Polscy twórcy gier od A do Z: Gamelion Studios
"Lew ma, wiadomo, pazur lwi, / Lew sobie z wszystkich wrogów drwi. / Bo jak lew tylko ryknie, / To wróg natychmiast zniknie." Tak pisał Jan Brzechwa. A co na to Gamelion?
03.09.2013 | aktual.: 12.12.2016 16:22
1. Nazwa firmy. Skąd się wzięła? Początki firmy są okryte mroczną, fińską tajemnicą. Firma powstała pod dość charakterystyczną nazwą Gamelot, jednak dość szybko doszło do porozumienia ponad podziałami między Gamelotem a francuskimi prawnikami z firmy Gameloft i od tamtego czasu firma nosi nazwę Gamelion Studios. Od początku zajmowała się tworzeniem gier mobilnych na zlecenie.
2. Rok założenia. 2002 rok, Helsinki, Finlandia.
3. Gdzie Was znaleźć? Studia znajdują się w Szczecinie, Bydgoszczy i Warszawie. W sieci można nas znaleźć jeszcze pod adresami:
4. Na jakie platformy robicie gry? Aktualnie skupiamy się wyłącznie na platformach mobilnych: iOS i Androidzie.
5. Gry już wydane. Wydaliśmy kilkadziesiąt gier na przeróżne platformy, nie tylko mobilne. Były gry na Nintendo Wii oraz na konsole Nintendo DS/3DS i PSP. Najświeższe tytuły to:
Monster Shooter 2
League of Heroes
Rage of the Gladiator
Więcej naszych gier można znaleźć na naszej stronie firmowej.
6. Gry w produkcji. Aktualnie w pocie czoła pracujemy nad 3 nowymi tytułami. Jeden z nich zostanie oficjalnie ogłoszony jeszcze we wrześniu.
7. Liczba zatrudnionych. Nie licząc zarządu i administracji, przy produkcji gier pracuje około 50 osób w trzech oddziałach.
8. Dlaczego robicie gry? Jak to się zaczęło? Wszyscy jesteśmy graczami i tworzenie gier to najlepsza praca jaką mogliśmy sobie wyobrazić. A jak to się dokładnie zaczęło, już nikt chyba nie pamięta. Prawdopodobnie ktoś obiecał nam 100 milionów dolarów ;).
9. Jaką grę zrobilibyście za 100 milionów dolarów? Najlepszą i na pewno nie jedną :).
10. Najczęściej konsumowany posiłek w biurze to... Parówki, a w ostatni piątek miesiąca zdecydowanie pizza (wieloletnia tradycja).
11. Największy autorytet świata gier. Ciężko o pojedyncze nazwisko, na pewno autorytetami można nazwać takie osoby jak Gabe Newell, John Carmack, Richard Garriott, Jordan Mechner czy Tim Schafer. Rynek gier mobilnych, na którym działamy, jest jeszcze zbyt młody, aby można mówić o jakimś konkretnym nazwisku-autorytecie wywodzącym się z tej (umierającej ;)) niszy.
12. Najlepsza gra innego polskiego studia/twórcy. Bullet...Wiedźmin 3. Mamy nadzieję, ze pozamiata!
13. Przyszłość, rok 2016. Co robi Wasza firma? Gry! :)
14. Czy wydra wygra? Zeżrydracha.
-
Wszystkie studia, które już zaprezentowały się w naszym cyklu można znaleźć w tym miejscu.
Tworzysz gry? Jeszcze nie dostałeś od nas ankiety do wypełnienia? A może dostałeś, ale jej nam nie odesłałeś? We wszystkich wypadkach - na co jeszcze czekasz, pisz do nas na kontakt@polygamia.pl. W tym cyklu jest miejsce także dla Ciebie!