się zaczęło? Mam styczność z komputerem od trzeciego roku życia (ZX). Kiedy ojciec nie pozwalał nam grać, wymyślałem substytuty gier komputerowych z dostępnych w domu komponentów. Przygotowywałem różnorakie tabelki w zeszytach, wymyślałem bronie, budynki itd. To samo robiłem na lekcjach, byłem kiepskim uczniem. Lego, które kolekcjonował mój brat, otworzyło przed nami całe spektrum możliwości, jeśli idzie o świat game-designu. Przerabiałem też planszówki, bo wydawały mi się proste i nudne - naszą ulubioną grą był Eurobiznes w kosmosie połączony z grą przygodową "Kosmiczne misje" z "Kaczora Donalda". Plansza posiadała swobodę ruchu i o wiele więcej pól niż Monopoly. Nie znoszę Chińczyka i innych gier, w których większość rozgrywki zależy od przypadku. Moje pierwsze gry były to przygodówki w BASIC-u oparte o setki linijek "if  then" - pisałem je w zeszycie na lekcji języka polskiego, a później przepisywałem w domu na komputer.

Rezoner i pies, photo (c) Justyna Świerczek

9. Jaką grę zrobiłbyś za 100 milionów dolarów? Niejedną. Marzą mi się artystyczne wizje jak u Amanita Design, ale też kosmiczne handlówki z otwartym światem. Na pewno odświeżyłbym kilka niszowych tytułów, które bardzo mnie rozwinęły. Deuteros, Millenia: Altered Destinies, Storm Master, Transarctica... Całe szczęście Braben zdjął ze mnie Frontiera.

10. Najczęściej konsumowany posiłek w biurze to... Parówki i banany.

11. Największy autorytet świata gier. Silmarils, Logic Factory, Sensible Software, Blue Byte, Bitmap Brothers, Psygnosis.

12. Najlepsza gra innego polskiego studia/twórcy. Street Rod.

13. Przyszłość, rok 2016. Co robisz jako twórca gier? Biorę udział w Ludum Dare.

14. Czy wydra wygra? Raczej nie. Program nie jest emitowany od 2007 roku.

-

Wszystkie studia, które już zaprezentowały się w naszym cyklu można znaleźć w tym miejscu.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Polygamia
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.